Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 22°C 29°C 12°C Słonecznie
zwiń
Huragan, który uderzył w Nowy Jork

Huragan, który uderzył w Nowy Jork

PEŁNA HISTORIA IRENE. RAPORT SPECJALNY PORTALU TVN METEO

17 dni. 40 ofiar, setki tysięcy ewakuowanych, 6,5 miliona domów bez prądu, zniszczone budynki, zwalone drzewa, powodzie, silne wiatry, wzmożone opady deszczu, ponad 20 miliardów dolarów strat w samych USA. Irene narodziła się u wybrzeży Afryki, gwałtownie przetoczyła wzdłuż wybrzeży Ameryki Północnej, ostatkiem sił natarła na Europę i rozpierzchła dopiero na jej wschodnich krańcach.

Od 15 sierpnia do 6 września śledziliśmy losy Irene. Zaczynała jako depresja tropikalna gdzieś u zachodnich wybrzeży Afryki.

Już tydzień później, między Antylami Mniejszymi a Portoryko stała się huraganem. Pierwszym na Atlantyku w tym sezonie. Kiedy w niecałe cztery dni z burzy tropikalnej urosła do rangi huraganu 3. kategorii w skali Saffira-Simpsona, zrobiło się o niej naprawdę głośno.

24 sierpnia Irene zaczęła zagrażać Wschodniemu Wybrzeżu USA. Już wtedy miała na koncie dwie ofiary po przejściu nad Republiką Dominikany i Portoryko. Choć po uderzeniu w te wyspy huragan osłabł do 1. kategorii, dzień później u wybrzeży Kuby wzmocnił się. I ponownie został zakwalifikowany do 2. kategorii.

25 sierpnia 2011 roku Irene przeszła nad Bahamami. Agencje informacyjne wówczas podały: na Acklins i Crooked Island zniszczone są dwie osady, 90 proc. domów jest uszkodzonych. Silny wiatr pozbawił milion ludzi prądu, a tysiące zmusił do ewakuacji.

Uderzenie w USA

Od tego momentu amerykańskie agencje pogodowe jeszcze dokładniej śledziły rozwój zjawiska pogodowego i starały się przewidzieć, którędy dokładnie przejdzie. Władze Karoliny Północnej i Południowej oraz Florydy natychmiast wydały ostrzeżenia o zagrożeniu huraganem. Sam zasięg wiatru Irene wywołuje wzmożone opady deszczu, a nawet zalania w promieniu kilkuset kilometrów od oka cyklonu.

Wspomniane stany są obszarami regularnie nękanymi przez huragany w sezonie. To właśnie tam spustoszenie siała gigantyczna Katrina, która jako jedyna osiągnęła 6 kategorię w skali Saffira-Simpsona. Dlatego też przygotowanie mieszkańców tamtych terenów poszło sprawnie. Ci, którzy nie chcieli ruszyć się z domu, spokojnie argumentowali, że "nie mają po co".

Irene uderzyła w Stany Zjednoczone 27 sierpnia. Wiała z prędkością 160 km/h i zmierzała w kierunku Nowej Anglii, gdzie od 20 lat nie widziano huraganu.


Wielkie przygotowania

28 sierpnia w 11 stanach z powodu Irene odwołanych zostało ponad 7 tysięcy lotów i ewakuowano ponad 400 tysięcy mieszkańców. Większość budynków na wybrzeżu została zabezpieczona deskami, a ulice przygotowane na nadejście żywiołu. W wielu miastach władze wprowadziły stan alarmowy.

Największym z nich był Nowy Jork. Zarządzona przez Michaela Bloomberga ewakuacja była pierwszą w historii miasta. Wiele osób opierało się nakazowi opuszczenia domu. Tak wiele, że burmistrz zdecydował się interweniować. - Pozostawanie w domach nie jest ani słodkie, ani odważne. Jest nielegalne i stanowi zagrożenie dla życia - powiedział wówczas Bloomberg.

