"Łapki przymarzły mu do mostu". Jenot, bielik i koziołek w tarapatach

[object Object]
Uratowane zwierzętatvnmeteo.pl
wideo 2/18

Kiedy jest mroźno i sypie śnieg, dzikie zwierzęta czasem potrzebują ludzkiej pomocy. W ostatnich dniach było co najmniej kilka tego przykładów. W Nadleśnictwie Kudypy leśnicy uratowali przemarzniętego koziołka, a w Nadleśnictwie Giżycko - nieprzytomnego z zimna bielika. W Darłowie zaś - o czym powiadomiliście nas na Kontakt24 - strażacy pospieszyli na pomoc jenotowi, który przymarzł do pomostu.

O akcji ratowania jenota czytaj także na Kontakt24.

Wyczerpany koziołek

O dziwnie zachowującej się sarnie pracowników Nadleśnictwa Kudypy w województwie warmińsko-mazurskim poinformowali mieszkańcy podolsztyńskiej miejscowości Siła. Na polu, zaledwie kilka metrów od drogi, błąkał się młody samiec. Na widok ludzi nie wykazywał żadnych oznak zaniepokojenia.

- To właśnie zwróciło naszą uwagę, że coś z tym zwierzakiem musi być nie tak. W normalnych warunkach zdrowa sarna dawno by uciekła - wyjaśnił Piotr Sambor, pracownik nadleśnictwa. I rzeczywiście, zwierzę pozwoliło bez żadnego problemu do siebie podejść.

Szybkie oględziny wykluczyły urazy zewnętrzne, ale koziołek był wyczerpany i prawdopodobnie odwodniony. Postanowiono, że zwierzę najlepiej przewieźć do prowadzonego w Nadleśnictwie Olsztynek Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku.

Pozostawienie koziołka na polu w stanie, w którym się znajdował sprawiłoby, że stałby się łatwym łupem leśnych drapieżników lub wałęsających się psów. Mógłby też spowodować kolizję na pobliskiej drodze.

Kazik, bo takie imię nadano koziołkowi, został przetransportowany do Napromka. Tam nabiera sił i wraca do zdrowia.

Koziołek uratowany przez leśników (Nadleśnictwo Kudypy, Lasy Państwowe)Nadleśnictwo Kudypy, Lasy Państwowe

Przemarznięty bielik

Podobna sytuacja zdarzyła się w Nadleśnictwie Giżycko, także w województwie warmińsko-mazurskim. 21 stycznia leśnicy sprawdzali otrzymaną informację o martwym zaobrączkowanym ptaku. We wskazanym miejscu zobaczyli młodego bielika. Ze śladów wynikało, że ptak przeleżał w śniegu wiele godzin. Wydawało się, że zamarzł na śmierć. Wkrótce jednak okazało się, iż tli się w nim iskra życia: poruszył powieką.

Skrajnie wyczerpanego ptaka leśnicy przewieźli do leśniczówki. Ze względu na zły stan zwierzęcia, po konsultacjach ze specjalistami zrezygnowano z jego przetransportowania do ośrodka rehabilitacji.

Leśniczy zaniósł nieprzytomnego ptaka do ciepłego pomieszczenia i położył na posłaniu z siana. Wieczorem bielik ocknął się i otworzył oczy. Przetrwał noc, a rankiem powoli i niezdarnie zaczął się poruszać. Podano mu surowe mięso i wodę.

Zamarznięty bielik znalazł schronienie u leśników (Eugeniusz Samiła, Nadleśnictwo Giżycko) Eugeniusz Samiła, Nadleśnictwo Giżycko

Samiec bielika w zadziwiającym tempie zaczął odzyskiwać siły, próbował nawet wzbijać się w powietrze. Kolejnego dnia był już w na tyle dobrej w kondycji, że podjęto decyzję o wypuszczeniu go na wolność.

Był zaobrączkowany, więc można było ustalić jego pochodzenie. Okazało się, że pochodził z lęgu z 2018 r. i został zaobrączkowany na terenie Nadleśnictwa Czerwony Dwór, 22 kilometry od miejsca, w którym znaleziono go przemarzniętego.

Bielik został wypuszczony po dwóch dniach pobytu w leśniczówce (Sławomir Kowalczyk, Nadleśnictwo Giżycko)Sławomir Kowalczyk, Nadleśnictwo Giżycko

Na ratunek jenotowi

Informację i zdjęcia z akcji ratowania jenota, który przymarzł do pomostu w Darłowie (Zachodniopomorskie) i utknął w dolnej części konstrukcji, tuż nad wodą, otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Jenot został zauważony w sobotę przed południem przy ulicy Morskiej w Darłowie. - Prawdopodobnie przymarzł. Wyglądało to tak, jakby przednie łapki przymarzły mu do mostu - opisywał pan Łukasz, który przesłał na Kontakt 24 zdjęcia zwierzęcia.

Przypuszczenia Reportera 24 potwierdził st. kpt. Piotr Słupski, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. - Po przyjeździe na miejsce, strażacy znaleźli jenota, który przymarzł do metalowej części pomostu - relacjonował. - Strażacy wydobyli zwierzę. Było wycieńczone, ale przeżyło i zostało przekazane pod opiekę weterynarza - zapewnił. Pan Łukasz przyznał, że nigdy wcześniej nie spotkał się z jenotem. - Mieszkam w Darłowie, ale po raz pierwszy widziałem tu takie zwierzę - powiedział. - Na początku myślałem, że to szop. Dopiero od strażaków dowiedziałem się, że to jenot. Jenoty, choć faktycznie z wyglądu mogą przypominać szopy, tak naprawdę należą do rodziny psowatych i są ssakami drapieżnymi. W Polsce ich obecność po raz pierwszy zanotowano w połowie lat '50 ubiegłego stulecia i dziś można je spotkać na terenie całego kraju. Zamieszkują przeważnie tereny zalesione, ale lubią również przebywać w pobliżu wody.

Autor: anw,est//rzw / Źródło: Lasy Państwowe, Kontakt 24

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz siesiu, Kontakt 24, Eugeniusz Samiła, Nadleśnictwo Giżycko, Nadleśnictwo Kurdypy

Pozostałe wiadomości

Pogoda na Wielkanoc 2024. Jaka aura będzie towarzyszyła nam w święta? Najnowsza prognoza pogody wskazuje, że temperatura miejscami sięgnie 25 stopni Celsjusza. Nie wszędzie ciepła pogoda pójdzie w parze z warunkami zachęcającymi do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Mogą pojawić się burze.

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Pogoda na Wielkanoc 2024. Eksplozja ciepła na święta

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alerty IMGW przed silnym wiatrem zostały wydane w części kraju. W Wielki Piątek niebezpiecznie może być do późnych godzin wieczornych. Jak wynika z prognozy zagrożeń, również kolejne dni mogą przynieść powrót silnych podmuchów.

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Uwaga na silny wiatr. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Jamniki nie będą zakazane w Niemczech. Miłośnicy rasy obawiali się, że będzie to efekt ustawy zakazującej hodowli psów z "nieprawidłowościami układu kostnego". Jak wyjaśnili przedstawiciele rządu, żadna rasa nie zostanie zakazana - celem nowych przepisów będzie ukrócenie praktyk, które przyczyniały się do cierpienia zwierząt.

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Jamniki uratowane. "Będą zawsze, tylko nie z łapami długości centymetra"

Źródło:
BBC, tvnmeteo.pl

Kometa 12P/Pons-Brooks, nazywana także "Matką smoków", jest widoczna na nieboskłonie. Obiekt właśnie zbliża się do Słońca i Ziemi, a najlepszy moment na jej obserwację przypadnie w weekend. Warto wykorzystać ostatnią szansę na jej podziwianie, ponieważ na kolejną będziemy musieli poczekać ponad 70 lat.

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Ostatni dzwonek na obserwację "Matki smoków"

Źródło:
PAP, ESA

Podwójne trzęsienie ziemi nawiedziło Grecję. W piątek rano w okolicach Peloponezu zanotowano wstrząsy o magnitudzie 5,7 oraz 4,0. Jak przekazały lokalne media, wibracje odczuwalne były także w Atenach.

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Podwójne trzęsienie ziemi w Grecji

Źródło:
EMSC, kathimerini.com, gr.euronews.com

Piątkowy poranek w prawie całym kraju przyniósł pogodną aurę, chociaż miejscami nadal mocno wiało. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, sprzyjające warunki będą towarzyszyć nam przez cały dzień, chociaż niewykluczone, że miejscami słabo pokropi deszcz.

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Ciepło wyprosi chłód znad Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Piątek 29.03 przyniesie dużą ilość słońca. Opadów deszczu spodziewamy się w nielicznych miejscach i będą one słabe. Wiatr w porywach powieje mocno.

