Informacje

 • "Smog zabija". Lekarz o związku między zanieczyszczeniami a nagłą śmiercią

  23-02-2018 09:35

  "Żaden organ nie jest bezpieczny"

  Mglista walka ze smogiem Foto: Shutterstock | Video:  

  Gdy wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wzrasta liczba hospitalizacji i zgonów - stwierdził profesor Tadeusz Zielonka, pulmonolog i internista. Był jednym z ekspertów podczas zorganizowanej w Krakowie konferencji naukowej "Zieleń dla czystego powietrza".

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ, CZYM ODDYCHASZ

  - Smog zabija - powiedział profesor Tadeusz Zielonka.

  - Jest bardzo silny związek pomiędzy stężeniem zanieczyszczenia powietrza, a nagłą, niespodziewaną śmiercią z powodu zawału, udaru. Gdy wzrasta zanieczyszczenie powietrza, wzrasta liczba hospitalizacji i zgonów - powiedział.

  Śmiertelna statystyka

  Przywołał dane Światowej Organizacji Zdrowia, zgodnie z którymi z powodu zanieczyszczeń powietrza na świecie umiera 7 milionów osób rocznie. Pył PM2,5 przyczynia się rocznie do 470 tys. zgonów w Unii Europejskiej, z czego około 10 procent (48 tys., a z pyłami innymi niż PM2,5 - ponad 50 tys.) przypada na Polskę. Dla porównania, na nowotwory w Polsce umiera 100 tys. osób rocznie.

  - Kanadyjczycy udowodnili, że osoby mieszkające przy ruchliwych ulicach szybciej zapadają na zespoły otępienia i alzheimera - wyliczał lekarz. Dodał, że w Krakowie, który szczególnie często boryka się ze smogiem, jest więcej dzieci chorych na astmę niż w reszcie kraju.

  "Żaden organ nie jest wolny i bezpieczny"

  Zielonka zwrócił uwagę, że z wielu związków, składających się na smog, szczególnie niebezpieczne są pyły PM2,5 i PM10 - dostają się do pęcherzyków płucnych i mają zdolność przedostawania się do krwiobiegu.

  - Jak dostaną się do krwiobiegu, to żaden organ nie jest wolny i bezpieczny – podkreślił lekarz.

  Zauważył, że smog powoduje przede wszystkim choroby krążenia, a dopiero potem dróg oddechowych. Zanieczyszczone powietrze prowadzi głównie do zawałów i udarów. Nieobojętne na zanieczyszczenia pozostają także inne układy, w tym nerwowy.

  Podkreślił, że ciąża w okresie grzewczym (szczególnie pierwszy trymestr) szczególnie często kończy się przedwczesnym porodem, a dziecko może mieć niską masę urodzeniową.

  - To przekłada się na problemy zdrowotne na całe życie. Dziecko wielokrotnie częściej zapada na infekcje, na astmę, niż dziecko o normalnej wadze urodzeniowej - mówił ekspert.

  Sposoby na smog

  Na pytanie jak chronić się przed smogiem, lekarz odparł, że nie ma jednej recepty. Zadania mają do spełniania rząd, jak i samorządy. Ważne są też – wymieniał profesor - edukacja, świadomość społeczna, respektowanie przepisów.

  Doraźnie przed smogiem chronią maski, jednak i tu nie każdy model będzie dobrze spełniał swoją funkcję. Masek - mówił ekspert - nie powinniśmy zamawiać przez internet, ponieważ muszą być dobrze dopasowane i szczelne.

  - Maski nie są dla mężczyzn z zarostem - przestrzegł. Jak zaznaczył filtry w maskach muszą być i pyłowe, i gazowe.

  Oczyszczacze powietrza – mówił profesor – w 99 proc. mogą oczyścić z pyłu wnętrza. Jak wskazał, ważna jest też szczelność okien. Zgodnie z badaniami, przy nieszczelnych oknach do wnętrza pomieszczenia może się przedostać z zewnątrz 70 proc. zanieczyszczeń.

  Kiedy powietrze jest dobrej jakości?

  Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5 to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

  Jak się chronić?

  W momencie, gdy stężenie zanieczyszczeń przekracza normy przebywanie na dworze jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Narażamy na niebezpieczeństwo przede wszystkim nasze drogi oddechowe. Szczególnie zagrożone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe, zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Dopiero ten rząd się za to zabrał
  Wiele osób pisze - kilka lat temu nie było nawet mowy o smogu. Wygodniej było przemilczeć poprzednikom. I nikt z tym nic nie robił. Wreszcie widać konkretne działania. Efekty będą za kilka lat.
  ~Nick /2018-02-23 18:12
 • Kiedy wreszcie ten rzad zrobi cos sensownego?
  3 pierwsze sposoby (na tym wykresie) grzania powinny byc w Polsce zakazane. Oczywiscie zdaje sobie sprawe, ze nie da sie z dnia na dzien tego zrobic, ale juz daaawno powinno sie:
  1) ustalic date w przyslzosci od ktorej takie ogrzewania bedzie bezwzlednie zakazane
  2) ustalic zasady dofinansowana do wymiany (i tym wieksze dofinansowanie im ktos szybciej wymieni tam zeby naklaniac nie do czekania na ostatnia chwile ale jak najszybsza wymiane)
  3) zaostrzyc kontrole czym sie pali w domach

  W ogole to jest paradoks, ze bardziej w Polsce dba sie o nawet nie roziwniety jeszcze plod tzw zycie nienarodzone, niz o zycie narodzone. Poza tym o demografie mozna dbac nie tyllko poprzez zachecanie do macierzynstwa (co oczywiscie trzeba robic) ale takze poprzez dbanie o jak najmniejsza smiertelnosc.
  ~Geralt /2018-02-23 10:30

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Do Polski wlewa się chłód, groźny dla zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt. Dalek...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni Polska znalazła się w silnym strumieniu ciepła, które płynie do nas...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu wyżu znad południowej Norwegii, tylko na południu kraju po...