400 milionów chorych na świecie, trzy miliony w Polsce. "Pandemia cukrzycy"

[object Object]
Jak uchronić się przed cukrzycą?tvn24
wideo 2/9

Ciągle bardzo dużo jest osób, które nie wiedzą, że chorują na cukrzycę - podkreślała w programie "Wstajesz i wiesz" TVN24 diabetolog Anna Jeznach-Steinhagen. Dlatego tak ważne jest badanie się - dodała Edyta Litwiniuk, trener personalna i dietetyczka. Konsekwencje nieleczonej cukrzycy mogą być bardzo poważne - ostrzegały ekspertki. 14 listopada to Światowy Dzień Cukrzycy.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia insuliny. Co roku obchodzony jest 14 listopada. Jego celem jest zwiększanie świadomości i wiedzy na temat tej choroby.

Jak mówiła w TVN24 diabetolog Anna Jeznach-Steinhagen, cukrzyca dotyka coraz większej liczby osób. - Jest to już właściwie pandemia, pierwsza tak duża niezakaźna epidemia na świecie. Ponad 400 milionów chorych na świecie, około trzy miliony w Polsce - zauważyła. Przyznała przy tym, że rzeczywista skala problemu prawie na pewno jest dużo większa, bo ciągle wiele jest osób, które nie zdają sobie sprawy z tego, że chorują.

Trzeba się badać

- Przeżyłam szok, będąc w swojej pierwszej ciąży, kiedy odebrałam wyniki badań testu obciążenia glukozą i okazało się, że niestety mam cukrzycę ciążową - opowiadała w programie "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Edyta Litwiniuk, trener personalna i dietetyczka.

- Na co dzień dbam o siebie, zdrowo się odżywiam, jestem aktywna fizycznie - zauważyła. Ale "obciążenia genetyczne ukazały się w okresie ciąży i pokazały, że choć jesteś szczupła, teoretycznie dbasz o siebie, to gdzieś tam geny mogą cię obciążać". - Dlatego tak ważne jest po prostu badanie się - podkreśliła Litwiniuk.

Cukrzyca typu pierwszego jest chorobą genetyczną, autoimmunologiczną. Dochodzi w niej do zniszczenia wysepek trzustkowych, które wydzielają hormony regulujące węglowodanową przemianę materii organizmu.

O chorobie cywilizacyjnej mówimy w przypadku cukrzycy typu drugiego, która może wystąpić u ludzi otyłych i starszych. Coraz częściej zdarza się, że chorują nawet dzieci.

"Najgorsza jest cisza"

Świadomość występowania cukrzycy i związanych z nią zagrożeń rośnie, także dzięki akcjom społecznym i informacyjnym. Coraz częściej się o tym mówi, a ludzie zaczynają przyznawać, że są chorzy. Rośnie też świadomość, że cukrzyca nie jest wyrokiem skazującym na życie "byle jakie" i pełne ograniczeń.

- Coraz mniejsza jest stygmatyzacja tej choroby. Walczymy, aby te osoby (chore) wychodziły z cienia. Najgorsza jest cisza - podkreśliła dr Jeznach-Steinhagen.

Jak zdiagnozować cukrzycę?

Do zdiagnozowania cukrzycy wystarczy proste badanie krwi. Aby się mu poddać, trzeba być na czczo, przez 6-8 godzin przed badaniem nie pić słodkich napojów i dobrze przespać noc poprzedzającą wizytę w laboratorium. W celu zdiagnozowania cukrzycy sugeruje się, aby test został wykonany dwa razy. Wynik powyżej 126 miligrama na decylitr (mg/dL) w co najmniej dwóch pomiarach na czczo świadczy o cukrzycy.

Lekarze zalecają, by badaniu takiemu każdy poddał się przynajmniej raz na rok, w ramach rutynowych badań laboratoryjnych. Dla osób z grup szczególnego ryzyka, w tym z nadwagą i powyżej 40. roku życia, jest to szczególnie zalecane, podobnie jak dla kobiet w ciąży, w celu wykrycia ewentualnej cukrzycy ciążowej.

Cukrzycowe sygnały alarmowe

Sygnałem alarmowym powinno być wystąpienie pewnych objawów. Dr Jeznach-Steinhagen podkreśliła, że są to "objawy bardzo niespecyficzne", często zdarza się więc, że ludzie przypisują je innym niż cukrzyca przyczynom. Te niepokojące symptomy to senność, zmęczenie, wysychanie śluzówek jamy ustnej, wzmożone pragnienie, wahania masy ciała (trudności w redukcji wagi, albo wręcz przeciwnie, nagłe chudnięcie), trudno gojące się rany i zmiany skórne, zakażenia układu moczowego - wyliczała diabetolog.

Konsekwencje nieleczonej cukrzycy mogą być bardzo poważne. Udar, retinopatia cukrzycowa (uszkodzenie naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka), utrata wzroku, nefropatia cukrzycowa (cukrzycowa choroba nerek) czy stopa cukrzycowa (zespół schorzeń, wynikających z niedokrwienia stóp) to tylko niektóre z nich. Często wymagają leczenia nerkozastępczego, dializ, a nawet transplantacji.

Żyć z cukrzycą

Ekspertki zauważyły, że dobrze prowadzona cukrzyca pozwala na komfort życia. Zalecają aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie. Najlepiej sprawdzają się diety oparte na niskim lub średnim indeksie glikemicznym.

Jak uchronić się przed cukrzycą?
Jak uchronić się przed cukrzycą?tvn24

Jeden z cukrzycowych mitów głosi, że diabetyk może zjeść szkodliwe dla siebie rzeczy, a następnie obniżyć sobie poziom cukru dzięki odpowiedniej dawce insuliny. Doktor Jeznach-Steinhagen podkreśliła, że nie o to chodzi i przestrzegła przed takim traktowaniem choroby.

- To jest błędne koło, w które niektórzy pacjenci wpadają - przyznała. - Faktycznie, zawsze możemy (poziom cukru) obniżyć, ale nie tędy droga, żeby zjeść nie wiadomo co i potem podać odpowiednia dawkę insuliny. Dieta powinna być u podstaw, a do tego dobrze dobrane leczenie czy dawka insuliny - tłumaczyła.

Rodzina wsparciem dla cukrzyka

Tegoroczny Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest pod hasłem "Rodzina".

- Rodzina może być ogromnym wsparciem dla pacjenta i to hasło Światowego Dnia Cukrzycy - "Rodzina" - to apel do wszystkich, że skoro mamy (w rodzinie) takie osoby, to pomyślmy, co możemy dla nich zrobić - mówiła diabetolog.

Posłuchaj całej rozmowy z ekspertami:

Rozmowa z dr Anną Jeznach-Steinhagen i Edytą Litwiniuk o cukrzycy
Rozmowa z dr Anną Jeznach-Steinhagen i Edytą Litwiniuk o cukrzycytvn24

Autor: kw//rzw / Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay/TesaPhotography (CC 0)

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W czwartek 25.04 po południu nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Wiatr w porywach rozpędza się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami kraju

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami kraju

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mają opady deszczu i silny wiatr. Obowiązują też alarmy przed przymrozkami, które prognozowane są w wielu regionach kraju. Sprawdź, gdzie aura będzie niebezpieczna.

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami IMGW. Uważajmy!

Prawie cała Polska objęta ostrzeżeniami IMGW. Uważajmy!

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Na czwartek zaplanowany jest start chińskiej misji Shenzhou 18, w ramach której na stację kosmiczną Tiangong ma trafić trzech tajkonautów. Razem z nimi poleci nietypowy pasażer - ryba danio pręgowany.

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Trzech tajkonautów poleci dziś w kosmos. Zabiorą ze sobą rybkę akwariową

Źródło:
space.com, Reuters

Pogoda na dziś. Czwartek 25.04 upłynie pod znakiem pochmurnej aury i przelotnych opadów deszczu. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni Celsjusza. Aura niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie.

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Pogoda na dziś - czwartek, 25.04. Zmokniemy i poczujemy zimno

Źródło:
tvnmeteo.pl

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl