Suche powietrze powoduje problemy zdrowotne. Jak sobie z tym radzić w okresie grzewczym?

PhilipsPhilips

Jesień w pełni. Wyjęliśmy już z dna szafy ciepłe płaszcze i swetry. Zaczęliśmy ogrzewać nasze mieszkania, w których spędzamy więcej czasu, kryjąc się przed zimną i deszczową aurą.

Okres jesienno-zimowy jest dość trudny dla organizmu nie tylko z uwagi na coraz krótsze, mniej słoneczne, zimne dni. Sezon grzewczy powoduje, że w naszych wnętrzach mamy bardzo suche powietrze, które - podobnie jak zanieczyszczenia - jest dla naszego organizmu bardzo niekorzystne. Wraz z rozpoczęciem okresu grzewczego wilgotność naszego powietrza w mieszkaniu może się zmniejszyć nawet o połowę.

Najbardziej powszechnym objawem suchego powietrza jest chroniczny kaszel oraz problemy z oddychaniem, a także wysuszona skóra. Z początkiem jesieni praktycznie od razu zaczynają się pierwsze przeziębienia, które potrafią nam długo doskwierać i wracać szybciej niż zdążymy o nich zapomnieć. Wiedzą to najlepiej rodzice dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, ale nie tylko. Tak naprawdę w warunkach przesuszonego powietrza wszyscy jesteśmy narażeni na wirusy, które doskonale rozprzestrzeniają się i utrzymują w takim środowisku.

Dodatkowo nasz układ odpornościowy jest znacznie osłabiony. Suche powietrze powoduje wysuszenie i podrażnienie śluzówek, a w konsekwencji częstsze infekcje. Ponadto przyczynia się do takich dolegliwości jak np. podrażnione, przekrwione oczy, częste łzawienie. W dłuższej perspektywie nasz sen jest dużo mniej efektywny i cierpimy na chroniczne przemęczenie, problemy z koncentracją.

Dlatego zdecydowanie warto zainwestować w dobry nawilżacz powietrza, który można stosować przez cały rok. Oczywiście możemy zastosować stary, domowy sposób naszych babć i zawiesić na grzejniku wilgotny materiał, który uwolni wilgoć. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki efekt jest krótkotrwały oraz nie mamy możliwości kontroli nad prawidłowym poziomem nawilżenia, który powinien wynosić pomiędzy 40 a 60 procent. Dodatkowo takie sposoby nie są zbytnio estetyczne. Kolejnym, bardzo popularnym kiedyś sposobem było wieszanie na grzejnikach specjalnych kamiennych lub ceramicznych pojemników z wodą. Ten sposób nie jest jednak higieniczny, ponieważ po kilku dniach w pojemniku mogą gromadzić się grzyby i pleśń, co jest bardzo niezdrowe dla organizmu. Dlatego też najlepiej zaopatrzyć się w elektryczny nawilżacz powietrza.

PhilipsPhilips

Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór dostępnych urządzeń, wyposażonych w różne funkcje oraz technologie nawilżania, jednak ważne jest to, aby wybierać takie, które bazują na naturalnych metodach nawilżania.

Nawilżacze ewaporacyjne wykorzystują naturalną metodę parowania wody. Powietrze jest pochłaniane z otoczenia, przepuszczane przez filtr nawilżający, zostaje oczyszczone i nawilżone, a następnie wypuszczane z powrotem na zewnątrz. Dużą zaletą tej metody jest to, że nawilżacz nie powoduje mokrych ani białych plam i zacieków.

Nawilżacze ultradźwiękowe wykorzystują metodę rozbijania cząsteczek wody za pomocą wytwarzanych ultradźwięków. Takie urządzenia są na pewno efektywne, bardzo szybko nawilżają powietrze, jednak mogą powodować nadmierne jego nawilżenie. Dodatkowo w takich urządzeniach często nie ma filtrów, co powoduje, że bakterie są uwalniane do powtarza, którym oddychamy. Uwalniają gęstą, białą mgiełkę, która może powodować osadzanie się na meblach białych plam oraz być dobrym nośnikiem bakterii w powietrzu, którym oddychamy.

