Informacje

 • Walcz z trującym smogiem.
  Sprawdź, jak i czym palić w piecach

  16-02-2017 16:56 Zastosuj również odpowiednie filtry

  Złe ogrzewanie zanieczyszcza powietrze

  Fot.: Shutterstock, film: TVN24

  Jakość powietrza w Polsce od kilku dni jest zła. Smog utrzymuje się nad większymi miastami. Do jego powstania przyczynia się głównie nieprawidłowe ogrzewanie. Dowiedz się jak i czym prawidłowo palić w piecach, żeby mniej zanieczyszczać powietrze i tym samym nie truć samego siebie.

  Ludzie uwalniają do powietrza wiele szkodliwych substancji, w tym tzw. pył zawieszony m.in. PM10 (przeczytaj o nim tutaj), który zawiera m.in. drobinki węgla (sadzy), substancje lotne: siarczany, azotany, chlorki, a także substancje toksyczne tj. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany. Drobinki te są niewyczuwalne dla nas, jednak stanowią duże zagrożenie.

  Kiedy przebywa się dłuższy czas w zanieczyszczonym powietrzu, działanie trujących pyłów jest duże. Najmniejszy pył trafia do naszych płuc i osadza się na nich, będąc podłożem wielu groźnych chorób, które mogą kończyć się nawet śmiercią.

  Sprawdź aktualną jakość powietrza.

  Żeby samemu się nie truć, należy zapobiegać emisji szkodliwych gazów i pyłów do atmosfery. Najwięcej zanieczyszczeń powietrza jest wynikiem tak zwanej niskiej emisji, transportu drogowego i przemysłu. Na te dwa pierwsze aspekty mamy bezpośredni wpływ, tym co robimy na co dzień. Zatem uważajmy, co palimy w piecach i co wlewamy do samochodów.

  Co palić, a czego nie?

  Specjaliści podkreślają, że nie wolno wrzucać do pieca śmieci. Powinniśmy unikać palenia kolorowymi gazetami, rozpalania kartonami wielowarstwowymi czy folią PET. Znawcy zachęcają do palenia w domowych piecach, kotłach i kominkach biomasą drzewną lub drewnem sezonowanym, czyli przechowywanym w odpowiedni sposób - z zapewnionym dostępem powietrza wiosną i latem, oraz zabezpieczonym jesienią i zimą przed wilgocią, deszczem czy śniegiem. Dobrze jest palić przede wszystkim drewnem drzew liściastych, które zawiera mniejsze ilości substancji żywicznych, ale rozpalać drewnem drzew iglastych.

  Odpowiedni sposób ogrzewania

  Oprócz tego, co włożymy do pieca, ważne jest również w jaki sposób ogrzewamy mieszkanie. Niezależnie jakiego paliwa stałego używamy - czy to węgla, drewna czy biomasy - zawsze powinno się zaczynać rozpalanie w kotle na paliwo stałe od góry. Wówczas wszystkie substancje, części lotne zawarte w paliwie będą dopalone, nie będziemy emitować większej ilości zanieczyszczeń do środowiska i będziemy oszczędzać paliwo. Kocioł powinien też być jak najwyższej klasy, bo to świadczy o wysokiej sprawności nominalnej tego kotła. Powinniśmy także zadbać o jak najwyższą jakość dodatkowych urządzeń i instalacji grzewczej. To wszystko spowoduje, że będziemy palić ekologicznie, sprawnie i oszczędnie, bo ograniczymy straty paliwa, zmniejszymy negatywny wpływ spalania na zdrowie nasze i sąsiadów, a także negatywny wpływ na środowisko.

  Filtry

  W celu walki z zanieczyszczeniem powietrza powstają różne urządzenia, które mają polepszać jakość powietrza, zmniejszając emisję zanieczyszczeń do atmosfery. Jednym z nich jest elektrofiltr, który wychwytuje pył i nie pozwala mu wydostawać się przez komin. Producenci określają jego skuteczność na 40-90 procent.

  Takie urządzenia stosowane są zazwyczaj w kominach przemysłowych, jednak można je także montować w domowych instalacjach, co pozwala na ograniczenie niskiej emisji.

