Informacje

 • W Krakowie w czwartek darmowa komunikacja. Wszystko przez smog

  15-02-2017 21:47

  Stężenie zanieczyszczeń przekroczyło normę

  Darmowe przejazdy przez złą jakość powietrza

  Fot.: Shutterstock, film: TVN24

  Jakość powietrza w wielu miastach jest zła. Stężenie zanieczyszczeń w Krakowie było na tyle wysokie, że z powodu smogu w czwartek będzie obowiązywała darmowa komunikacja miejska. To już drugi dzień z kolei.

  Z powodu przekroczonych norm szkodliwego pyłu PM10, w czwartek, już drugi dzień z rzędu będzie obowiązywał bezpłatny transport autobusami i tramwajami. Darmowa komunikacja obowiązuje także w sąsiednich gminach.

  Sprawdź jakość powietrza w Polsce.

  Potrzebny dowód rejestracyjny

  Podróż bez biletu jest możliwa na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu osobowego. Dokument nie musi być jednak wystawiony imiennie na osobę, która się nim legitymuje w trakcie kontroli biletów.

  Urząd Miasta Krakowa informuje, że "z bezpłatnych przejazdów będą mogły korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny wydany na samochód osobowy, bez względu na miejsce jego wydania. Z bezpłatnego przejazdu może korzystać osoba okazująca dowód rejestracyjny (pojazd może być także zarejestrowany na firmę) wraz z osobami towarzyszącymi - maksymalnie w liczbie zgodnej z wpisem określającym liczbę miejsc siedzących w samochodzie".

  Przekroczono 150 mikrogramów

  W środę dobowe średnie wartości pyłu PM10, po około półtoratygodniowej przerwie od smogu, przekroczyły w Krakowie 150 mikrogramów na metr sześcienny (powyżej tej wartości urząd miasta ogłasza darmową komunikację publiczną).

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że również w czwartek dojdzie do przekroczenia norm - dopuszczalny dobowy poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

  Zagrożenie zanieczyszczeniem powietrza

  Smog wisi nie tylko nad Krakowem, ale i nad znaczną częścią Małopolski. Zgodnie z komunikatem Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Małopolski północnej, południowo-wschodniej i zachodniej obowiązuje II stopień (200-300 mikrogramów PM10 na metr sześcienny) zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. W Krakowie zaś obowiązuje I stopień (50-200 mikrogramów PM10 na metr sześcienny).

  Według Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w środę (wg średniej z godzin 1.00-14.00) poziom stężenia PM10 zarejestrowany na stacjach w Krakowie wyniósł 249 mikrogramów na metr sześcienny.

  Od 31 stycznia do 2 lutego w Krakowie obowiązywał III stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, czyli alarm smogowy - średnie dobowe stężenie PM10 wynosiło wówczas ponad 300 mikrogramów na metr sześcienny.

  Poszczególne stężenia

  Indeks jakości powietrza, którym posługują się m.in. służby środowiskowe, wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na metr sześcienny w ujęciu dobowym oznacza alarm smogowy.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...