"Nie udźwignęliśmy tego problemu". Zanieczyszczenia pochłaniają więcej ofiar śmiertelnych niż wojny

Rokrocznie zabija miliony ludziVisualhunt (CC BY-SA 1.0)

Zanieczyszczenie środowiska - zarówno wód, jak i powietrza - pociąga za sobą rokrocznie znacznie więcej ofiar śmiertelnych niż wojny i akty przemocy; więcej nawet niż głód, klęski żywiołowe czy palenie papierosów; niż AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte.

Najnowszy raport naukowców z całego świata wskazuje na to, że na sześć zgonów aż jeden wynika z zanieczyszczenia powietrza, gleby lub wód.

Co szósty zgon

Według raportu opublikowanego 19 października w czasopiśmie medycznym "Lancet" jeden na sześć przedwczesnych zgonów w 2015 roku - a więc około dziewięciu milionów - jest efektem wystawienia na toksyczną substancję, zanieczyszczone powietrze czy skażoną wodę.

- Temu zagadnieniu poświęcono wiele uwagi, ale do ograniczenia go nigdy nie wykorzystano tylu zasobów co do zwalczenia epidemii AIDS albo ograniczenia efektu cieplarnianego - stwierdził główny autor raportu epidemiolog Philip Landrigan, rektor Wyższej Szkoły Medycznej w Mount Sinai w Nowym Jorku. - Zanieczyszczenie to kolosalnych rozmiarów problem, którego ludzie nie dostrzegają, bo widzą jedynie niewielkie fragmenty układanki - dodał.

"Nie udźwignęliśmy tego problemu"

Eksperci są zdania, że wspomniane już dziewięć milionów to dopiero wstępne szacunki, a rzeczywista skala jest nieporównywalnie większa. Wraz z pojawianiem się lepszych narzędzi pomiaru i staranniejszych raportów skala zagrożenia się uwidoczni.

Niektóre regiony i makroregiony świata - jak choćby Afryka Subsaharyjska - wciąż nie mają odpowiednich narzędzi pomiaru zanieczyszczenia powietrza. Skażenie gleby pozostaje na marginesie zainteresowania badaczy. O wielu toksycznych substancjach nie wiemy jak dotąd nic, w przypadku innych - nie podejrzewamy nawet ich istnienia. Spośród 5000 nowych substancji toksycznych, które pojawiły się od lat 50. nie przebadaliśmy nawet połowy.

- Na Zachodzie utożsamiamy ten problem z wyciekami gazu i benzyny, z łatwopalnymi rzekami odpadów. Kiedy naświetliliśmy i częściowo wyeliminowaliśmy ten problem, temat został wygodnie zamieciony pod dywan - podał Richard Fuller, dyrektor organizacji Pure Earth oraz współautor raportu. - Do pewnego stopnia to Zachód wyznacza ton i tempo debaty - dodał. - I w tym konkretnym przypadku nie udźwignęliśmy tego problemu - przyznał.

Case study: Indie

Najbardziej narażone są Afryka i Azja, przy czym to właśnie Indie są na czele rankingu państw. W ścisłej czołówce pozostają też Bangladesz, Korea Północna, Pakistan, Sudan Południowy oraz Haiti.

W Indiach zanieczyszczenie prowadzi do co czwartej śmierci, co oznacza, że co roku umiera tam z tego powodu 2.5 miliona mieszkańców. Chiny są drugie w tym niechlubnym rankingu: tam umiera co roku około 1.8 miliona osób.

Indie podjęły szereg kroków, by wyeliminować zagrożenie, jednak część z nich może być spóźniona lub przynieść niewielki efekt. Jeszcze w tym roku władze Indii zaostrzyły regulacje ruchu drogowego oraz emisji zanieczyszczeń przez fabryki, a także zakazały wypuszczania petard podczas święta Diwali.

Niestety, to o wiele za mało: wypalanie traw, palenie śmieci, korzystanie z toksycznych substancji w przemyśle budowlanym oraz zanieczyszczenie paliw, byleby zbić ich cenę wciąż są w Indiach na porządku dziennym i nie zapowiada się, by w przyszłości miało to ulec wyraźnej zmianie.

- Chociaż regulacje są coraz bardziej restrykcyjne, poziom zanieczyszczenia z każdym rokiem rośnie coraz bardziej - przyznał Shambavi Shukla, pracownik Centrum Badań Naukowych i Środowiskowych w Delhi.

Cena ludzkiego życia

Najczęściej z powodu zanieczyszczenia najbardziej cierpią najbiedniejsi. Aż 92 procent ofiar skażenia środowiska umiera w krajach słabo rozwiniętych oraz rozwijających się. To właśnie tam zmiana polityki energetycznej czy środowiskowej następuje rzadko i - zwykle - na gorsze. Państwa te są też z łatwością padają ofiarą międzynarodowych korporacji, które tam właśnie wznoszą swoje fabryki.

- To, czego ludzie nie rozumieją, to to, że zanieczyszczenie powietrza szkodzi ekonomii. Chorzy ludzie nie zdadzą się na wiele, podobnie nieboszczycy - stwierdził Fuller. - Panuje przekonanie - najzupełniej mylne - że bez zanieczyszczenia nie ma produkcji, a bez produkcji nie ma rozwoju. To nie jest prawda - zapewnił.

Problemem jest to, że niektóre oficjalne rządowe raporty przytaczane przez autorów analizy pomniejszają problem lub, co gorsza, nie uwzględniają wszystkich kosztów, które ponoszą jednostki i państwa z racji wysokiego poziomu zanieczyszczenia powietrza.

Podstępna statystyka

Raporty, które podsumowywały dekady od ustanowienia Ustawy o Czystym Powietrzu w 1970 roku, są przesadnie optymistyczne, gdy chodzi o zasięg, ale wyjątkowo posępne, gdy przychodzi mówić o kosztach. Analizy publikowane od 1980 roku przez amerykańskie Centra Zwalczania Chorób i Profilaktyki niewiele mówią o produktywności jednostek, mobilizacji służby zdrowia czy ukrytych "zyskach" z poprawy jakości powietrza.

- Ludzie powinni zachować czujność, gdy szacują rzeczywiste korzyści w oparciu o amerykańskie raporty, dlatego że i te będą się znacznie różnić w zależności od regionu - stwierdził Marc Leuland, wykładowca z Uniwersytetu w Duke.

Cena redukcji smogu czy skażenia wód często jest sztucznie windowana, za to perspektywy przeprowadzenia tych działań przedstawiane z umiejętnie dozowanym pesymizmem. W raportach rzadko uwzględnia się cenę, którą poniosą i jednostki, i państwa - koszta utrzymania służby zdrowia w gotowości, obniżenie efektywności pracy chorego pracownika oraz morale społeczne, które prowadzi do niepokojów oraz aktów przemocy.

Horyzont za chmurą

- Związek pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a biedą jest widoczny gołym okiem - stwierdził ekspert Banku Światowego Ernesto Sanchez-Triana. - A dzięki poskromieniu go jesteśmy w stanie poradzić sobie z innymi problemami - od zmiany klimatu po niedożywienie. Tych powiązań nie można ignorować - skwitował.

W kwietniu bieżącego roku Bank Światowy zadeklarował, że ograniczenie zanieczyszczenia środowiska będzie priorytetem, i to w skali globalnej. Już w grudniu ONZ przeprowadzi pierwszą konferencję poświęconą temu zagadnieniu.

Autor: sj/map / Źródło: phys.org

Źródło zdjęcia głównego: Visualhunt (CC BY-SA 1.0)

Pozostałe wiadomości

Pogoda na dziś. W czwartek 18.04 pojawią się opady deszczu, a w górach deszczu ze śniegiem i śniegu. Termometry pokażą maksymalnie 10 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Pogoda na dziś - czwartek, 18.04. Wiatr spotęguje odczucie chłodu

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Ostrzeżenia obowiązują w 13 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Alarmy IMGW w 13 województwach

Alarmy IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na 5 dni. Zimowe akcenty tak szybko nas nie opuszczą. Najbliższe dni przyniosą opady deszczu, a lokalnie nawet deszczu ze śniegiem. W górach pojawi się sam śnieg. Powieje też silniejszy wiatr, który miejscami może rozpędzać się do 50 kilometrów na godzinę.

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Pogoda na 5 dni. Napłynie arktyczny chłód. W prognozach deszcz ze śniegiem, możliwe burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Źródło:
RCB, PAP, tvnmeto.pl

Potężna ulewa w Dubaju doprowadziła do licznych podtopień. Pod wodą znalazło się wiele dróg. - Po przejechaniu kilku kilometrów znaleźliśmy się na głównej drodze i utknęliśmy na wiele godzin - relacjonowała w rozmowie z redakcją Kontaktu 24 pani Joanna.

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

"Ponad 16 godzin spędziłam w taksówce, żeby przejechać kilka kilometrów". Relacja Polki z Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Ponad 800 osób zostało ewakuowanych w środę z indonezyjskiej wyspy Ruang w prowincji Celebes. Władze podjęły tę decyzję po tym, jak we wtorek doszło do kilku erupcji wulkanu noszącego taką samą nazwę jak wyspa.

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Czerwona chmura popiołu. Ewakuowano setki mieszkańców

Źródło:
PAP, Reuters

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Po gorącym, a miejscami nawet upalnym weekendzie, w Chorwacji nastąpi diametralna zmiana aury. W tym tygodniu miejscami ma pojawić się śnieg, poza tym powieje silny wiatr - donosi w poniedziałek dziennik "Jutarnji list".

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

W Chorwacji jest upalnie. Lada moment miejscami spadnie śnieg

Źródło:
PAP

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl