Informacje
 • Znamy pochodzenie bolida, który rozbłysł nad Polską. Należał do roju Taurydów Północnych

  01-11-2015 07:33 Informacje od Pracowni Komet i Meteorów

  Tajemniczy obiekt na niebie

  Kontakt24

  Bolid, który pojawił się w sobotę około godz. 19 na niebie, pochodził z roju meteorów o nazwie Taurydy Północne. Taką informację podają eksperci z polskiej Pracowni Komet i Meteorów.

  Karol Wójcicki na swoim facebookowym fanpage'u Z głową w gwiazdach poinformował o bardzo jasnym rozbłysku na północnym niebie.

  - Przed chwilą wydarzyło się coś niesamowitego - mówił Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. - Na lewo od Wielkiego Wozu zobaczyłem gigantycznego bolida. Miał zielono-żółtą barwę. Pozostawił po sobie ślad na kilkadziesiąt sekund - dodał.

  Czym jest bolid?

  To spadająca gwiazda, która jest bardzo jasna - jaśniejsza niż Wenus, którą doskonale widać na niebie. Tę jasność obiekt zawdzięcza temu, że jego wielkość dochodzi nawet do kilkunastu centymetrów. Jak na meteor, to dużo. Kiedy taka skała znajdzie się w atmosferze, spali się, pozostawiając po sobie bardzo jasny ślad. Taki, jaki mogliśmy oglądać na niebie w sobotę.

  Taurydy Północne

  Eksperci analizują nagrania. Mają już pierwsze wnioski.

  "Na chwilę obecną możemy powiedzieć, że meteoroid, który wszedł w ziemską atmosferę pochodził z roju Taurydów Północnych. W przypadku zjawisk pochodzenia kometarnego nie ma mowy o tym, aby do powierzchni Ziemi zdołał dolecieć jakikolwiek meteoryt" zaznaczają specjaliści z Pracowni Komet i Meteorów.

  "Taurydy to rój meteorowy pochodzący od komety 2P/Encke. Nie wyróżnia się on specjalnie swoją aktywnością. Zenitalna liczba godzinna (ZHR), czyli liczba meteorów, które zaobserwować możemy w idealnych warunkach pogodowych oraz radiantem w zenicie wynosi ok. 5 zjawisk na godzinę. Rój ten często zaskakuje bardzo jasnymi zjawiskami. Dodatkowo w tym roku według modelu brytyjskiego astronoma Davida Asher’a, Taurydy pomiędzy 29 października a 10 listopada powinny wykazać wyraźnie większą aktywność niż w latach ubiegłych. Ostatnio tego typu sytuacja miała miejsce w 2005 roku" - piszą dalej.

  Wielu świadków zdarzenia

  Otrzymujemy informację od setek osób, że widziały bardzo jasny rozbłysk. Jeśli udało się Wam uwiecznić jasny rozbłysk, przesyłajcie na Kontakt 24. Więcej nagrań i zdjęć Reporterów 24 znajdziecie tu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • ufo
  Witajcie drodzy Panstwo w Ameryce tez zabserwowano ten sam obiekt w tym samym czasie czy to zbieg okolicznosci czy to cos innego ? zwroccie prosze uwage na czas i miejsce zaobserwowanego obiektu bo dzieli nas ogromna odleglosc wiec obiekt musial byc bardzo duzy i bardzo wysoko !!!
  ~Gumcia /2015-11-09 20:15
 • Spadający Bolid
  Ja widziałem w Łodzi jak wracałem od wójka to wyglądało jak by to spadło na ziemię koło Białobrzeg jest odłamek tgo Bolidu
  ~Mati 24 /2015-11-05 19:29
 • nad Radomiem
  widziałem coś podobnego tego samego dnia, ale koło północy (Radom)
  ~luki /2015-11-03 23:13
 • Głobice gmina Niechlów
  Ok 19.05 w sobotę wyszedłem przed dom na papierosa i zobaczyłem właśnie tę spadającą gwiazdę.Wrażenie super.Biało niebieski warkocz z przebłyskami czerwieni.Szkoda że nie miałem aparatu.Powiedziałem żonie i córce ale chyba mi nie uwierzyły:]..
  ~Mrozilla /2015-11-02 21:51
 • bytow
  tez to widzialam jak wyjezdzalam z Bytowa,i 10lat temu tez to widzialam kolo koszalina bylam lecaca kola ognia super widok
  ~berbel /2015-11-02 20:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Nowy tydzień zacznie się od próby sił w naszej części Europy. Zmagać będą się ze...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę odpowiada wyż Detlef, znajdujący się nad Litwą....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...