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Pogoda na dziś - piątek 29.03. Słońce, ciepło, ale i silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lodu na biegunach w wyniku zmian klimatycznych stopiło się już tak dużo, że wpłynęło to na ruch obrotowy Ziemi. Nasza planeta zwolniła - wynika z najnowszej analizy opublikowanej na łamach "Nature". Ma to znaczenie dla tego, jak odmierzamy czas.

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Ziemia spowolniła, bo stopiło się zbyt dużo lodu. To może wpływać na odmierzanie czasu

Źródło:
CNN, nature.com, tvnmeteo.pl

Chmura pyłu znad Sahary zawisła w czwartek nad Atenami. Wiele osób skarżyło się na trudności w oddychaniu. Sytuację pogorszyła wyjątkowo wysoka temperatura powietrza. Lekarze zaapelowali, by unikać przebywania na zewnątrz.

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Ateny za brudną zasłoną. Ludzie zgłaszali problemy z oddychaniem

Źródło:
AFP, ENEX

Dwa pasące się łosie, w tym jeden o nietypowym, białym umaszczeniu, sfilmowała Reporterka 24 pod Giżyckiem (woj. warmińsko-mazurskie). - To pierwsza odnotowana obserwacja łosia o takim umaszczeniu w historii. Jest to więc bardzo rzadki okaz - stwierdził Sławomir Kowalczyk z Nadleśnictwa Giżycko. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Dwa łosie na wypasie, jeden z nich był "bardzo rzadki"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Król ludu Maorysów wezwał do nadania wielorybom podobnych praw do istot ludzkich, aby zwiększyć ochronę tych ogromnych i majestatycznych zwierząt. Kilka lat temu w Nowej Zelandii osobowość prawną przyznano górze i rzece.

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Chcą, by wieloryby miały takie prawa jak ludzie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Nadchodzi Wielkanoc, której nieodłączną tradycją jest dekorowanie jajek. Część z nas decyduje się na używanie do tego barwników dostępnych w niemal każdym sklepie spożywczym, niektóre z nich zawierają jednak szkodliwe dla zdrowia substancje chemiczne. Badacze przypominają, że do przygotowania pisanek lepiej użyć naturalnych środków, które możemy znaleźć w swojej kuchni.

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Czym malować jajka, żeby sobie nie zaszkodzić?

Źródło:
PAP

Osoby cierpiące na prozopometamorfopsję mogą postrzegać twarze innych ludzi jako zdeformowane i demoniczne. Amerykańskim badaczom udało się zrekonstruować sposób, w jaki jeden z pacjentów widzi świat. Jak przekazali, osoby cierpiące na tę chorobę często spotykają się z niezrozumieniem ze strony najbliższych i służby zdrowia.

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Zamiast twarzy widzą demony. "Nagle wszyscy wyglądają jak z horroru"

Źródło:
PAP, Dartmouth College, Understanding PMO, Smithsonian Magazine

W wielu miejscach Hiszpanii spadł śnieg. Dla miłośników nart, którzy wybierają się na święta w góry Sierra Nevada, to bardzo dobra wiadomość.

Do Hiszpanii wróciła zima

Do Hiszpanii wróciła zima

Źródło:
ENEX

Trzęsienie ziemi nawiedziło północno-wschodnie Włochy. Miało magnitudę 5 - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Wstrząsy były odczuwalne także poza Włochami.

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Nocne trzęsienie ziemi we Włoszech. Odczuto je także poza granicami kraju

Źródło:
USGS, corriere.it

Pył znad Sahary dociera nad Polskę. Jego największe stężenie w czwartek wystąpi we wschodniej części kraju. Kolejna porcja pustynnego pyłu przewidywana jest w naszej części Europy w sobotę oraz w świąteczną niedzielę.

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Saharyjski pył nad Polską. Dotrze w kilku dawkach

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Do ośrodka ratującego dzikie zwierzęta w Knutsford w Wielkiej Brytanii zgłosiła się w ubiegłym tygodniu kobieta zaniepokojona stanem jeża, którego poprzedniego wieczora znalazła na poboczu drogi. Jak wyjaśniła, zwierzę przez całą noc nie tylko nie tknęło karmy, jaką mu podała, ale też nie ruszyło się nawet o milimetr. Jeż okazał się pomponem od czapki.  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Całą noc opiekowała się znalezionym jeżem. Okazało się, że to pompon  

Źródło:
Independent, BBC, TVN24.pl

Strażacy walczą z pożarami lasów w różnych częściach Meksyku. Zginęło kilka osób. Tylko przez dwa tygodnie tego miesiąca ogień strawił obszar o powierzchni ponad 13 tysięcy hektarów.