  Ograniczenie ruchu, odpowiedni silnik

  Kolejną przyczyną smogu jest ruch uliczny. W tej dziedzinie władze miast wprowadzają dodatkowe regulacje m.in. dzień bezpłatnej komunikacji miejskiej. W niektórych miastach wprowadza się zakaz jazdy wyznaczonymi pojazdami. Najbardziej uciążliwe są pojazdy z silnikami diesla, odpowiadają one za znaczną część całkowitej emisji pyłu zawieszonego. Motoryzacja jest też głównym źródłem tlenków azotu oraz całej gamy tzw. lotnych substancji organicznych. Oprócz tego, co wylatuje z rur wydechowych, mamy też do czynienia z pyłem pochodzącym ze startych opon i klocków hamulcowych.

  Motoryzacja

  Problemem jest również ruch tranzytowy - samochody ciężarowe przeciskające się przez polskie miasta i miasteczka, ale również stare autobusy i busy, których tak wiele jeździ po naszych drogach, oraz maszyny budowlane. Podobnie jak w przypadku niskiej emisji, obecnie nie ma w polskim prawie praktycznie żadnych przepisów, które umożliwiałby skuteczną walkę z zanieczyszczeniami powodowanymi przez motoryzację.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • „Dobra zmiana” nas wykończy
  Nie kto inny jak PiS lansuje oparcie naszej energetyki na węglu wbrew zagrożeniom klimatycznym i międzynarodowym nakazom ograniczenia emisji CO2. Jak długo jeszcze? Dowalą nam takie kary, że każdy obywatel tego kraju odczuje to na swojej skórze. Rząd przecież wszystko zapłaci z kieszeni podatnika. Zamiast wziąć się porządnie za dofinansowania do wymiany starych pieców i pomyśleć trochę o przyszłości, to żyjemy tak, jakby wszystko miało samo się rozwiązać. No tak, rozwiąże się, przyjdzie wiosna, lato, ludzie przestaną palić w piecach i problem sam się rozwiąże. Za tę krótkowzroczność przyjdzie nam z czasem słono zapłacić.
  ~Ewa /2017-02-17 14:50
 • Dotowanie
  Ja kupiłam kocioł bez dotacji, ale jeśli szukacie dofinansowania - to informacje są dostępne w wyszukiwarce dotacji
  ~palaczka /2017-02-17 14:40
 • Tylko kotły 5 kasy są skutecznym pogromcą SMOGU!
  Najgorsze jest to, że wszytscy się przyczyniamy do powstawania smogu... W mojej rodzinie wiele lat temu wymieniliśmy piec z węglowego na piec na pelet. Cena za tonę podobna jak węgiel, ale ekologicznie! Oprócz tego przecież gminy dają dofinansowania do pieców eklogicznych, certyfikowanych. (na stronie wyszukiwarki dotacji jest wszelkie info). Realnie tylko kotły piątej klasy są skutecznym pogromcą smogu.
  ~basur /2017-02-17 13:40
 • Polska na 8 miejscu w wydobyciu „czarnego złota”.
  Jesteśmy na 8 miejscu na świecie w wydobyciu ”czarnego złota”. To chyba jedyna światowa konkurencja, w której jesteśmy w pierwszej 10tce, bo ani w PKB, ani w jakości życia jakoś nam się to nie udaje. Wszyscy odchodzą od węgla. A Polska rękami i nogami broni się jak może. Biorąc pod uwagę poziom zaawansowania technicznego urządzeń grzewczych na węgiel oraz pelet – tylko nowoczesne kotły na pelet pomagają realnie rozprawić się z problemem zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Pelet nie wydziela trujących substancji ani pyłów, bo jest produkowany z pozostałości produkcji branży meblarskiej, trocin, zrębków, albo ze słomy. A węgiel? Konsekwencje palenia nim mamy właśnie teraz – wszechobecny SMOG. Trójmy się tak dalej.
  ~Rafal /2017-02-17 12:31
 • Ecodesign od 2020 roku postawi nas przed faktem dokonanym
  Pellet się w Polsce nie upowszechnił, bo wymaga specjalnego pieca, a bez rządowego wsparcia i dofinansowań ludzie nie są chętni do ponoszenia kosztów wymiany, skoro można palić węglem w zwykłym kopciuchu. Być może Polska powoli będzie się przestawiać na to ekologiczne paliwo. Unia Europejska zobowiązała się do redukcji emisji CO2 co najmniej o 20% do roku 2020. Zgodnie z EkoProjektem od 2020 r. w Polsce i całej UE będzie można sprzedawać i montować kotły na paliwa stałe TYLKO piątej klasy emisyjnej. Czyli takie, przystosowane właśnie do spalania pelletu.
  ~Kalips /2017-02-17 11:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...