Informacje

 • Alarm w Krakowie odwołano, ale smog został

  02-02-2017 11:07

  Obowiązywał od wtorku

  Zobacz, czym oddychasz

  TVN24

  Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie odwołał w czwartek przed południem alarm smogowy w Krakowie. Jak poinformowało biuro wojewody małopolskiego, ostatnie średniodobowe stężenie PM10 nie przekroczyło w mieście 200 mikrogramów na metr sześcienny.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Trzeci stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza dla Krakowa obowiązywał od wtorku. Wówczas dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło 300 mikrogramów na metr sześcienny.

  W ostatniej dobie na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ w Krakowie stężenia średniodobowe PM10 nie przekroczyły 200 mikrogramów na metr sześcienny, czyli poniżej obowiązujących w Polsce stanów informowania i alarmowych.

  Nie oznacza to jednak, że powietrze jest dobrej jakości. Zalecana norma dobowa PM10 to 50 mikrogramów.

  WIĘCEJ NA TEMAT ALARMÓW SMOGOWYCH W POLSCE PRZECZYTASZ TUTAJ

  Darmowa komunikacja

  W czwartek w mieście wciąż (od soboty) obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców. W ostatnich godzinach średnie stężenie pyłu PM10, zarejestrowanego przez krakowskie stacje, wynosiło 174 mikrogramów na m sześc. Miasto wprowadza bezpłatną komunikację publiczną, kiedy średnie dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

  Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urząd miasta, obecnie warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określa się jako bardzo złe.

  Prognozowana prędkość wiatru – umiarkowany, opady deszczu – słabe, opady śniegu ograniczające ponowne unoszenie pyłu i wymywające go z atmosfery – słabe.

  Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce

  Poważna sytuacja

  Alert trzeciego stopnia wniesiono po tym jak na wielu stacjach w Krakowie poziom stężenia

  zanieczyszczeń pyłu PM10 przekroczył 300 µg/m3. Na niektórych stacjach zanotowano nawet ponad 400 µg/m3.

  - Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego na sześciu z ośmiu stacji przekroczyło 300 µg/m3 - mówił we wtorek Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

  Eksperyment z odkurzaczem

  Reporter TVN24 obrazowo zademonstrował wówczas, jak wygląda smog na jednej z krakowskich ulic. Półchłopek zamontował na wlocie rury odkurzacza wacik, a następnie włączył urządzenie. Po kilku minutach zasysania powietrza, płatek kosmetyczny z białego stał się ciemnoszary.

