Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 19°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Wings for Life World Run

Wings for Life World Run

Bieg, w którym meta goni zawodników

W niedzielę 3 maja w 35 lokalizacjach w 33 krajach na 6 kontynentach, punktualnie o 11 czasu UTC (13 czasu polskiego) wystartuje Wings for Life World Run. W Polsce biegacze przemierzą ulice Poznania i okolic. Ile kilometrów pokona zwycięzca?

3 maja 2015 roku zawodnicy wyruszą jednocześnie o godz. 11:00 czasu UTC w 33 krajach na 6 kontynentach. Przygotowania do biegu, a potem sam bieg Wings for Life, relacjonowane będą na antenie TVN Meteo Active i TVN24 w niedzielę od samego rana. Drużyna TVN Meteo Active i TVN24 stanie też na starcie w Poznaniu.

 

Ucieczka przed metą

Wings for Life World Run to wyjątkowy wyścig także dlatego, że to linia mety ściga zawodników. Jak to możliwe? Pół godziny po tym, jak wybrzmiewa sygnał startu i startują pierwsi biegacze, samochody zamykające bieg równocześnie wyruszają na każdą z tras, ścigając biegaczy. Tempo aut rośnie według jednolitego, ścisłego planu. W momencie, gdy samochód mija biegacza, jego udział w biegu się kończy. W trakcie biegu samochody zamykające bieg przyspieszają i eliminują wyprzedzanych uczestników, aż pozostaje tylko jeden. Za kierownicą w 2015 roku - podobnie jak w poprzedniej edycji - zasiądzie kierowca rajdowy Michał Kościuszko.

Trasa Wings for Life

Bieg obejmuje zapierające dech w piersiach trasy. Niektóre prowadzą przez pustynie, inne przez malownicze wybrzeża i najbardziej atrakcyjne zakątki danego kraju.

W Poznaniu biegacze wyruszą z Malty:

Na trasie można się spodziewać podbiegów:

Wsparcie gwiazd

Hasłem, które towarzyszy imprezie Wings for Life World Run było: "Biegniemy dla tych, którzy nie mogą!". Celem było zebranie środków na badania poszukujące metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W akcję zaangażowali byli ambasadorowie: Adam Małysz - były skoczek, kierowca rajdowy, Beata Sadowska - dziennikarka, Monika Kuszyńska - była wokalistka zespołu Varius Manx, Agnieszka Więdłocha - aktorka teatralna i telewizyjna, Jerzy Skarżyński - maratończyk i trener nazywany guru polskich biegaczy. W 2015 roku grono tych osób jeszcze się powiększyło.

3 mln euro dla Wings for Life

Z opłat startowych za bieg w 2014 roku zebrano około trzech milionów euro. Pieniądze w całości zostaną przeznaczone fundacji Wings for Life. Jej głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie. Fundacja istnieje już 10 lat i od tego czasu przekazała środki na 82 międzynarodowe projekty badawcze prowadzone przez uniwersytety i instytucje.

Tak biegliśmy w 2014 roku

Uczestnicy polskiej edycji Wings for Life World Run 2014, wystartowali o godzinie 12:00 w Poznaniu. Bieg rozpoczął się na popularnej Malcie, a jego trasa prowadziła przez centrum miasta, Ostrów Tumski, a później poza miasto, w kierunku Gniezna.

Bieg w Polsce zakończył się ok. godz. 15.30, kiedy samochód-meta złapał na 49. kilometrze tej trasy Grzegorza Urbańczyka. Najdłuższy dystans wśród kobiet w Poznaniu pokonała Agnieszka Gołomb. Swój bieg zakończyła na 38,8. kilometrze.

Wśród zawodników godnie zaprezentowała się drużyna TVN24 - Mariusz Rudnik ukończył bieg na 38.06 km, Katarzyna Karpa przebiegła 24 km, a Wojciech Bojanowski - 19.

Relacja z biegu na TVN24.pl

Najlepszy na świecie był Etiopczyk biegnący w Austrii, który przebiegł niemal 80 kilometrów i był o niecałe 90 metrów lepszy od startującego równolegle w Peru Remigio Quispe. Wśród kobiet wygrała Norweżka Elise Molvik, która przebiegła 54,79 km, o ponad 5 km więcej niż druga Francuzka.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!