Informacje

 • Pożary dramatycznie pogorszyły jakość powietrza. Dusi tak, że odwołano lekcje

  17-05-2019 12:11 Niebezpiecznie w Meksyku
  Strażacy próbują ugasić pożar z powietrza Foto: PAP/EPA/SASHENKA GUTIERREZ | Video: NSW Rural Fire Service

  Meksyk zmaga się z pożarami. Dym z płonących lasów i traw sprawił, że w mieście dramatycznie pogorszyła się jakość powietrza. Władze apelują do mieszkańców, by pozostali w domach.

  Władze zaleciły mieszkańcom, by ograniczyli swoją aktywność na zewnątrz. Eksperci zalecają pozostawienie zamkniętych okien i drzwi. Częściowo wstrzymano ruch samochodów.

  Ogłoszony został stan zagrożenia dla środowiska. Minister edukacji poinformował w oświadczeniu wydanym w środę o zamknięciu szkół w czwartek - zarówno publicznych, jak i prywatnych. Zalecił też dzieciom pozostanie w domach oraz unikanie noszenia szkieł kontaktowych.

  Na obszarze metropolii w nos i oczy szczypie powietrze nasycone dymem i pyłem. Mieszkańcy założyli maski przeciwsmogowe. Poziom cząsteczek PM2,5 w środę w mieście Nezahualcoyotl położonym w środkowej części kraju o godzinie 5 rano wyniósł 158 mikrogramów na metr sześcienny. Według standardów Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecany poziom pyłów nie powinien przekraczać 25 µg/m3.

  600 ewakuowanych

  Pożary spędzają sen z powiek mieszkańcom środkowej części Meksyku od ubiegłego tygodnia. Pomiędzy 9 a 13 maja w stanie Meksyk odnotowano 130 pożarów, 66 w samym mieście Meksyk. Ogień szaleje też w stanach Hidalgo (122 pożary) i Morelos (87 pożarów).

  Ogień niebezpiecznie zbliżył się do obszarów zamieszkanych przez ludzi, stwarzając zagrożenie dla lokalnych miejscowości. Ponad 600 mieszkańców miejscowości Pinar de la Venta zostało we wtorek ewakuowanych. Z ogniem walczą strażacy, zrzucając wodę ze śmigłowców. Akcji gaśniczej nie ułatwia sucha i ciepła pogoda.

  Do tej pory nie odnotowano żadnych ofiar.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Zarówno pod koniec stycznia, jak i na początku lutego do Polski nadal będzie nap...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem słabego klina wysokiego ciśnienia....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...