Fala, która zatapiała kraj, spłynęła do Bałtyku. Sytuację hydrologiczną pogarszają teraz opady

Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicach
Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicach
tvn24
Minister Trzaskowski o pomocy po fali wezbraniowej i nawałnicachtvn24

- Dopiero co odprowadziliśmy do Bałtyku falę wezbraniową, a już musimy sobie radzić z problemami po ulewach - powiedział podczas czwartkowej konferencji Rafał Trzaskowski. Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że poszkodowanym - zarówno przez wcześniejsze podtopienia, jak i przez obecne opady - zostanie udzielona pomoc. O tym, że sytuacja hydrologiczna w kraju jest niewesoła, najlepiej świadczy fakt, że w kilku miejscach obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.

- Już szacujemy straty i szybko wypłacamy zasiłki potrzebującym. Najbardziej poważna sytuacja (po ostatnich, środowych opadach - przyp. red.) jest w Głuchołazach – zaznaczył minister.

Szef resortu administracji i cyfryzacji zaznaczył, że nadal szacowane są straty po przejściu fali wezbraniowej na Wiśle, a zasiłki na pierwsze potrzeby wypłacane.

- Służby wojewodów mają duże doświadczenie w szacowaniu strat i w szybkim określaniu, jak wysoka powinna być pomoc w zaspokojeniu najpilniejszych potrzeb poszkodowanych podtopieniami – zapewnił Trzaskowski. I dodał: - Poważne są straty w infrastrukturze. Jak wielkie, często jeszcze nie wiadomo, bo woda jeszcze nie zeszła. Trzeba będzie w pilnym trybie naprawiać wały. W sumie chodzi o pomoc idącą w dziesiątki milionów złotych.

Prognozowane kolejne opady

W czwartek w południowej części kraju wystąpią duże opady deszczu, a na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu i na południowym wschodzie Lubelszczyzny - miejscami również burze (lokalnie z gradem). Przewidywana jest suma opadów od 10 l/mkw. w centrum kraju do 30 l/mkw. na południu Polski. W rejonach burz spodziewane są również silniejsze porywy wiatru.

Padać ma także przez kilka kolejnych dni.

Sytuacja hydrologiczna w kraju

Intensywne opady deszczu, jakie notowaliśmy w ostatnim czasie, sprawiły, że obecnie na rzekach całej Polski obowiązują stany:

• alarmowe: na 5 stacjach wodowskazowych (najwięcej o 17 cm w Krasnymstawie na Wieprzu);

• ostrzegawcze: na 11 stacjach wodowskazowych.

Stan wód 29.05 źródło: IMGWIMGW

Ostatniej doby wprowadzono także alarmy przeciwpowodziowe. Objęto nimi województwa:

• dolnośląskie – powiat: jeleniogórski, gmina: Stara Kamienica, miasta: Szklarska Poręba, Piechowice;

• małopolskie – powiat: oświęcimski, gmina: Kęty;

• lubelskie – gmina: Izbica, miasto: Krasnystaw.

Ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej

• 3. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowne wzrosty poziomów wody z przekroczeniem stanów alarmowych na terenie województw: lubuskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego;

• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – gwałtowny wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich z przekroczeniem stanów ostrzegawczych, a punktowo alarmowych na terenie województw śląskiego i łódzkiego;

• 2. stopnia (w trzystopniowej skali) – o możliwości wystąpienia silnych burz z gradem i intensywnych opadów deszczu w woj. dolnośląskim.

Sytuacja w poszczególnych województwach po opadach

• opolskie – w wyniku burz, które przeszły nad województwem, doszło do licznych podtopień posesji i piwnic. Krótkotrwałe, intensywne opady deszczu spowodowały gwałtowny wzrost poziomów wody w rz. Biała Głuchołaska (przekroczenie stanu alarmowego o 110 cm), skutkujący podtopieniami budynków i uszkodzeniami infrastruktury na terenie m. Głuchołazy (m.in. szkoła, żłobek, centrum kultury), Biskupów, Sławniowice, Burgrabice, Podlesie i Konradów. Zalana została droga krajowa nr 40 prowadząca do przejścia granicznego w Mikulovicach (Czechy) oraz okoliczne drogi powiatowe. Na miejsce skierowano dodatkowe jednostki spoza terenu powiatu (około 100 strażaków z Opola i Wrocławia). Dostarczono 5 tys. worków z piaskiem. Miejsce zdarzenia odwiedził wojewoda oraz komendant wojewódzki PSP. W związku z sytuacją odbyło się posiedzenie WZZK. Ponadto podtopienia wystąpiły na terenie pow. kędzierzyńsko-kozielskiego (gospodarstwa domowe), brzeskiego (szkoła w m. Lewin Brzeski), opolskiego (piwnica szpitala w m. Kup), głubczyckiego (drogi powiatowe, gminne oraz posesje).

GÓRNA I ŚRODKOWA ODRA godz.11.00 źródło IMGW

• lubelskie – silne burze i nawałnice przeszły głównie przez środkową i południową część województwa. Prądu pozbawionych jest około 2,2 tys. odbiorców w pow. puławskim i lubartowskim oraz 350 w gm. Świdnik i Żółkiewka. Z powodu podtopienia w Lublinie ewakuowano 14 mieszkańców budynku przy ul. Janowskiej - zamieszkali tymczasowo u rodzin (nie chcieli skorzystać z kwaterunku przygotowanego przez władze lokalne). Na terenie pow. krasnostawskiego (gm. Łopiennik Górny, Krasnystaw, Gorzków oraz m. Krasnystaw) doszło do podtopień budynków mieszkalnych i gospodarczych. W akcji, którą kierował Komendant Powiatowy PSP, brało udział w sumie 75 strażaków PSP i OSP. W wyniku działań ewakuowano 4 osoby z m. Niemienice i Krzywe. Na trasie kolejowej Warszawa - Lublin wprowadzono profilaktycznie ograniczenie prędkości na odcinku 700 m.