  Zanieczyszczenia powietrza zazwyczaj nie widać, jednak dzięki temu prostemu eksperymentowi możemy dosłownie zobaczyć smog.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • zapatrzenie
  Media się w tym roku "zacieły" na ten smog,a wcześniej jego nie było?To jest pierwsza zima w histori?
  Z każdym rokiem przybywa samochodów pojazdów wszelkiego rodzaju,samolotów i każdy z nas jest po części za to odpowiedzialny.Przybywa domów,bloków,biurowców-są ogrzewane z sieci ale elektrociepłownia z coraz większą siecią musi coraz więcej spalać opału -chyba proste.Nie można winnych robić tylko tych co mają swoje piece węglowe.
  Dawniej tematem nr 1 w mediach był gaz łupkowy,a już się znudził,teraz mielą non stop smog.
  ~obiektywny /2017-02-02 15:52
 • Smok w Krakowie
  Co dziwnego? Od dawna tam jest...
  ~Archeolog medialny /2017-02-01 22:23
 • Brud
  To prawda, że smród zimą z kominów był już z dawno. Bardzo dobrze, że teraz się o tym mówi więcej. Jestem wściekły, kiedy nie mogę przewietrzyć mieszkania przed spaniem, czy wyjść pobiegać. Dodatkowo śmierdzące samochody z powycinanymi katalizatorami, to jest horror.
  ~Arek /2017-02-01 21:56
 • Tragedia
  Jechałem w sobotę z Popradu przez Białkę, Nowy Targ, Kraków, Tragedia tam nie ma jak oddychać. Dotychczas nie zdawałem sobie ze skali problemu gdyż mieszkam na Warmii. To co tam wisi w powietrzu to jakby w mojej miejscowości oddychać poprzez rurę podłączoną do komina lub wydechu samochodu. To powietrze aż w oczy szczypie. Tragedia.
  ~Warmiak /2017-02-01 20:56
 • ściema
  Czy przypadkiem nie jest tak, że przez kilka minut odkurzacz wessał część wacika, czyniąc go na tyle cienkim, że widać przez niego czarną "otchłań" rury?
  ~hosearkadiomorales /2017-02-01 18:16
 • Smog wawelski
  może autor dokształci się zanim zacznie pisać na temat, na ktorym się nie zna? nie każde zanieczyszczenie to smog. Proponuję zajrzeć do definicji smogu. Jeśli zanieczyszczenia nie widać to nie jest to smog :)
  Baron zum Beispiel /2017-02-01 17:47
 • Do "las"
  Leśnicy nie chorują na pylicę a bardzo często na gruźlicę. Szczególnie ci którzy pracują na stałe w monokulturach drzewostanów iglastych. W drzewostanach do 50 lat jest totalny brak tlenu w dolnych jego partiach i przy samej ziemi. To powoduje, że część leśników choruje na gruźlicę. Pisanie o pylicy jest bzdurą
  ~stary boruch /2017-02-01 17:09
 • ale o co chodzi ????
  ważne, ze lobby węglowe ma się dobrze, a kopalnie z górnikami są sztucznie utrzymywani z naszych podatków
  ~wszystko Si /2017-02-01 16:27
 • las
  Jeśli pojechał by z tym odkurzaczem do lasu efekt byłby podobny.
  Znów zachodnie korporacje muszą zarobić. Zamknąć ludziom piece i podłączyć ich do elektrociepłowni, które nie są nasze i kasa sama spływa. Taki sam smog był też i 25 lat temu i wcześniej i była cisza tylko teraz ktoś wpadł na nowy sposób pozyskania dodatkowych środków. Przecież chorobą zawodową leśników jest pylica. Czyli w lesie też jest smog.
  ~lalamido /2017-02-01 16:15
 • Od srody
  A miało wiać od środy czy to się już zmienilo .
  ~Nina /2017-02-01 16:14
 • Kontrole
  Polaki sprytne so, śmieciami palą w nocy kiedy nie ma kontroli :/
  ~Lucek /2017-02-01 16:12
 • Politycy Samorządowcy czy kto tam jest przy korycie ?!
  Znam proste rozwiązanie tego problemu w całej Polsce a mianowicie trzeba podnieć ceny za gaz i energie dwu lub nawet trzykrotnie . Lepiej niech ludzie się potrują ale za to kieszenie będą wypchane !
  ~Odtruwany /2017-02-01 15:21
 • To takei proste
  Wystarczy przymus do instalacji gazowej lub cieplowniczej.
  Zwrot kosztow za przylacze i doplata do pieca gazowego klasycznego. Kotry kosztuje 2tys pln. Ci ktorzy nei podlacza sie z instalacja beda obciazeni kosztem podlaczenia.
  Temat zalatwiony jednym przepisem prezydenta miasta.
  A jesli tego nie robia to niech sie dusza we wlasnym smrodzie. Nie nalezy im wspulczuc tylko sie smiac ze sa drurakami
  ~Pawel /2017-02-01 14:13
 • paliwa o nieskiej jakości?!
  "zaprzestanie stosowania paliw o niskiej jakości" - co przez to rozumieją urzędnicy?
  ~Przemo /2017-02-01 14:00
 • Piotr
  Brawo, jedynie co potrafią, to monitorować!!! Jak PM10 przekroczy 1000, to też dalej będą monitorować, czy może w końcu ruszą się z tych wygodnych foteli i w końcu coś zrobią?!!!
  gigawolt /2017-02-01 13:51

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą c...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami bardzo ciepłe albo nawet gorące dni, ale upalne powietrze z Afryki na...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu znad Rosji....