Nawilżacze termiczne, grzewcze - sercem takiego urządzenia jest grzałka, która gotuje wodę, tworzy przez to parę wodną i wydostaje ją na zewnątrz. Taki nawilżacz jest wydajny, ale niestety zużywa bardzo dużo energii, a para wodna, która uwalnia się z urządzenia, może poparzyć.

Najlepszym wyborem jest nawilżacz ewaporacyjny, jak np. nawilżacz Philips HU4816/10, wykorzystujący technologię NanoCloud.

Philips

Nawilża on powietrze na stałym, rekomendowanym poziomie od 40 do 60 procent. Taki poziom nawilżania w urządzeniu Philips możemy wybrać automatycznie lub może pracować on w programie automatycznym, który to sam dopiera poziom wilgotności do aktualnego stanu powietrza.

Wydajność nawilżania HU4816/10 to aż 300 ml/h, a zasięg jego działania to pomieszczenia nawet do 44 metrów kwadratowych. Duży zbiornik na wodę o pojemności czterech litrów sprawia, że nie trzeba jej często dolewać. Nawilżacz posiada czujnik Healthy Air Protect, który automatycznie wyłącza urządzenie po wyczerpaniu się wody w zbiorniku oraz zegar do programowania pracy na jedną, cztery lub osiem godzin. Nie trzeba się też martwić o głośność pracy urządzenia. Jest wyposażony w tryb nocny, po włączeniu którego ogranicza poziom głośności do minimum, a prawie wszystkie sygnały świetlne zostają wyłączone. Wszystko to sprawia, że możemy spać spokojnie oraz cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Jest to doskonałe urządzenie, które efektywnie i naturalnie nawilży powietrze.

Pamiętajmy, że skutecznie nawilżone powietrze w domu to ważny czynnik pomagający zachować dobry stan zdrowia. Wybierając nawilżacz powietrza, kierujmy się przede wszystkim tym, aby pomagał walczyć z suchym powietrzem naturalnie i higienicznie.

Artykuł powstał przy współpracy z partnerem.

Autor: Philips

Źródło zdjęcia głównego: Philips

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed przymrozkami. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia w 15 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Temperatura mocno spadnie. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro, czyli na piątek 26.04. W nocy chwyci miejscami lekki mróz. W dzień lokalnie popada przelotny deszcz. Termometry pokażą maksymalnie 17 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Pogoda na jutro - piątek, 26.04. Noc miejscami będzie mroźna, w dzień do 17 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mammatusy pojawiły się w czwartek na wielkopolskim niebie. Zjawisko to często towarzyszy burzom, jakie przechodziły tego dnia nad częścią Polski. Niesamowite zdjęcia chmur otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

"Krowie wymiona" zawisły nad Wielkopolską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężny pożar wybuchł na wysypisku śmieci Ghazipur w Nowym Delhi. Chmura toksycznych oparów spowiła stolicę Indii. Mieszkańcy tego wielomilionowego miasta od kilku dni skarżą się na problemy z oddychaniem.

"Nie jesteśmy w stanie wyjść z domu". Płonie góra śmieci, niebezpieczne opary spowiły miasto

Źródło:
CNN

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Potężna ulewa uszkodziła ogrodzenie więzienia w mieście Suleja w Nigerii. Uciekło z niego ponad 100 więźniów. Jak dotąd udało się schwytać tylko 10 osób.

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Deszcz lał przez kilka godzin. Z więzienia uciekło ponad 100 osadzonych

Źródło:
Reuters, Daily Times of Nigeria, Channels TV

Chiny wystrzeliły w czwartek w stronę stacji orbitalnej Tiangong trzech tajkonautów. Razem z nimi poleciał danio pręgowany, dzięki któremu Chińczycy chcą dokonać przełomu w hodowli kręgowców w kosmosie.

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Rybka akwariowa poleciała w kosmos

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, Reuters

U wybrzeży Australii Zachodniej utknęło ponad 100 grindwali. Na miejscu pojawili się wolontariusze, którzy próbowali pomóc zwierzętom. Jak przekazały władze stanowe, część zwierząt zmarła, a podobny los może czekać także resztę.

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Ponad 100 grindwali utknęło u wybrzeża, część z nich zmarła

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Środkową część Paragwaju w ostatnich dniach nawiedziły ulewne deszcze, w wyniku których zginęły dwie osoby.

