Prognoza pogody na zimę 2019/2020 w Polsce

[object Object]
Prognoza pogody na zimę 2019/2020 w Polscepixabay.com
wideo 2/7

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali prognozę pogody na zimę 2019/2020. Wynika z niej, że w grudniu temperatura będzie utrzymywać się powyżej normy, zaś styczeń i luty okażą się zimniejsze. Sprawdź, co pogoda szykuje na najbliższe miesiące.

W ostatnich tygodniach pojawiały się w sieci artykuły, które przewidują zimę stulecia i trzydziestolecia. Jednak - jak podkreśla IMGW - prognozy pogody z wyprzedzeniem kilkumiesięcznym zawsze obarczone są dużą niepewnością.

"Dlatego nie można opierać się na wynikach tylko z jednego modelu prognostycznego, a wnioski końcowe należy wyciągać na podstawie wiązki prognoz otrzymanych z różnych modeli (statystycznych i numerycznych, bazujących na różnych danych wejściowych i używających różnych metod analizujących informację zawartą w dostarczonych danych)" - informuje IMGW.

Eksperci IMGW, którzy zajmują się prognozami długoterminowymi, opierają się na autorskich statystycznych modelach oraz na modelach renomowanych światowych ośrodków prognostycznych. W prognozie na zimę 2019/2020 posługują się pojęciami: poniżej normy, w normie i powyżej normy. W tym momencie trzeba zaznaczyć, że na przykład sformułowanie "poniżej normy" nie precyzuje, na ile spodziewana temperatura będzie niższa od dolnej granicy normy. Może to być nawet tylko 0,1 st. C.

Jaki będzie grudzień 2019?

Według specjalistów z Pracowni Prognoz Długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej średnia temperatura powietrza w Polsce dla grudnia osiąga wartości od -2 do 2 stopni Celsjusza. Jak prognozują synoptycy IMGW, w grudniu na przeważającym obszarze kraju temperatura będzie utrzymywać się powyżej normy. Największe prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest na Suwalszczyźnie, pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu. Na tym obszarze przekracza 80 procent.

Według IMGW średnia dobowa temperatura w normie lub nieco powyżej normy prognozowana jest dla okolic Szczecina, południowej Lubelszczyzny oraz miejscami dla Dolnego i Górnego Śląska oraz Warmii i Mazur.

Synoptycy prognozują, że w grudniu miesięczna suma opadów oraz liczba dni z opadami powinna być w normie lub powyżej normy. To oznacza, że opady mogą występować miejscami przez ponad 20 dni w ciągu miesiąca, głównie na północy i wschodzie kraju.

Prawdopodobieństwo wystąpienia klasy "powyżej normy" dla średniej temperatury powietrza w grudniu 2019 rIMGW-PIB

Jaki będzie styczeń 2020?

IMGW informuje, że średnia dobowa temperatura dla stycznia wynosi od -4 do 0 st. C na wschodzie kraju, a na zachodzie od -3 do 2 st. C.

Jak przewidują synoptycy, w styczniu możemy spodziewać się średniej temperatury dobowej poniżej normy. Największe prawdopodobieństwo (powyżej 80 procent) zimniejszego niż zwykle stycznia wyliczono dla północno-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych. Tylko miejscami w Wielkopolsce temperatura w styczniu plasować się będzie w okolicach normy.

Według prognozy IMGW, suma opadów oraz liczba dni z opadem w styczniu na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w normie lub być powyżej normy. Najwięcej dni opadowych, bo co najmniej 18, prognozowanych jest w południowo-wschodniej części Polski.

Prawdopodobieństwo wystąpienia klasy "poniżej normy" (mapa po lewej stronie) i "powyżej normy" (mapa po prawej stronie) dla średniej temperatury powietrza w styczniu 2020 rIMGW-PIB

Jaki będzie luty 2020?

Dane z wielolecia w lutym pokazują, że średnia dobowa temperatura utrzymuje się w przedziale od -3 do 2 st. C. Synoptycy IMGW prognozują, że w 2020 roku luty okaże się chłodniejszy w południowej połowie kraju, a powyżej normy na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Podlasiu.

Według przewidywań meteorologów w lutym w większości kraju będzie mokro, jedynie na Pomorzu Wschodnim oraz Warmii opadów może być mniej niż przewiduje to norma dla tego miesiąca. Najwięcej dni z opadami możemy spodziewać się na wschodzie kraju.

Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klas "poniżej normy", "w normie" i "powyżej normy" dla średniej temperatury powietrza w lutym 2020 rIMGW-PIB

Jaki będzie marzec 2020?

Według danych IMGW w marcu średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie od 1 do 5 st. C. Nieco niższa norma obowiązuje dla Kaszub i północno-wschodniej Polski: od 0 do 3 st. C.

Jak przekazali meteorolodzy w komunikacie, na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura powietrza w marcu 2020 roku ma utrzymać się w normie. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bardzo wysokie i dla dużego obszaru wynosi ponad 80 procent. Cieplej niż zwykle może być jedynie na Lubelszczyźnie, Pomorzu Wschodnim oraz Warmii.

Według przewidywań meteorologów w marcu na zachodzie kraju liczba dni z opadami powinna utrzymać się w normie, czyli między 12 a 18 dniami. Występuje bardzo duże prawdopodobieństwo, że na wschodzie liczba dni z opadem będzie "powyżej normy", co oznacza że w miesiącu opady mogą wystąpić przez co najmniej 16 dni.

Prawdopodobieństwo wystąpienia kolejno klasy "poniżej normy" (mapa po lewej stronie) i "powyżej normy" (mapa po prawej stronie) dla średniej temperatury powietrza w marcu 2020 rIMGW-PIB

To wstępne prognozy

Synoptycy zaznaczają jednak, że prognoza ta ma charakter orientacyjny i dotyczy średniego przebiegu dla całego rejonu i danego okresu prognostycznego. "Niestety nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem" - przestrzega IMGW.

Autor: dd/aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW

Pozostałe wiadomości

W kilku województwach w nocy z poniedziałku na wtorek na drogach pojawi się oblodzenie po opadach deszczu ze śniegiem i śniegu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Na terenie całej Polski obowiązują alerty związane z przymrozkami.

Cała Polska objęta alertami IMGW

Cała Polska objęta alertami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. We wtorek 19.03 w niektórych regionach kraju popada deszcz i deszcz ze śniegiem. Termometry wskażą od 3 do 10 stopni Celsjusza. Biomet będzie niekorzystny.

Pogoda na jutro - wtorek 19.03. Zimno, miejscami pojawią się opady

Pogoda na jutro - wtorek 19.03. Zimno, miejscami pojawią się opady

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nielegalne nawożenie i nasypywanie ziemi, umieszczanie obiektów handlowych i usługowych w nieprzeznaczonych do tego miejscach - to niektóre z wniosków raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego ochrony brzegów morskich Półwyspu Helskiego i Mierzei Wiślanej. NIK informuje o nieprawidłowościach w działaniu organów administracji rządowej i samorządowej.

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

"Człowiek zagraża Półwyspowi Helskiemu". Raport NIK

Źródło:
PAP, NIK

Kolejne dni przyniosą ocieplenie. Temperatura w niektórych miejscach znów przekroczy 15 stopni Celsjusza. Wiosna w części kraju może zacząć się burzowo.

Idzie ocieplenie. Może też zrobić się burzowo

Idzie ocieplenie. Może też zrobić się burzowo

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pierwszy dzień wiosny zarówno kalendarzowej, jak i astronomicznej 2024 już lada moment. W tym roku astronomiczną odmianę tej pory roku powitamy dzień wcześniej niż wiosnę kalendarzową.

Kiedy zacznie się wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Kiedy zacznie się wiosna astronomiczna, a kiedy kalendarzowa?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne opady deszczu spowodowały w weekend gwałtowne powodzie w dystrykcie Alca na południu Peru. Zniszczonych zostało wiele domów.

Dziesiątki rodzin straciły dach nad głową. Problem z dotarciem pomocy

Dziesiątki rodzin straciły dach nad głową. Problem z dotarciem pomocy

Źródło:
Reuters

W amerykańskim Hamburgu mężczyzna przez trzy lata nielegalnie trzymał w przydomowym basenie aligatora. Ważący ponad 300 kilogramów gad został mu odebrany.

Trzymał w basenie ponad 300-kilogramowego aligatora

Trzymał w basenie ponad 300-kilogramowego aligatora

Źródło:
CNN

Trwają poszukiwania niedźwiedzia, który w niedzielę zaatakował ludzi w centrum Liptowskiego Mikułasza na Słowacji. Jak przekazały władze miasta, w rejonie kontynuowana jest obława na drapieżnika, a patrole otrzymały polecenie jego wyeliminowania.

