Informacje
 • Znaczne ryzyko wystąpienia El Niño. Zjawisko może pojawić się wiosną

  10-01-2019 09:07 Najnowsze informacje japońskich meteorologów
  Na czym polegają zjawiska El Nino i La Nina Foto: Shutterstock, NOAA | Video: NOAA

  Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiosną wystąpi El Niño, czyli zjawisko, które może wpłynąć na pogodę na całym świecie - oceniają japońscy meteorolodzy.

  Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała w czwartek, że utrzymuje się znaczne ryzyko wystąpienia El Niño. Meteorolodzy oceniają, że istnieje 80-procentowe prawdopodobieństwo, że zjawisko może wystąpić na półkuli północnej najbliższej wiosny.

  W ubiegłym miesiącu Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA) prognozowała, że ryzyko wystąpienia El Niño na półkuli północnej podczas sezonu zimowego 2018/2019 wynosi 90 procent. Na 60 procent oceniła ryzyko, że El Niño pojawi się wiosną.

  Czym jest zjawisko El Niño?

  El Niño po hiszpańsku znaczy chłopiec, dzieciątko. W badaniach klimatu jest to zjawisko pogodowe i oceaniczne, które polega na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie wysokiej temperatury na powierzchni wody w strefie równikowej Pacyfiku. Powstaniu tego zjawiska sprzyjają słabnięcie pasatów (stałych wiatrów strefy międzyzwrotnikowej) ze wschodu i zahamowanie upwellingu, czyli wynoszenia ku powierzchni oceanu chłodnych wód głębinowych. Kiedy wody Pacyfiku się ogrzewają do wyższych niż średnio wartości, ma to swoje skutki - ulewne opady nawiedzają suche zazwyczaj wybrzeża Ameryki Południowej, a w wilgotnych na ogół rejonach Azji Południowo-Wschodniej i Australii Północnej występują susze. To jednak niejedyne skutki El Niño, co pokazuje historia.

  Ostatnie El Niño przyniosło katastrofy

  Ostatni raz do czynienia z El Niño mieliśmy w latach 2015-2016. Wtedy temperatura w środkowo-wschodniej części Pacyfiku przekroczyła wieloletnią normę o dwa stopnie Celsjusza. Zjawisko było przyczyną między innymi suszy w Afryce oraz opóźnienia się monsunu na Filipinach. Ulewne deszcze spadły w Paragwaju, gdzie z zalanych terenów ewakuowano setki tysięcy osób. El Niño wini się również za ogromne pożary w Kanadzie. Zdaniem ekspertów to ono odpowiada za katastrofalne powodzie w Polsce w 1997 roku.

  Przeciwieństwem El Niño jest La Niña - anomalia polegająca na utrzymywaniu się wyjątkowo niskiej temperatury na powierzchni wód Pacyfiku.

  Kiedy występowało El Niño?

  Z danych NOAA wynika, że El Niño wystąpiło w latach: 1977/78, 1982/83, 1986-88, 1991/92, 1994/95. Na przełomie 1997/1998 było najsilniejsze. El Niño występowało także w latach 2002/03, 2004/05 oraz 2006/07.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Częstotliwość
  Wnioskując po datach okresy pomiędzy maleją i zjawisko występuje coraz częściej. Co za tym idzie przebiegunowanie ziemi się zbliża, a prawdą jest, że występuje co 676 lat. Ma ktoś dane o El Nino od początku odkrycia do teraz? Wtedy było by to idealnie widoczne. Finał będzie taki, że to zjawisko będzie trwało przez minimum rok, potem zacznie cyklicznie zanikać - analogicznie odwrotnie do tego jak przyszło.
  Agnieszka8xqu /2019-01-10 14:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...