Informacje

 • Smog oddziałuje na nasze zdrowie.
  Nawet, kiedy już nie występuje

  03-12-2017 13:29

  Zanieczyszczenia powietrza wywołują i zaostrzają wiele chorób

  Problemy z zanieczyszczeniem powietrza w całej Polsce  

  Nawet 50 tysięcy osób rocznie ginie w Polsce z powodu skutków oddziaływania smogu na ich organizmy. Są dni, kiedy w Polsce jakość powietrza jest dobra, jednak - jak twierdzi kardiolog Tomasz Bochenek - smog nie wpływa na nas jedynie w dni, w których występuje.

  Sprawdź jakość powietrza w swoim regionie

  Problem złej jakości powietrza w Polsce pojawia się najczęściej późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Najgorzej jest zazwyczaj na terenach przemysłowych (np. na Śląsku) czy w małych miejscowościach. W sezonie grzewczym ludzie używają przestarzałych kotłów, do których często wsadzają "byle co" - odpadki oraz węgiel nieznanego pochodzenia.

  Świadomość Polaków staje się - na szczęście - coraz większa, jednak wciąż nie wszystkim znany jest negatywny wpływ zanieczyszczeń na nasze zdrowie. Najlepiej więc "poznać swojego wroga", żeby wiedzieć, jak z nim walczyć oraz czego możemy się po nim spodziewać.

  Dłużej niż tylko jeden dzień

  Doktor nauk medycznych Tomasz Bochenek z Katedry i Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego poinformował, że w niedzielny poranek jakość powietrza na Śląsku była wciąż niezdrowa, nastąpiła jednak poprawa. W tej pozornie dobrej informacji kryje się jednak haczyk.

  - Najgorsze jest to, że problem smogu nie dotyczy tylko dnia, w którym ten smog wystąpił. Wiele badań naukowych wskazuje na to, iż najgorzej bywa nawet do dwóch tygodni po incydencie smogu - powiedział Bochenek. Dodał, że jeden dzień poprawy nie stanowi powodu do radości. Co więcej - to, że

  dzisiaj jest lepiej to nie znaczy, że sytuacja wczorajsza nie wywiera wpływu na nasz organizm dzisiaj.

  Skutki mogą być śmiertelne

  - On niestety, i to powiem bardzo dosadnie, może doprowadzić do zgonu. Natomiast to jest ostatni efekt tego smogu i szacuje się go mniej więcej na 50 tysięcy osób rocznie w Polsce, a według wielkich badań międzynarodowych nawet dziewięć milionów ludzi rocznie - przedstawił statystyki Bochenek.

  Efekty wpływu smogu na nasze organizmy nie muszą być aż tak drastyczne, ale wciąż bardzo niebezpieczne i zagrażające zdrowiu.

  - Pierwsze efekty to te oddechowe, czasami podrażnienie dróg oddechowych, podrażnienie płuc. U astmatyków może nasilić objawy astmatyczne. Następne efekty to te w postaci problemów z układem krążenia - zaostrzenie choroby wieńcowej, niewydolności serca, arytmii - wyliczał Bochenek. Dodał, że wszystkie dane są solidnie udowodnione naukowo. Smog powoduje również problemy neurologiczne, np. wśród osób starszych są to zaburzenia kognitywne.

  Maseczki nie są rozwiązaniem

  Osoby najbardziej wrażliwe na szkodliwe oddziaływanie zanieczyszczeń powietrza to małe dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz ci, którzy już cierpią na jakąś chorobę. Smog może zaostrzać wiele z nich. Panuje przekonanie, że dobrym sposobem ochrony przed powietrzem o złej jakości są specjalne maseczki.

  - Maseczki to niestety nie jest chyba rozwiązanie. Oczywiście, w skrajnej sytuacji należy ich używać, ale, jak myślę, nie chcemy być ich więźniami - wyraził swoją opinię Bochenek. Jak dodał, w Polsce niewiele osób je nosi. Powiedział, że "to nie Indie ani Chiny". Zaznaczył jednak, że taka ochrona nie zaszkodzi szczególnie osobom uprawiającym sport na "świeżym powietrzu", np. biegającym czy jeżdżącym na rowerze.

  Bochenek uważa jednak, że rozwiązanie problemu smogowego leży po innej stronie.

  - Oczywiście jako lekarz powinienem wszystkich zachęcać do noszenia maseczek, ale niestety uważam, że nie jest to rozwiązanie. Powinny one być bardziej systemowe niż tego typu - zaznaczył.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • gaz
  Tylko przejcie na ogrzewanie gazowe lub jak najszybsze wprowadzenie technologii podziemnego gazowania węgla może ten problem ograniczyć oraz oczywiście wycofanie z dróg starych poniemieckich diesli.
  ~daro /2017-12-03 18:59
 • PROBLEM SMOGU
  DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA MAJĄCE NA CELU WALKĘ ZE SMOGIEM SĄ ŚMIESZNE,
  PODOBNIE JAK CENZUROWANA I NA POKAZ WYPOWIEDZ MEDYKA
  PROBLEMU NIE MOŻNA ROZWIĄZAĆ BO RZĄDOWI I ELITOM RZĄDZĄCYM NIE ZALEŻY NA POPRAWIE I NIGDY BUDŻET MIAŁ PIENIĘDZY NA MODERNIZACJE INDYWIDUALNYCH PALENISK DOMOWYCH RODEM Z XVIII WIEKU .TO JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE BRAK DOBREJ WOLI I ŚWIADOMOŚCI ŻE SCHOROWANE SPOŁECZEŃSTWO JEST W STANIE EFEKTYWNIE WYKONYWAĆ SWOJE ZADANIA .WPROWADZANIE ZAKAZU PALENIA WĘGLEM BRUNATNYM MIAŁEM CZY MUŁEM A POZWOLENIE NA PALENIE WĘGLEM KAMIENNYM TO ŚLEPA ULICZKA NIE MAJĄCA NIC WSPÓLNEGO Z RZECZYWISTOŚCIĄ .NAWET GDYBY WSZYSTKIE PALENISKA W DOMACH JEDNORODZINNYCH POSIADAŁY PIECE Z CERTYFIKATEM EKOLOGICZNYM TO I TAK ZJAWISKO SMOGU BĘDZIE WYSTĘPOWAĆ PONIEWAŻ PALENISK TYCH SĄ MILIONY ZGROMADZONYCH W DANEJ OKOLICY LUB REGIONIE .TRZEBA BYĆ NAIWNYM ŻEBY WIERZYĆ W TAKIE
  KŁAMSTWA , A NAJGORSZE JEST TO ŻE RZĄD I DECYDENCI Z KAMPANII WĘGLOWYCH POSIŁKUJĄ SIĘ OSOBAMI KTÓRYCH POWINNO SIĘ CENIĆ ZA WIEDZĘ ALE NIESTETY NIE MOŻNA .JEDYNIE W GRĘ WCHODZI CAŁKOWITY ZAKAZ SPALANIA WĘGLA I TO KAŻDEGO W PIECACH W GOSPODARSTWACH DOMOWYCH KTÓRE NIE POSIADAJĄ ŻADNYCH URZĄDZEŃ ZWIĄZANYCH Z OCZYSZCZANIEM DYMU W POSTACI ELEKTROFILTRÓW ODPYLAJĄCYCH POZA TYM FILTRÓW WYŁAPUJĄCYCH :TLENKI SIARKI AZOTU BENZEN .RZĄD POLSKI NIE CHCE I NIC Z TYM NIE ZROBI BO DECYDENCI MUSIELI BY ZAMKNĄĆ KOPALNIE LUB POWAŻNIE OGRANICZYĆ OBRÓT WĘGLEM .
  ISTNIEJĄ OD DAWNA TECHNOLOGIE BEZ EMISYJNE W POSTACI PANELI FOTOWOLTANICZNYCH KTÓRE PRODUKUJĄ PRĄD I WIATRAKÓW PRZYDOMOWYCH -MAŁYCH PLUS BATERIE KTÓRE KUMULUJĘ ENERGIE I WYSTARCZY ENERGII NA WSZYSTKO DO OGRZANIA KAŻDEGO BUDYNKU W GOSPODARSTWIE DOMOWYM TO WSZYSTKO JEST I RZĄD TO POWINIEN REFUNDOWAĆ A NIE MAMIĆ I ODWLEKAĆ USTAWĘ I ZAKAZ PALENIA WĘGLEM POD KAŻDĄ POSTACIĄ W NIESKOŃCZONOŚĆ.
  ~ROBERT /2017-12-03 16:32

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Po kapryśnym lecie i mokrej jesieni czeka nas zmienna i śnieżna zima. Brytyjczyc...

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia czeka nas wręcz wiosenna temperatura....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem głębokiego niżu Zubin znad Szetlandów....