Informacje

 • Polski Alarm Smogowy: rekordowe stężenie pyłu w mieście premier Szydło. W styczniu ponad 850 proc. normy

  24-02-2017 17:18

  Smog dociera również do tysięcy małych miejscowości

  Jakie zagrożenia niesie ze sobą smog

  TVN24/Polski Alarm Smogowy

  Eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego przeanalizowali dane zanieczyszczeń powietrza w styczniu 2017 roku. Na czele listy miejscowości z najgorszą jakością powietrza są Brzeszcze, czyli rodzinna gmina premier Szydło. Dowodzi to, że smog dociera również do tysięcy małych miejscowości.

  "Najwyższe stężenie miesięczne pyłu PM10 spośród wszystkich 180 stacji pomiarowych w Polsce odnotowano w... Brzeszczach. Gmina, w której mieszka premier Szydło odnotowała średnie stężenie miesięczne pyłu zawieszonego PM10 na poziomie 202 ug/m3. Żadna z pozostałych stacji pomiarowych w kraju nie zarejestrowała tak wysokich średniomiesięcznych odczytów zanieczyszczenia" - zawiadomili eksperci z Polskiego Alarmu Smogowego analizując pomiary zanieczyszczeń powietrza w styczniu.

  Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce.

  Ponad 850 proc. normy

  Zanieczyszczenie powietrza w Brzeszczach mierzy stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Jak podaje PAS, podczas rekordowych dni dobowe stężenia w Brzeszczach wynosiło 428 ug/m3 (10.01.2017) i 427 ug/m3 (26.01.2017) - to 854 procent normy. Pyłomierz zlokalizowany przy ulicy Kościelnej wskazał 202 ug/m3 średniej miesięcznej zawartości pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Podczas całego stycznia aż przez 24 dni odnotowano przekroczenia dobowego stężenia dopuszczalnego wynoszącego 50 ug/m3. Według norm jakości powietrza liczba takich dni w ciągu całego roku nie powinna przekraczać 35. Jednak ze względu na utrzymującą się sprzyjającą smogowi pogodę w połowie lutego 16 miejscowości w kraju przekroczyło już roczny limit.

  Smog w małych miejscowościach

  Z zebranych danych Polskiego Alarmu Smogowego wynika, że w styczniu przez 8 dni w Brzeszczach przekroczony został próg alarmowania o smogu - 300 ug/m3. W Polsce obowiązuje najwyższy próg alarmowania społeczeństwa o zagrożeniu spośród państw Unii Europejskiej. We Francji do ogłoszenia "wielkiego smogu" oraz stanu alarmowego wystarczy 80 ug pyłu PM10 na m3 powietrza.

  Styczniowy odczyt w Brzeszczach to ogólnopolski rekord, który dowodzi że smog dociera również do tysięcy małych miejscowości. Gminę, którą zamieszkuje premier Beata Szydło, zamieszkuje 11474 osoby. W latach 1998-2005 była też burmistrzem miasteczka.

   

   

   

   

   

   

  Przekroczone limity

  PAS podaje, że wiele miejscowości w Małopolsce zarejestrowało potężne przekroczenia norm. Niemal we wszystkich średnie miesięczne znacząco przekroczyły poziom, który w wielu krajach Europy Zachodniej i południowej spowodowałby ogłoszenie alarmu smogowego i podjęcie drastycznych działań. W zasadzie we wszystkich, w których zlokalizowane są stacje pomiarowe, zarejestrowano zaledwie po kilka dni bez przekroczeń. Bardzo źle było na przykład w Nowym Targu, gdzie z powodu wysokich stężeń pyłomierze regularnie odmawiają współpracy.

  Działania anty-smogowe

  Na początku stycznia na posiedzeniu Komisji Ekonomicznej Rady Ministrów zaproponowano pakiet działań prowadzący do poprawy jakości powietrza w Polsce.

  - Cieszymy się z zainteresowania rządu walką ze smogiem - mówi Andrzej Guła - lider Polskiego Alarmu Smogowego.

  W ostatnich dniach Ministerstwo Energii przedłożyło do konsultacji projekt rozporządzenia norm na węgiel. Niestety, projekt ten dopuszcza do obrotu węgiel złej jakości o wysokiej zawartości wilgoci, siarki i popiołu, a rozporządzenie w obecnym kształcie - zdaniem ekspertów - nie doprowadzi do poprawy jakości powietrza w kraju. Spodziewamy się, jako strona społeczna, że dalsze prace w ministerstwie doprowadzą do poprawy wadliwych zapisów w rozporządzeniu i określą parametry za.

  Zobacz, jakie są sposoby walki ze smogiem:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • smog
  Tyle lat ludzie palą w tradycyjnych piecach i nigdy nie było takiego alarmu.Trzeba palić suchym drewnem i rozpalać drewnem sosnowym.Ja osobiście od wiosny do września kupuję drewno,dębinę lub jesion i składuję w przewiewnym miejscu pod wiatą,sosnę składuję jakiś czas, żeby była sucha i nie truję powietrza.Nie można palić plastików,czy śmieci,bo chyba dlatego ten smog.
  ~czytelniczka /2017-02-26 14:59

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W czwartek żegnamy lato meteorologiczne. Na piątek przypada pierwszy dzień meteo...

Tomasz Wasilewski

alt

Ciepła, jesienna pogoda trwała tylko przez kilka dni i już nie ma szans na jej p...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem deszczowej zatoki niżowej z frontem atmosferycznym, post...