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Szaleją pożary, jest kilkoro zabitych

Źródło:
Reuters, infobae.com, AP, tvnmeteo.pl

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne. Na stołach królować będą jajka. Ile możemy ich zjeść?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Ile jajek można jeść tygodniowo?

Źródło:
PAP

Korzystając z samochodu, w każdej sytuacji chcemy pokonać naszą trasę komfortowo i bezpiecznie oraz liczyć na niezawodność naszego pojazdu. Wpływ na to ma wiele czynników, do których należy oczywiście także to, jakie paliwa wlewamy do zbiornika w trakcie wizyt na stacjach benzynowych. Dziś przedstawimy powody, dla których warto - oczywiście jeśli jeszcze tego nie robimy - zacząć tankować paliwa premium marki MOL.

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Potrójny efekt działania paliwa w twoim samochodzie

Astronomowie donoszą o nowym odkryciu w pobliżu supermasywnej czarnej dziury, znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej. Zaobserwowana została tam obecność silnych spiralnych pól magnetycznych, która jest zaskakująco podobna do struktury wokół czarnej dziury w innej galaktyce - poinformowało Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO). Odkrycia dokonano dzięki nowemu obrazowi, dostarczonemu przez Teleskop Horyzontu Zdarzeń.

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Odkryto silne spiralne pola magnetyczne w pobliżu czarnej dziury w Drodze Mlecznej

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, ESO

Kraina Wygasłych Wulkanów trafiła w środę na listę Światowych Geoparków UNESCO. Położony w Sudetach geopark to już trzecie wyróżnione w ten sposób miejsce na terenie naszego kraju. - Potwierdza to, że Polska może poszczycić się dziedzictwem geologicznym o międzynarodowym znaczeniu - powiedziała dr Katarzyna Szadkowska, kierowniczka Pracowni Geologii Złożowej i Środowiskowej w Oddziale Dolnośląskim PIG-PIB we Wrocławiu.

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Geopark z Polski trafił na listę UNESCO

Źródło:
PAP

Ekspozycja na sztuczne i jasne światło nocą może zwiększać ryzyko udaru mózgu oraz innych chorób naczyniowych mózgu - poinformowali naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach. Dodali, że podobne działanie ma narażenie na zanieczyszczone powietrze.

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Sztuczne światło może zwiększać ryzyko udaru

Źródło:
PAP, ahajournals.org

Himalaiści wspinający się na Mount Everest od tego roku będą musieli zabierać swoje kupy ze zbocza góry. To część inicjatywy lokalnych związków wspinaczkowych i nepalskich gmin, która ma na celu walkę z zanieczyszczeniem na najwyższym szczycie świata. Każdy wspinacz otrzyma wyposażenie pomagające mu uporać się z tym problemem.

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Nie będzie można zostawiać kupy na Mount Evereście

Źródło:
CNN, The Guardian

Zastrzelono niedźwiedzia, który w połowie marca ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu na Słowacji - poinformował w środę Tomasz Taraba, minister środowiska. Do identyfikacji zwierzęcia użyto drona oraz zdjęć i filmów.

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Zastrzelono niedźwiedzia, który ranił pięć osób w Liptowskim Mikułaszu

Źródło:
PAP

Niesporczaki, maleńkie bezkręgowce, słyną z tego, że potrafią przetrwać w ekstremalnych warunkach. Międzynarodowy zespół badaczy odkrył, że białka tych stworzeń mogą spowalniać procesy zachodzące w ludzkich komórkach.

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Czy wieczną młodość będziemy zawdzięczać niesporczakom?

Źródło:
sciencedaily.com, uwyo.edu

Jeleń o imieniu Isaia, który stał się maskotką Cortiny d'Ampezzo, został przetransportowany do oddalonego od włoskiej miejscowości lasu - podały lokalne media. Zwierzę zasłynęło wizytami na miejscowym targowisku, gdzie chodziło między straganami w poszukiwaniu jedzenia.

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Jeleń bywał częstym gościem na targu we Włoszech. Trzeba było go wywieźć do lasu

Źródło:
PAP, ansa.it