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Trwają poszukiwania, wydano nakaz eliminacji zwierzęcia

Atak niedźwiedzia na Słowacji. Trwają poszukiwania, wydano nakaz eliminacji zwierzęcia

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, noviny.sk

62,3 stopnia Celsjusza - taką temperaturę odczuwalną zanotowano w niedzielę w Rio de Janeiro. To dotychczasowy rekord. W Brazylii trwa właśnie ostatnia letnia fala upałów.

Jest koniec lata, a temperatura odczuwalna to ponad 60 stopni

Jest koniec lata, a temperatura odczuwalna to ponad 60 stopni

Źródło:
Agencia Brasil, G1 Globo, CNN Brasil

Pierwsza fala lodowatego powietrza właśnie wdziera się do Polski. To jednak nie koniec - kolejne uderzenie zimna jest już na horyzoncie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: to nie jest ostatnie poważne ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: to nie jest ostatnie poważne ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zima powróciła do Polski. W poniedziałkowy poranek w części kraju spadł śnieg i zrobiło się biało. Zdjęcia zimowych krajobrazów otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Powrót zimy w obiektywie Reporterów 24

Powrót zimy w obiektywie Reporterów 24

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ponad siedmiometrowe zwłoki pływacza szarego zostały znalezione na brzegu w kalifornijskim Malibu. Służby ochrony przyrody przekazały, że na ciele zwierzęcia nie widać było żadnych śladów, które mogłyby wskazać przyczynę jego śmierci. Jak przewidują, poznanie losu walenia może okazać się sporym wyzwaniem.

Gigantyczne zwłoki na kultowej plaży. Przyczyna śmierci pozostaje tajemnicą

Gigantyczne zwłoki na kultowej plaży. Przyczyna śmierci pozostaje tajemnicą

Źródło:
ENEX, CBS News

W Sudanie Południowym od poniedziałku będą zamknięte wszystkie szkoły. Władze podjęły tę decyzję w związku z falą upałów. Temperatura ma dochodzić do 45 stopni Celsjusza - informuje portal dziennika "Sudan Tribune".

Umierają z upałów. Stanowcza reakcja władz

Umierają z upałów. Stanowcza reakcja władz

Źródło:
PAP, sudantribune.com

Na islandzkim półwyspie Reykjanes w sobotę doszło do najsilniejszego od grudnia wybuchu wulkanu. Zarządzono ewakuację miasta Grindavik, gdzie w wyniku jednej z poprzednich erupcji zniszczone zostały trzy domy. Teraz potoki lawy powstrzymują specjalne tamy. Erupcja nie wpłynęła na działanie pobliskich lotnisk.

"Usiedliśmy w restauracji i po 10 minutach rozległy się syreny". Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

"Usiedliśmy w restauracji i po 10 minutach rozległy się syreny". Kolejna erupcja wulkanu na Islandii

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, RUV, Reuters, tvnmeteo.pl

Jeleń, którego głowa utknęła w plastikowym słoiku, został oswobodzony po co najmniej trzech tygodniach poszukiwań. Zwierzę zostało przypadkowo uchwycone przez kamerę do obserwacji dzikich zwierząt w Pensylwanii. Mieszkańcom udało się uwolnić zwierzaka w samą porę - stawał się coraz słabszy.

Jeleń spędził trzy tygodnie z głową w plastikowym słoiku

Jeleń spędził trzy tygodnie z głową w plastikowym słoiku

Źródło:
CNN, Local 21 News

Sonda Voyager 1, czyli pozostający najdalej od Ziemi statek kosmiczny, wysłał sygnał, który różni się od całej reszty docierającej do inżynierów NASA przez ostatnie miesiące. Naukowcy mają nadzieję, że pozwoli to rozwiązać problem z komputerem pokładowym.

Przełom w sprawie Voyagera 1? Sonda wysłała zaskakujący sygnał

Przełom w sprawie Voyagera 1? Sonda wysłała zaskakujący sygnał

Źródło:
CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,6 było odczuwalne w sobotę w Czarnogórze, Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie. Doszło do niego zaledwie dwa dni po mocniejszych wstrząsach, które wywołały materialne szkody w regionie.