Tego samego dnia w mediach pojawiła się informacja, że Irene osłabła do poziomu sztormu tropikalnego. Nowy Jork przetrwał przejście Irene. Straty okazały się mniejsze niż się spodziewano.Irene przeszła nad Nową Anglią 29 sierpnia i wiała z prędkością ok. 80 km/h. Następnie opuściła USA i przekroczyła granice Kanady.

Już wtedy wiadomo było, że bilans strat spowodowanych przez jej przejście wyniesie w Stanach Zjednoczonych ponad 20 miliardów dolarów. Irene pozostawiła po sobie zalane miasta, zniszczone domy, podmyte drogi i 4,5 miliona odbiorców bez prądu. Skutki deszczu i wiatru można było zaobserwować praktycznie wszędzie.

Zalana Kanada

30 sierpnia nadejścia żywiołu oczekiwała już Kanada. Irene wiała wtedy z prędkością 100 km/h i niosła ze sobą silne opady deszczu. Wraz z nimi, przyszła powódź.

Zginął w niej mężczyzna, którego samochód został przez wodę dosłownie zmyty z drogi. Bilans ofiar Irene zwiększył się do 40 osób.

Kierunek Europa

Po przejściu nad wybrzeżem Ameryki Północnej Irene słabnie i 31 sierpnia na Atlantyku przekształca się w niż atmosferyczny.

Meteorolodzy nazywają go teraz Ex Irene. Burzowy front powoli nasuwa się na Europę, niosąc ze sobą burze, deszcze i silny wiatr.

Od 1 do 4 września przechodzi na północną częścią Starego Kontynentu i zbliża się do Polski. Przynosi nam kolejne burze i deszcze.

6 września osłabiony front atmosferyczny znika za wschodnią granicą Ukrainy, Litwy i Białorusi.

Irene oficjalnie przestaje istnieć.

Zobacz mapę przedstawiającą trasę i momenty przemiany Irene:

SKALA CYKLONÓW

Skala Saffira-Simpsona została opracowana pod koniec lat 60 przez inżyniera Herberta Saffira oraz dyrektora National Hurricane Center, Boba Simpsona. Ma ona ułatwić klasyfikację według intensywności wiatrów ciągłych powstałych na Oceanie Atlantyckim oraz północnym Pacyfiku. Służy też do oszacowania potencjalnych szkód, powstałych w momencie wejścia cyklonu tropikalnego na ląd.

Istnieje pięć kategorii uszeregowanych według rosnącej siły wiatru. Jego prędkość szacuje się na podstawie średniej minutowej, siła huraganu podawana jest dla chwili wejścia na ląd.

 

Skala Saffira-Simpsona

KATEGORIA

1

Wiatr ciągły 119 - 153 km/h
Wysokość fali powodziowej 1,2 - 1,5 m
Potencjalne   zniszczenia

Brak większych zniszczeń wśród budynków. Zniszczenia spowodowane głównie przez niezabezpieczone przedmioty, drzewa, przyczepy kempingowe. Przybrzeżne podtopienia oraz niewielkie zniszczenia w portach i marinach.

Przykłady

Huragan Agnes, Huragan Danny, Huragan Gaston

KATEGORIA

2

Wiatr ciągły 154 - 177 km/h
Wysokość fali powodziowej 1,8 - 2,4 m
Potencjalne zniszczenia Zniszczenie pokrycia dachów, drzwi, okien. Poważne zniszczenia roślinności, przyczep kempingowych, itp. Zniszczenia w portach i marinach spowodowane podtopieniami. Niektóre jednostki mogą zerwać cumy.
Przykłady Huragan Bob, Huragan Bonnie, Huragan Juan, Huragan Frances

KATEGORIA

3

Wiatr ciągły 178 - 209 km/h
Wysokość fali powodziowej 2,7 - 3,7 m
Potencjalne zniszczenia Niewielkie zniszczenia mniejszych budynków, z możliwością uszkodzeń ścian osłonowych. Całkowite zniszczenie przyczep kempingowych. Podtopienia w rejonie przybrzeżnym może spowodować zniszczenie mniejszych budynków i uszkodzenie większych konstrukcji. Możliwość podtopienia terenów położonych w głąb lądu.
Przykłady

