Informacje
 • Ziemia zatrzęsła się na Filipinach. "Spanikowaliśmy, biegliśmy do wyjścia"

  16-10-2019 19:54 Jedna ofiara, kilkadziesiąt osób rannych
  Trzęsienie miało magnitudę 6,1 Foto: RAPRAP RAFAEL/REUTERS | Video: Google Maps

  Filipiny nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.4. Nie żyje jedna osoba, kilkanaście jest rannych. Budynki są zniszczone, brakuje prądu. Specjaliści nie wykluczają wstrząsów wtórnych.

  Do trzęsienia ziemi doszło w środę na południu Filipin. Jak podała Amerykańska Służba Geologiczna (USGS), wstrząsy odnotowano 69 kilometrów na północny zachód od miasta General Santos na wyspie Mindanao o godzinie 19.39 lokalnego czasu. Epicentrum trzęsienia znajdowało się 80 kilometrów na południowy zachód od centrum miasta Davao.

  Jedna osoba nie żyje

  - Dyrektor szpitala poinformował, że nie żyje dziecko - powiedział w radiu DZMM Reuel Limbungan, burmistrz miasta Tulunan. Jak dodał, dwie osoby są ranne.

  Skutki trzęsienia ziemi były odczuwalne w Davao oraz w innych pobliskich miastach. W gminie M’lang rannych zostało kilka osób. W mieście Magsaysay 20 osób doznało obrażeń w wyniku spadających odpadów.

  - Wiele domów zostało zniszczonych. Jedna osoba jest w stanie krytycznym - powiedział Anthony Allada, lokalny urzędnik.

  "Spanikowaliśmy"

  Ściany w budynkach popękały, a ludzie wybiegali z domów, sklepów i urzędów w panice. Nie ma prądu.

  - Poczuliśmy bardzo silny wstrząs, a potem zgasło światło. Widziałem uciekających ludzi. Spanikowaliśmy, biegliśmy do wyjścia - powiedział Naru Guarda Cabaddu, który przebywał w mieście Kidapawan.

  - Jechałem do domu i poczułem potężny wstrząs. Zatrzymałem się, widziałem jak ludzie wybiegali ze szpitala. Nie będę dzisiaj spał w swoim domu - relacjonował w rozmowie z agencją Raprap Rafael.

  Szef Filipińskiej Agencji Sejsmicznej Renato Solidum powiedział w rozmowie z kanałem ANC, że możliwe są wstrząsy wtórne, które mogą powodować poważne zniszczenia.

  Filipiny leżą w rejonie tzw. pacyficznego pierścienia ognia, strefy częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych otaczającej Ocean Spokojny.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest na skraju wyżu Quincy znad Rosji....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...