Informacje

 • W wielu regionach zalega smog.
  Sprawdź, gdzie jest najgorzej

  20-12-2017 06:49

  Sprawdź jakość powietrza w Twoim regionie

  Tak wygląda smog z lotu ptaka (Uniwersytet Śląski w Katowicach) Foto: PAP/Darek Delmanowicz | Video: Uniwersytet Śląski w Katowicach

  We wtorek rano na południu kraju jakość powietrza przekracza normy. Ciężko oddycha się na Dolnym Śląsku, Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce. Sprawdź, jak sytuacja wygląda u Ciebie.

  SPRAWDŹ, JAKIM POWIETRZEM ODDYCHASZ

  Sytuacja smogowa od poniedziałku poprawiła się. Jakość powietrza w większości kraju jest dobra. Wysokie stężenie zanieczyszczeń utrzymuje się jednak nadal w powietrzu na południu Polski. W województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim zawartość szkodliwych pyłów PM2,5 i PM10 przekracza dopuszczalne normy.

  Stężenie pyłów PM10 i PM2,5

  W środę o godzinie 6 największe stężenie pyłu pojawiło się w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

  Na Dolnym Śląsku fatalnie oddycha się w Jeleniej Górze, gdzie stężenie PM2,5 wynosiło 159 µg/m3, a PM10 166 µg/m3. Na Opolszczyźnie najgorzej jest w Kędzierzynie-Koźlu, gdzie PM2,5 osiągnął wartość 87,68 µg/m3, a PM10 89,81 µg/m3.

  Bardzo trudna sytuacja panuje także na Śląsku. W Katowicach stężenie pyłu PM2,5 wynosi 125 µg/m3, a PM10 132 µg/m3. Tym samym jakość powietrza jest tam określana jako fatalna.

  Niezdrowe powietrze jest również w województwie małopolskim. W Krakowie stężenie pyłu PM2,5 wynosi 102,58 µg/m3, a PM10 110 µg/m3. Niezdrowe powietrze jest także w Tarnowie. Tam PM2,5 osiągnął wartość 67,27 µg/m3, a PM10 69,08 µg/m3.

  Dobra jakość powietrza jest wtedy, gdy stężenie pyłu PM10 wynosi mniej niż 60 µg/m3. Aby jakość powietrza była uznana za dobrą, stężenie pyłu PM2,5 nie może przekraczać 36 µg/m3.

  Jak się chronić?

  Przebywanie na dworze podczas dni ze złą jakością powietrza jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Szczególnie narażone są osoby starsze, chore, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Jeżeli tylko jest to możliwe zaleca się im, żeby nie wychodzili z domu. Zdrowi dorośli powinni zaś powstrzymywać się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • NIE TRZEBA POMIARÓW ABY WYCZUĆ SMOG W POWIETRZU !
  NA GÓRNYM ŚLĄSKU SMRÓD Z POWODU SMOGU DOSŁOWNIE ZATYKA CZŁOWIEKA JAK WYCHODZI NA DWÓR .A WSZĘDZIE W POMIESZCZENIACH GDZIE SĄ WYWIETRZNIKI TO SMRÓD CZUĆ WIECZOREM W DOMU ! NA TO NIE TRZEBA ŻADNYCH POMIARÓW .A TEN KASZEL WYSTĘPUJĄCY POMIMO BRAKU PRZEZIĘBIENIA TO TEŻ WINA SMOGU !
  ~Meryt /2017-12-20 12:43
 • Sprawdźmy
  Bardzo ważne pytanie. Czy ktoś sprawdził oprogramowanie stacji monitorujących stan zanieczyszczeń powietrza w Polsce? Niektóre zachodnie koncerny wyspecjalizowały się w instalowaniu oprogramowania gwarantującego uzyskiwania „odpowiednich” wyników takich pomiarów. Może tu trzeba by trochę poszperać?
  ~Lelu /2017-12-20 10:51
 • to sztuczne generowanie problemu !
  To też generowanie wzrostu gospodarczego na bazie problemu,który istnieje ale wyjątkowo przejaskrawionego by gospodarka ruszyła a gangrena finansowa mogła zarabiać
  ~RICO /2017-12-20 08:00
 • czy ???
  dzieci ze Śląska dalej mają płacić na tzw. " zielone szkoły" nad morzem ----dlaczego z funduszu ochrony środowiska nie jadą tylko rodzice płacą przeciętnie po 1000 zł za pobyt ----skandal ---zajmowanie wolnych miejsc w osrodkach jak nie ma "sezonu"
  ~zbulwersowana /2017-12-18 20:29
 • SMOG
  Nagle smog smog i smog,smog to nic trują nas w wodzie poprzez dodawanie zbednego F fluoru i chloru, sami zobaczcie jak macie wodę mineralną, później z powietrza rozpylają różne metale np aluminium."To jak wybierać między stryczkiem a plutonem egzekucyjnym"
  ~Waatcher /2017-12-18 17:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczyna się astronomiczna zima. W przyrodzie nastaje cisza, świat wokół kuli ...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepło przemieszczające się od Atlantyku w głąb kontynentu stanie na drodze mroź...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczać się będz...