Huragan Great New England z 1938, Huragan Fran, Huragan Isidore, Huragan Jeanne, Huragan Katrina

KATEGORIA

4

Wiatr ciągły 210 - 249 km/h
Wysokość fali powodziowej 4,0 - 5,5 m
Potencjalne zniszczenia Duże zniszczenia ścian osłonowych, możliwość całkowitego zerwania dachów z mniejszych budynków. Duża erozja nadbrzeża. Możliwość podtopienia znacznych obszarów w głąb lądu.
Przykłady

Huragan Galveston z 1900, Huragan Charley, Huragan Hugo, Huragan Iris, Cyklon Nargis, Huragan Gustav

KATEGORIA

5

Wiatr ciągły ≥250 km/h
Wysokość fali powodziowej ≥5,5 m
Potencjalne zniszczenia Całkowite zerwanie dachów domów, budynków użytkowych i przemysłowych. Całkowite zniszczenie niektórych budynków z możliwością całkowitego rozwiania mniejszych konstrukcji. Powodzie na dużym terenie. Niekiedy wymagana całkowita ewakuacja ludności.
Przykłady

Huragan Camille, Huragan Gilbert, Huragan Andrew, Huragan Dnia Pracy z 1935 roku, Huragan Dean

Katrina była jedynym huraganem, któremu przyznano 6 kategorię. Przeszła w sierpniu 2005 roku m.in. nad Stanami Zjednoczonymi, powodując śmierć ok. 2 tysięcy ludzi.

Północnoatlantyckie cyklony tropikalne w 2011 roku:

Arlene - 29 czerwca - 1 lipca

Bret - tropikalny sztorm, 17 lipca - 22 lipca

Cindy - tropikalny sztorm, 20 lipca - 23 lipca

Don - tropikalny sztorm, 27 lipca - 30 lipca

Emily - tropikalny sztorm, 1 sierpnia - 7 sierpnia

Franklin - tropikalny sztorm, 12 sierpnia - 14 sierpnia

Gert - tropikalny sztorm, 14 sierpnia - 16 sierpnia

Harvey - tropikalny sztorm, 19 sierpnia - 22 sierpnia

Irene - huragan 3 kategorii, 20 sierpnia - 29 sierpnia

Ten - tropikalna depresja, 25 sierpnia - 26 sierpnia

Jose - tropikalny sztorm, 28 sierpnia - 29 sierpnia

Katia - huragan 4 kategorii, 29 sierpnia - 10 września

Lee - tropikalny sztorm - 1 września - 5 września

Maria - tropikalny sztorm, 5 września - wciąż istnieje

Nate - tropikalny sztorm, 7 września - 12 września

 • u nas
  tyle ze ciągły wiatr a porywy to trochę różnica, ciężko sobie wyobrazić jakie skutki były by w Polsce, dlatego niech nas omijają głębokie niże jak najdalej
  ~bolek /2011-08-30 11:48
 • U nas w 2007 roku był Orkan Cyryl i nikogo nie ewakuowali
  A w centrum kraju porywy dochodziły do prawie 140km/h, nad morzem jeszcze więcej, a Irena osiąga 120km/h
  ~lolek /2011-08-28 13:04
 • chiński uczony...
  SŁUCHAJ FOHEHU... Piszesz ze huragan to anomalia pogodowa a według mnie i nie tylko to nie prawda bo to jest normalna rzecz chyba ze to zjawiło wystapiło by w polsce to bym sie z Toba zgodził.
  ~nihuhu /2011-08-27 20:27
 • kopa
  kopa bardzo smierdzi
  ~kopa /2011-08-27 19:33
 • Szkoda że mnie tam nie ma :(
  chętnei bym to obejrzał. Przykre jest tylko że przez tak piękne anomalia ludzie cierpią.
  ~fohehu /2011-08-27 11:05

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!