Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 19°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Wielkie podsumowanie roku 2011

Wielkie podsumowanie roku 2011

Raport specjalny TVN Meteo

TVN Meteo miało w 2011 roku dużo pracy. Codziennie, zarówno na Ziemi, jak i w kosmosie, działo się coś, o czym natychmiast Wam donosiliśmy. Koniecznie zajrzyjcie do naszych raportów, w których podsumowujemy ostatnich 12 miesięcy.

KLIKNIJ: Potężna, poruszająca, piękna i groźna - pogodowe zdjęcia 2011 roku

Pogoda w Polsce bywała nieprzewidywalna

W styczniu było nietypowo ciepło - wysokość temperatur sięgała kilkunastu stopni Celsjusza, maj natomiast przyniósł ze sobą prawdziwie zimowe ochłodzenie. Deszczowa jesień nawiedziła nas w lipcu, a powrót gorącego lata odnotowaliśmy we wrześniu.

Na szczęście nie mieliśmy zbyt wielu okazji, by przekonać się, że pogoda nie tylko kaprysi, lecz także niszczy. Wichury i podtopienia zdarzały się sporadycznie, a najwięcej przykrych niespodzianek wiązało się z tym, że za oknem nie było tyle słońca, na ile liczyliśmy.

KLIKNIJ: Podsumowanie roku w Polsce znajdziecie tutaj

Kataklizmy na świecie

Pogoda nie dla wszystkich była tak łaskawa, jak dla Polaków. Między innymi w Tajlandii, Stanach Zjednoczonych i na Filipinach okazała się trudną do powstrzymania, niszczycielską siłą.

KLIKNIJ: O tornadach, powodziach i pożarach, które nękały świat informacje znajdziecie tu

Rok epokowych odkryć...

Rok 2011 w dziedzinie badań naukowych był przełomowy. Badaczom CERN udało się odnaleźć dowody na istnienie tzw. boskiej cząstki Higgsa, która jest jedynym brakującym elementem Modelu Standardowego, na którym opiera się fizyka cząstek elementarnych. Ponadto uczonym udało się odkryć pozasłoneczną planetę bliźniaczo podobną do Ziemi oraz zajestrować ruch neutriny, który być może przewyższa prędkość światła.

KLIKNIJ: O wszystkich epokowych odkryciach w roku 2011 przeczytasz tu

...przede wszystkim w astronautyce

Dziedziną nauki, w której osiągnięto szczególnie wiele jest astronautyka. Stworzono mapę 3D naszej części Wszechświata, odkryto kilkadziesiąt planet pozasłonecznych, a także zaobserwowano nieznany dotąd księżyc Plutona.

Polskim badaczom kosmosu rok 2011 na długo zapadnie w pamięci. W projekcie BRITE-PL pracują nad satelitą, który niebawem rozpocznie swoją misję wysoko, wysoko nad Ziemią.

KLIKNIJ: Podsumowanie roku w astronautyce przeczytasz tu

KLIKNIJ: Najważniejsze wydarzenia w astronomii znajdziesz zaś tutaj

KLIKNIJ: Na koniec zapraszamy do obejrzenia galerii najciekawszych zdjęć 2011 roku wybranych przez naszą redakcję


Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!