Informacje

 • "Z dnia na dzień jest coraz gorzej".
  Kraków szykuje się na smog

  30-09-2017 17:32 Smog wraca do Krakowa

  W Krakowie trwa kampania społeczna związana z walką ze smogiem

  Foto: Shutterstock; Film: TVN24

  Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego, jakość powietrza w Krakowie zaczyna spadać. Władze miasta już teraz prowadzą kampanię informacyjną wśród mieszkańców.

  CZYTAJ WIĘCEJ W SERWISIE SMOGOWYM

  Władze Krakowa walczą ze smogiem. Prowadzą edukacyjną kampanię społeczną "Bądźmy razem w walce o czyste powietrze dla Krakowa". Są też dopłaty do wymiany starych pieców na nowe. Jeśli mieszkańcy zgłoszą wniosek do końca 2017 roku, otrzymają dofinansowanie w wysokości aż 80 procent. W 2018 roku dopłaty spadną do 60 procent.

  - Rozpoczynaliśmy rok na poziomie 16 tysięcy pieców, zakończymy gdzieś w okolicach 8 tysięcy. Dynamika składania wniosków jest nieco mniejsza niż było to w poprzednim roku - powiedział Witold Śmiałek doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

  Zakaz palenia węglem

  Władze miasta przypominają także, że od 2019 roku w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem. W kampanii znajdują się również praktyczne informacje, jak każdy mieszkaniec Krakowa może pomóc w walce ze smogiem.

  - 1 września 2019 roku wchodzi w życie w Krakowie całkowity zakaz używania paliw stałych - w tym węgla i drewna - powiedział Witold Śmiałek doradca prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

  Do wprowadzenia podobnych uchwał, szykuje się już Mazowsze, Dolny Śląsk czy woj. łódzkie. W całej Polsce już obowiązuje rozporządzenie ministra energii, zakazujące sprzedaży odpadów węglowych i węgla najgorszej jakości.

  - Mamy nadzieję, że inne propozycje i rekomendacje, które zostały podjęte przez rząd zostaną także wprowadzone w najbliższym czasie. Chodzi oczywiście o normy jakości dla węgla. To jest bardzo ważna regulacja, która już dawno powinna być wprowadzona, a ciągle na nią czekamy - powiedziała Ewa Lutomska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

  Zobacz cały materiał tutaj:

  - Z dnia na dzień jest coraz gorzej, aczkolwiek jeszcze mieścimy się w normach. Mamy jednak świadomość, że już niedługo będzie bardzo źle i będziemy musieli się z tym zmierzyć - powiedziała Ewa Lutomska.

  W Krakowie już w sobotę, normy stężenia pyłów PM2.5 i PM10 - są przekroczone. Po godz. 15 na alei Krasińskiego stężenie PM10 było średnie, a PM2.5 - niezdrowe. Na ulicy Dietla stężenie PM10 było średnie.

  SPRAWDŹ AKTUALNE WSKAŹNIKI ZANIECZYSZCZEŃ POWIETRZA W POLSCE

  Miasto, które zyskało niechlubny tytuł smogowej stolicy Polski - jako pierwsze postanowiło też ze zjawiskiem walczyć. Przyjęta w styczniu, uchwała antysmogowa wprowadza ograniczenia w użyciu najgorszej jakości paliw i pieców w całym województwie małopolskim. Sam Kraków w uchwale został potraktowany w sposób szczególny.

  - Nie można stosować podłej jakości paliw. I w określonym czasie - w okresie 10-letnim, trzeba z naszych domów rodzinnych wycofać te kopciuchy-śmieciuchy - zaznaczył Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

  Problemy zdrowotne

  Tymczasem, dyrektor szpitala imienia Jana Pawła II w Krakowie nie ma wątpliwości, że tłumy pacjentów na oddziałach pulmonologicznych i tak szybko nie znikną. Na razie w mieście zostanie co najmniej sześć tysięcy starych, trujących pieców. Do tego - kolejne tysiące - w ościennych gminach.

  - My nie proponujemy masek. Dlatego, że uważam, że tym tak trochę odstraszamy wszystkich w koło - mówiła dr n. med. Anna Prokop-Staszecka dyrektor szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie.

  Szkodliwe pyły przedostają się do mieszkań - przenoszone na ubraniach, czy butach. W walce ze smogiem, który już powstał - jesteśmy praktycznie bezradni. Dlatego, dyrektor apeluje, żeby skupić się na pomocy pacjentom chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Stąd kolejna akcja - zbierania środków na zakup koncentratorów tlenowych.

  - Taka metoda leczenia przedłuża pacjentowi życie, zmniejsza częstość hospitalizacji, często powoduje wzrost aktywności społecznej - powiedziała lek. med. Marzena Filipowska kierownik ośrodka domowej tlenoterapii.

  Szacuje się, że w samym tylko Krakowie - z powodu smogu umiera rocznie od 300 do 600 osób.

  Zobacz materiał "Faktów po Południu":

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Heh
  Kiedy wreszcie pojda po rozum do glowy i wyegzekwuja zakaz palenia smieci w kotlach. Ze 100 000 zl kary dla takich delikwentow rozwiaze problem
  ~Heh /2017-10-05 15:59
 • sngkgn
  jak widać samochody nie sa powodem tak wielkiego smogu
  ~dbfddf /2017-09-30 17:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Już za kilka dni temperatura przekroczy 30 stopni....

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się na skraju niżu Theo znad Rosji i związanego z nim frontu atm...