Informacje
 • "Język kurzu" wciska się do Europy. Pył saharyjski dotrze do Polski

  23-04-2019 14:35 Pójdzie jeszcze dalej na północ
  Pył z Sahary dotarł do Hiszpanii (wideo archiwalne z 2017 roku) Foto: NASA Worldview | Video: Jose a. Lopez Medina/youtube.com

  Do Polski dotrze pył znad Sahary, a wraz z nim gorące powietrze. Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna - wyż nad wschodnią Europą i niż nad zachodnią.

  Według prognoz Centrum Prognozowania Pyłu w Barcelonie (Barcelona Dust Forecast Center) we wtorek dotrze do Polski pył znad Sahary. Sprzyja temu cyrkulacja atmosferyczna: rozległy wyż nad wschodnią Europą i rozległy niż nad zachodnią Europą. Oba te układy ciśnienia kierują do nas z południa masy powietrza wypełnione pyłem znad afrykańskiej pustyni.

  Napłynie ciepło z południa

  Duża różnica ciśnienia między tymi układami barycznymi spowoduje, że napływ powietrza z południa będzie silny. Dodatkowo sprzyjać temu będzie silny i porywisty wiatr, który powieje z prędkością 70 kilometrów na godzinę. Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wraz z pyłem napłynie do nas z południa gorące powietrze zwrotnikowe.

  Z Francji i Wysp Brytyjskich, a także południa Europy wciska się "język kurzu". W środę dotrze do Europy Środkowej i krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Następnie przemieści się dalej na północ, aż do południowej części Szwecji. Obecnie duże obciążenie pyłem w powietrzu utrzymuje się w środkowej części Morza Śródziemnego, w Tunezji, Egipcie, Libii, przez Maltę aż do południowych Włoch i Grecji, a także zachodniej Turcji.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski nadal płynie ciepło z południa, ale pod koniec miesiąca czeka nas zmia...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby wyż Nicola znad Rumunii przemieści się nad Morze Czarne. ...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...