Informacje
 • "Zmienia się w prawdziwą bestię".
  Wlecieli w oko potężnego huraganu

  11-09-2018 16:22 W oczekiwaniu na żywioł
  Co niesie huragan Florence Foto: NICK UNDERWOOD/NOAA/Reuters | Video: TVN24

  Florence jest coraz bliżej południowo-wschodnich regionów Stanów Zjednoczonych. Siłę żywiołu widać doskonale na nagraniu z samolotu Łowców Huraganów, którzy wlecieli wprost do wnętrza huraganu.

  Florence jest obecnie huraganem czwartej kategorii w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Wiatr wieje w niej ze średnią prędkością dochodzącą do 215 kilometrów na godzinę, a porywy mogą osiągać nawet 300 km/h. Cyklon w pobliżu lądu może jeszcze przybrać na sile. W poniedziałek amerykańscy Łowcy Huraganów ponownie wlecieli samolotem w oko huraganu, by zebrać najnowsze dane meteorologiczne.

  - Burza staje się silniejsza z minuty na minutę. Zmienia się w prawdziwą bestię - powiedział w wywiadzie dla telewizji CNN komandor Justin Kibbey, pilot jednego z samolotów Łowców Huraganów z Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA).

  W oku Florence

  Łowcy Huraganów wlatywali w centrum potężnego huraganu Florence kilka razy, aby zbadać jego siłę.

  - Podczas naszego pierwszego lotu to nie był jeszcze huragan, co najwyżej sztorm tropikalny, a w niedzielę była już huraganem. A teraz to huragan kategorii czwartej, wiec Florence zmieniła się ze sztormu do potężnego huraganu w 72 godziny. To błyskawiczna intensyfikacja, a mówiąc potocznie, to cholernie silny sztorm - relacjonował Kibbey. Jak ocenił, siła Florence jest na porównywalnym poziomie do Marii i Irmy.

  Kim są Łowcy Huraganów?

  Łowcy Huraganów są częścią Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej. Za pomocą samolotów, które tak naprawdę są latającymi na dużych wysokościach stacjami meteorologicznymi, wlatują w głąb huraganów i układów burzowych. Zbierają dane pozwalające na jeszcze lepsze przewidzenie ich trasy. Dzięki tym informacjom można lepiej przewidzieć siłę żywiołu, a także opracować potencjalny plan ewakuacji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wyjątkowo ciepła pogoda jak na listopad będzie trwać jeszcze kilka dni, a późnie...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż znad Niemiec przemieści się nad Morze Norweskie, a st...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Przed nami druga połowa listopada, ale oznak zimy na razie na horyzoncie nie wid...