Informacje

 • Maski antysmogowe pod lupą ekspertów. "Wyniki nie są dobre"

  14-02-2019 17:41

  UOKiK ma liczne zastrzeżenia

  Smog w Krakowie Foto: Shutterstock | Video: TVN24

  Znaczna część masek antysmogowych, które zbadał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, nie przeszła testów w laboratorium. Oznacza to, że nie chronią przed smogiem - podkreślił UOKiK w komunikacie. Wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili te produkty do obrotu, urząd ma zamiar wszcząć postępowania. Kary mogą sięgać 100 tysięcy złotych.

  Maski antysmogowe mają chronić przed działaniem szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy możemy mieć zaufanie do tych produktów. "Wyniki nie są dobre" - czytamy w komunikacie.

  Nie wszystkie maski nas chronią

  Maski antysmogowe, fachowo nazywane półmaskami filtrującymi, do kontroli wytypowali inspektorzy Inspekcji Handlowej w czwartym kwartale 2018 roku. Pobrano je z 13 sklepów i hurtowni w pięciu województwach. Łącznie ocenie poddano 21 modeli: sześć tylko pod kątem oznakowania, a 15 wysłano do laboratorium Centralnego Instytutu Ochrony Pracy (CIOP). Tam zostały zbadane pod względem: oporu wdechu, przenikania mgłą oleju parafinowego i przecieku wewnętrznego.

  Eksperci w laboratorium mieli zastrzeżenia do sześciu masek, przy czym cztery nie spełniły jednego parametru, a dwie - aż dwóch.

  Dwie maski nie przeszły badania na opór wdechu. Dwie kolejne wypadły słabo, gdy sprawdzano ich odporność na przenikanie mgłą oleju parafinowego. To oznacza, że zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu łatwo zniszczyłyby filtr. Ostatnie dwie maski wypadły najgorzej, ponieważ nie spełniły aż dwóch z trzech badanych parametrów: nie przeszły testów na przenikanie mgłą oleju parafinowego i przeciek wewnętrzny. Inaczej mówiąc, były nieszczelne i miały słaby filtr.

  Źle oznakowane, braki w informacjach

  Jak podkreśla UOKiK, przedsiębiorca, który sprzedaje maski musi zadbać, by były one odpowiednio oznakowane i przeszły badania w akredytowanym laboratorium na terenie Unii Europejskiej. Taka procedura kończy się wystawieniem tak zwanej deklaracji zgodności.

  Spośród sprawdzonych przez urzędników 21 masek, 11 było źle oznakowanych. Brakowało danych producenta lub informacji o tym, czy jest to maska jedno- czy wielorazowa. W dziewięciu przypadkach problematyczna była deklaracja zgodności - brakowało jej, nie miała wszystkich danych lub została wystawiona przez nieuprawniony podmiot.

  UOKiK planuje wszcząć osiem postępowań wobec przedsiębiorców, którzy wprowadzili do obrotu sześć masek, które nie przeszły testów w laboratorium oraz dwóch, które były źle oznakowane, a ich producenci dobrowolnie tego nie poprawili.

  Postępowania mogą zakończyć się nakazem wycofania wadliwych masek i powiadomieniem o tym konsumentów. Zgodnie ze zmienionymi przepisami, mogą zostać nałożone kary finansowe do 100 tysięcy złotych, jeśli producent lub importer wprowadzili maski niezgodne z wymaganiami na polski rynek po 19 lipca 2018 roku.

  Jak wybrać maskę antysmogową?

  UOKiK doradza, na co zwrócić uwagę przy kupowaniu maski antysmogowej. Należy sprawdzić oznaczenia:

  >> CE - producent deklaruje, że maska spełnia wszystkie wymagania techniczno-prawne,

  >> FFP1, FFP2, FFP3 - to klasa ochrony filtra, gdzie jedynka oznacza najsłabszą ochronę, a trójka - najwyższą;

  >> NR - to półmaska jednorazowego użytku, nie powinniśmy zakładać jej ponownie i nosić dłużej niż osiem godzin;

  >> R – to półmaska wielokrotnego użytku;

  >> D - taka półmaska pozytywnie przeszła badanie na zatkanie pyłem dolomitowym, warto z niej skorzystać, jeśli planujemy przez dłuższy czas pracować w zapylonym pomieszczeniu, np. podczas remontu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju przez dłuższy czas ma płynąć zimne powietrze z północy....

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem niżu Igor znad środkowego...