BUG stan na godz. 11.00 źródło IMGW

• łódzkie – bez dostaw prądu pozostaje około 448 odbiorców w rejonie Radomska (uszkodzonych 14 stacji średniego napięcia). Podtopionych zostało około 15 posesji w pow. tomaszowskim. W pow. piotrkowskim w wyniku burzy została uszkodzona nawierzchnia drogi powiatowej nr 1502 E w Sulejowie.

WARTA DO WEŁNY stan na godz.11.00 źródło IMGW

• dolnośląskie – sytuacja na terenie województwa stabilizuje się. W pow. jeleniogórskim zniszczenia infrastruktury (rowy, przepusty i nawierzchnie dróg). Lokalnie, podtopienia domów. Dokładne dane zostaną podane po dokonaniu szacunków przez komisję.

• śląskie – odnotowywano lokalne interwencje PSP (najczęściej pompowanie wody z zalanych piwnic i dróg). Wczoraj w godzinach wieczornych w pow. częstochowskim zalana została droga wojewódzka nr 786. W wyniku działań straży pożarnej udało się przywrócić ruch.

• świętokrzyskie – w m. Jasienica (pow. sandomierski) doszło do podtopienia i osuwiska poboczy drogi krajowej nr 9 na długości około 30 m. Miejsce zabezpieczone przez Policję – po zbadania stanu nawierzchni możliwe zamknięcie odcinka dla ruchu.

WISŁA OD SANU DO NARWII 29.05 godz.11.00 źródło IMGW

• wielkopolskie – wszystkie awarie energetyczne zostały usunięte. Najwięcej interwencji w powiatach leszczyńskim, wolsztyńskim, tureckim oraz konińskim (głównie wypompowywanie wody deszczowej z zalanych piwnic, posesji, usuwanie połamanych konarów i gałęzi).

• podkarpackie – odnotowano 38 zdarzeń związanych z zalaniem piwnic i studni w gospodarstwach domowych oraz udrażnianiem przepustów drogowych (pow. dębicki, leżajski, leski, kolbuszowski i jarosławski).

W województwie lubuskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, zachodniopomorskim nie odnotowano żadnych zdarzeń.

Działania służb

• Państwowa Straż Pożarna – w środę 28 maja odnotowano 1226 miejscowych zagrożeń spowodowanych opadami deszczu, przyborami wód lub silnymi wiatrami (najwięcej w województwach: wielkopolskim – 288, dolnośląskim - 270, łódzkim - 149, lubelskim – 82). Dziś (czwartek) o godz. 06.30 siły Centralnego Odwodu Operacyjnego na terenie woj. dolnośląskiego zostały rozformowane.

• Policja – Komenda Główna Policji skierowała do wsparcia działań Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu trzy śmigłowce policyjne, a także 200 policjantów ze Szkoły Policji w Pile. W gotowości do działań Policja utrzymuje ponadto 1600 funkcjonariuszy.

• Straż Graniczna - Utrzymywany jest odwód centralnego podporządkowania z zadaniem wsparcia działań PSP.

• Siły Zbrojne RP – w gotowości utrzymywane są wydzielone Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w celu ewentualnego wsparcia administracji cywilnej w woj. dolnośląskim i opolskim.

• PKP PLK S.A. – na terenie kraju odnotowano drobne usterki urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Linie kolejowe są przejezdne za wyjątkiem zalanego szlaku Piechowice - Szklarska Poręba Górna (wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa). Opóźnionych zostało 36 pociągów pasażerskich na łączną liczbę 321 minut.

Aktualna sytuacja powodziowa w Polsce
Aktualna sytuacja powodziowa w PolsceKontakt 24

Autor: PW/map / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24/amadeusz_szcz

Pozostałe wiadomości

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy przyczyniły się do śmierci co najmniej 38 osób w Kenii. Jak podały lokalne media, ponad 40 tysięcy ludzi musiało uciekać z zagrożonych terenów. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Leje od ponad miesiąca. "Wszystkie uprawy zostały zniszczone"

Źródło:
Reuters, africanews.com

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

IMGW opublikował prognozę zagrożeń na kolejne dni. Jeszcze w środę mogą powrócić przymrozki, oblodzenia i opady śniegu. Temperatura przy gruncie może spaść niebezpiecznie nisko także w czwartek.

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Zimowe zagrożenia nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. W środę 24.04 pojawią się opady deszczu, a w górach śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 11 stopni Celsjusza. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne.

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Pogoda na dziś - środa, 24.04. Wiele deszczowych miejsc, do 11 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary napłynął nad południową Grecję. Sprawił, że we wtorek niebo "zapłonęło" nad Koryntem. Na Krecie termometry pokazały miejscami ponad 30 stopni Celsjusza.

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Pył znad Sahary dotarł do Grecji. Niebo "zapłonęło" nad Koryntem 

Źródło:
ENEX, apnews.com

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters