Informacje
 • Żyrafy wymierają po cichu. Drastyczny spadek populacji

  08-12-2016 10:53 Naukowcy zdziwieni
  Żyrafy wymierają po cichu. Drastyczny spadek populacji

  Liczba żyraf drastycznie spadła w ostatnich trzech dekadach

  Shutterstock

  Liczba żyraf bardzo zmalała o 40 proc. w ciągu ostatnich 30 lat. Naukowcy są zdumieni tym faktem - sytuację określili jako "ciche wymieranie".

  W czwartek w Oslo Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała raport dotyczący Czerwonej Listy Gatunków Ginących i Zagrożonych z którego wynika, że liczba żyraf spadła o 40 proc. od lat 80. Jest to spowodowane kłusownictwem, rozwojem pól uprawnych w Afryce oraz konfliktami i niepokojem społecznym.

  Przez jakiś czas nie poświęcano zbyt wiele czasu populacji żyraf, skupiano się na słoniach i nosorożcach. Teraz okazało się, że liczba żyraf gwałtownie spadła - od 152-163 tysięcy w 1985 roku do 98 tysięcy obecnie. Naukowcy są tym zszokowani.

  Taką sytuację nazwano "cichym wymieraniem".

  Jak do tego doszło?

  - Podczas gdy żyrafy były powszechnie widywane na safari, w mediach i w ogrodach zoologicznych, ludzie - łącznie z ekologami - byli nieświadomi, że te majestatyczne zwierzęta podlegają "cichemu wymieraniu" - powiedział w komunikacie Julian Fennessy, specjalista od żyraf w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

  Zagrożeniem dla żyraf według IUCN jest m.in. ekspansja pól uprawnych, które rozwija się, by zapewnić pożywienie dla rosnącej liczby ludności i kłusownicy, którzy zabijają je dla mięsa, szczególnie w rejonach konfliktu, czyli np. w Południowym Sudanie. Craig Hilton-Taylor z IUCN powiedział agencji Reuters, że ludzie rywalizują o coraz mniejsze i uboższe zasoby, podczas gdy zwierzęta są w coraz gorszej sytuacji.

  Obejrzyj film o żyrafce Omo, która jest inna niż wszystkie, ale w niczym jej to nie przeszkadza. Samiczkę, od innych odróżnia umaszczenie, którego nietypowa barwa wynika z leucyzmu - niedoboru ciemniejszego pigmentu w skórze, włosach czy piórach. W przeciwieństwie do albinizmu, leucyzm spowodowany jest niedoborem nie tylko melaniny, ale wszystkich typów pigmentu skóry:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Zwierzeta na wygnieciu
  Waszystkie problemy na tej planecie, wszystkie katastrofy i cierpienia zawsze sie sprowadzaje tylko do tego jednego punktu: gatunek ludzki sie rozmnozyl perwersyjnie i jest obecnie wylacznym zagrozeniem dla kazdej formy zycia, zwierzat i przyrody.
  ~Eva Treu 88 /2019-03-07 15:55
 • Zabijamy Ziemię
  Mam nadzieję, że już żadne zoo nie "zabawi się" w zabijanie "zbędnych" zwierząt. :(
  paskuś /2016-12-08 16:47
 • re:
  przyjdzie czas że pola uprawne zdewastują całą afrykę, i to już niedługo
  precz z unią /2016-12-08 11:03

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...