"Widać wzrost aktywności sejsmicznej". Kolejne trzęsienie ziemi w Czarnogórze

"Widać wzrost aktywności sejsmicznej". Kolejne trzęsienie ziemi w Czarnogórze

Źródło:
PAP, RTCG, RTV BiH

Śnieżyce nadciągnęły nad Norwegię. W sobotę z powodu obfitych opadów i silnego wiatru w stolicy kraju na kilka godzin zamknięto lotnisko Gardermoen. Opady śniegu i śniegu z deszczem doprowadziły także do licznych wypadków drogowych i utrudnień komunikacyjnych.

Śnieżyce w Oslo. Trzeba było zamknąć lotnisko

Śnieżyce w Oslo. Trzeba było zamknąć lotnisko

Źródło:
PAP

Marzec w tym roku może okazać się chłodniejszy niż luty. A jaka będzie pogoda na Wielkanoc? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek pisze o najświeższych wyliczeniach modeli meteorologicznych.

"Jest ryzyko". Jaka będzie pogoda na Wielkanoc?

"Jest ryzyko". Jaka będzie pogoda na Wielkanoc?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Co najmniej trzy osoby zginęły po przejściu tornad w czwartek w amerykańskim stanie Ohio - poinformowały władze. Żywioł zaatakował też Indianę i Kentucky. Dziesiątki osób odniosło obrażenia. Niektóre budynki zostały zrównane z ziemią.

"Zniszczenia są ogromne". Zabici i dziesiątki rannych

"Zniszczenia są ogromne". Zabici i dziesiątki rannych

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

W Nowej Południowej Walii znaleziono największy na świecie owoc borówki. Jak pisze brytyjski portal The Guardian, jest wielkości piłki golfowej. Owoc został w tym tygodniu oficjalnie wpisany do księgi rekordów Guinnessa.

Jest wielkości piłki golfowej. Zobacz największą borówkę świata 

Jest wielkości piłki golfowej. Zobacz największą borówkę świata 

Źródło:
The Guardian

Wcześniejszy powrót ptaków z zimowisk na lęgowiska niesie ze sobą szereg niebezpieczeństw, które mogą wpływać na kondycję gatunku. Jak zauważa profesor Jakub Ziemowit Kosicki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, to "niepokojące zjawisko", które może mieć "katastrofalne długoterminowe konsekwencje".

Bociany wracają z zimowisk wcześniej. To może mieć "katastrofalne konsekwencje"

Bociany wracają z zimowisk wcześniej. To może mieć "katastrofalne konsekwencje"

Źródło:
PAP

Powódź, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła wschodnie regiony Argentyny. Zalane zostały domy, a ulice zmieniły się w rwące potoki. Ludzie brodzili w wodzie sięgającej połowy ud.

Zalane domy i ulice. Ludzie brodzili w wodzie sięgającej połowy ud

Zalane domy i ulice. Ludzie brodzili w wodzie sięgającej połowy ud

Źródło:
Reuters

Naukowcy z Pensylwanii wyodrębnili cztery wzorce ludzkiego snu. Wyniki ich badań pokazują, że większość ludzi nie zmienia reprezentowanego przez siebie wzorca nawet w długim okresie czasu. Szczególnie mocno utrwalają się w nas niezdrowe wzorce, które mogą prowadzić do niewystarczającej ilości snu, a co za tym idzie - szeregu problemów ze zdrowiem.

Są cztery wzorce snu. Który jest charakterystyczny dla ciebie?

Są cztery wzorce snu. Który jest charakterystyczny dla ciebie?

Źródło:
PAP

Gęsta mgła spowiła w piątkowy poranek hiszpańską Sewillę. Z powodu ograniczonej widzialności odwołano pięć lotów, a dziesięć zostało przekierowanych - podały lokalne media.

Mgła zakłóciła działanie lotniska w Sewilli

Mgła zakłóciła działanie lotniska w Sewilli

Źródło:
ENEX, telecinco.es

Pasożytnicza przywra Heterobilharzia americana pojawiła się w rzece Kolorado w Kalifornii. Organizm ten jeszcze nigdy nie został udokumentowany tak daleko na zachód od pierwotnego obszaru występowania. Zarażenie nim prowadzi do uszkodzenia organów wewnętrznych u psów, a w najcięższych przypadkach może zakończyć się śmiercią zwierzęcia.

Groźna dla psów przywra pojawiła się w kolejnym regionie

Groźna dla psów przywra pojawiła się w kolejnym regionie

Źródło:
UC Riverside