Informacje

 • Smog zalega na Śląsku. W środę bezpłatne przejazdy dla kierowców

  18-12-2018 16:32

  W środę normy również mogą zostać przekroczone

  Jakie są normy jakości powietrza? Foto: Uniwersytet Śląski w Katowicach | Video: TVN24

  Nad wieloma regionami Polski zalega smog. Jakość powietrza znacznie przekracza dopuszczalne normy. W środę sytuacja może być bardzo podobna. Z tego powodu w województwie śląskim przejazdy pociągami Kolei Śląskich oraz komunikacją miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą w środę bezpłatne dla kierowców, którzy wybiorą te środki transportu zamiast samochodów.

  SERWIS SMOGOWY TVN METEO - SPRAWDŹ AKTUALNĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W TWOIM MIEŚCIE

  W ostatnich dniach jakość powietrza w większości miast województwa śląskiego nie spełnia norm. Prognozy na środę również nie są optymistyczne, zwłaszcza na obszarach: rybnicko-pszczyńskim (ze względu na pyły PM2,5 i PM10) oraz dolin beskidzkich (ze względu na pyły PM10). Zła jakość powietrza ze względu na pyły PM10 prognozowana jest także dla obszaru centralnego i bielsko-cieszyńskiego.

  Bezpłatna komunikacja

  O wprowadzeniu w związku z tym bezpłatnych przejazdów najpierw poinformowały Koleje Śląskie. Bezpłatne przejazdy obowiązują w środę na całej ich sieci, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec-Zakopane, od godziny 00.01 do 24.00.

  Następnie biuro prasowe Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii przekazało informację o wprowadzeniu w środę bezpłatnych przejazdów także w innych środkach komunikacji publicznej w GZM: autobusach, tramwajach i tyskich trolejbusach.

  Zarówno w komunikacji miejskiej na terenie GZM, jak i w Kolejach Śląskich, bezpłatne przejazdy odbywają się na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Kierowcom (którzy nie muszą być właścicielami pojazdu) może towarzyszyć bezpłatnie jedna osoba.

  Bezpłatne przejazdy w Rybniku

  Samorząd Rybnika podał, że wobec prognozy dla obszaru rybnicko-pszczyńskiego przejazdy autobusami na wszystkich liniach organizowanych przez tamtejszy Zarząd Transportu Zbiorowego będą bezpłatne.

  "Wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej w sytuacji przekroczenia poziomu zanieczyszczenia powietrza powyżej 200 mikrogramów na metr sześcienny dla pyłu zawieszonego PM10 będzie już standardem na terenie Rybnika" - zapowiedział cytowany w informacji miasta prezydent Piotr Kuczera.

  "Chciałbym jednak zwrócić uwagę wszystkich mieszkańców na to, że tego rodzaju działanie nie rozwiązuje problemu. Dopóki sami nie zmienimy swoich przyzwyczajeń związanych z ogrzewaniem domów i dopóki prawo w Polsce w tej kwestii się nie zmieni, wciąż będziemy borykać się z problemem smogu" - zastrzegł Kuczera.

  Kiedy powietrze ma dobrą jakość?

  Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Jeśli chodzi o stężenie pyłu PM2,5, to nie może ono przekraczać 36 µg/m3. Stężenie benzenu powinno być niższe niż 10 µg/m3.

  Pyły PM2,5 są bardziej niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ docierają nie tylko do układu oddechowego, lecz także przedostają się do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostają w naszym organizmie. Zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do powstawania nowotworów i chorób dróg oddechowych.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • @mateopoznan tak bo wszyscy tak robią
  W większości aut widać po jednej osobie i to jest bardzo dobre rozwiązanie gdyby z niego rzeczywiście sporo osób skorzystało.
  ~Nick /2018-12-19 15:00
 • Straszna bzdura, tylko kierwoca za darmo?
  Czyli jak facet odwoził żonę, trójkę dzieci, a po drodze zgarniał kumpla to teraz na pewno przesiądzie się na tramwaj i autobus. Sztuczne rozwiązania projektowane przez ludzi którzy nigdy by na zbiorkom się nie przesiedli.
  mateopoznan /2018-12-18 17:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Nad Polską toczy się walka między północą i południem. Polem tej walki, strefą ś...

Tomasz Wasilewski

alt

Zimne powietrze z Arktyki i Rosji będzie często napływać do Polski....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska będzie pod wpływem klina wysokiego ciśnienia....