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

70 procent miasta pod wodą, dwie osoby nie żyją

Źródło:
Reuters, adndigital.com, hoy.com

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w górach jest zimowa, przez co w Tatrach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Przed lawinami ostrzegają także ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego w Karkonoszach.

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Trudne warunki w górach. W Tatrach lawinowa "dwójka"

Źródło:
TPN, GOPR, tvnmeteo.pl

Pył znad Sahary dotarł do południowej Grecji. Spowodował, że niebo nad Atenami zyskało odcienie brązu i pomarańczy. - Taka intensywność tego zjawiska nie była obserwowana od 2018 roku - powiedział Vassilis Amiridis z Obserwatorium Narodowego w stolicy Grecji.

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Pył saharyjski w fazie apogeum. Marsjańskie widoki w Atenach

Źródło:
Reuters

Australijskie szpitale apelują, aby ofiary ukąszeń przez węże nie przynosiły ze sobą do szpitala jadowitych gadów - poinformował w środę portal Globecho. - Skutkiem wystraszenia lekarzy jest opóźnienie leczenia - przekazał szpital w Bundabergu w prowincji Queensland. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie każdego roku od ukąszeń węży umiera od 80 do 140 tysięcy osób.

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Szpitale apelują do pokąsanych pacjentów: nie przynoście ze sobą węży

Źródło:
PAP, businessinsider.com, The Guardian

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Hipopotam o imieniu Gen-chan, który od siedmiu lat mieszka w zoo w Osace w Japonii, uznawany był za samca. Po tym, jak niedawno przeprowadzono test DNA, okazało się, że w rzeczywistości jest samicą - poinformował ogród zoologiczny Osaka Tennoji Zoo.

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Samiec hipopotama po siedmiu latach okazał się samicą

Źródło:
BBC

Na wybuchowego karczocha natknęła się mieszkanka północnych Włoch. Kobieta kroiła warzywo, gdy nagle eksplodowało ono jej w rękach. Nietypowa sytuacja ma jednak swoje naukowe wyjaśnienie.

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Kroiła karczocha. Warzywo wybuchło jej w rękach

Źródło:
PAP, varesenews.it, thelocal.it

Powodzie, które były następstwem ulewnych opadów deszczu, nawiedziły Kenię. W wyniku przejścia żywiołu zginęło co najmniej 40 osób. Ponad 110 tysięcy jest bez dachu nad głową. Służby meteorologiczne ostrzegły, że kolejne tygodnie przyniosą dalsze opady.

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Ulice jak rzeki, tysiące ludzi bez dachu nad głową. "Po tych powodziach nie będzie zbiorów"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, africanews.com

Wrony siwe coraz częściej atakują mieszkańców Budapesztu i innych węgierskich miast. Związane jest to z wciąż rosnącą populacją tych ptaków. Jak tłumaczą ornitolodzy, ptaki nie robią tego, by zranić ludzi, a przed atakiem można łatwo się obronić.

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Sceny "jak z Hitchcocka" w węgierskiej stolicy

Źródło:
PAP, index.hu

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna w środową noc nad Polską. Zdjęcia zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24. To nie jedyne ciekawe zjawisko astronomiczne, jakie można zaobserwować na kwietniowym niebie.

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Różowa Pełnia wyjrzała zza chmur

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimowa aura powróciła do Finlandii. We wtorek na południu kraju spadło miejscami prawie 30 centymetrów śniegu. Pod Helsinkami dziecko wracające ze szkoły zginęło pod kołami traktora z pługiem śnieżnym - przekazała lokalna policja.

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Atak zimy na południu Finlandii. Pod kołami pługa śnieżnego zginął 10-latek

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX

Bezzałogowa sonda kosmiczna Voyager 1 zaczęła ponownie wysyłać na Ziemię poprawne sygnały radiowe. Inżynierom z NASA udało się naprawić usterkę komputera, która spowodowała awarię statku kosmicznego w listopadzie.

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Po pięciu miesiącach naprawiono usterkę. Sonda Voyager 1 znowu nadaje

Źródło:
livescience.com

Fala upałów nawiedziła Bangladesz. Temperatura wzrosła miejscami do 43 stopni Celsjusza. Władze wydały ostrzeżenia przed spiekotą, tymczasowo zamknięto szkoły.

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Na termometrach ponad 40 stopni, zamknięte szkoły

Źródło:
Reuters

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl