Informacje

 • Pogoda szykuje utrudnienia.
  IMGW wydał prognozę ostrzeżeń

  15-03-2018 10:49

  Sprawdź, gdzie pojawią się ostrzeżenia

  Miejscami na drogach pojawi się śnieg

  Shuttestock

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę ostrzeżeń związanych z intensywnymi opadami śniegu i śniegu z deszczem.

  Do niedzieli do godziny 7.30 rano groźne mają być opady śniegu - miejscami intensywne - oraz oblodzenia i silny wiatr.

  Czwartek oraz noc z czwartku na piątek

  W tym okresie na terenie sześciu województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego oraz kujawsko-pomorskiego temperatura ma spadać poniżej zera stopni. Na mokrych nawierzchniach chodników i dróg mogą powstać oblodzenia.

  Piątek oraz noc z piątku na sobotę

  W województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim w tym czasie ma wiać silny wiatr. Na Pomorzu Zachodnim jego średnia prędkość może wynosić od 30 do 40 kilometrów na godzinę, zaś w porywach IMGW spodziewa się do 75 km/h. W województwie pomorskim wiatr będzie się rozpędzał średnio do 20-30 km/h, a w porywach do 70 km/h.

  Na południu kraju niebezpieczne okażą się opady śniegu. W województwach: śląskim, świętokrzyskim i małopolskim ma padać z natężeniem umiarkowanym. Na Śląsku pokrywa śnieżna przyrośnie o 10 centymetrów (w górach o 14 cm), na Ziemi Świętokrzyskiej o 10 cm, a w Małopolsce o 8 cm (w górach o 14 cm).

  Na terenie województwa opolskiego oraz dolnośląskiego popada intensywnie.

  Sobota oraz noc z soboty na niedzielę

  W tym okresie głównym zagrożeniem pogodowym ma być silny wiatr. W województwie zachodniopomorskim prognozowana średnia prędkość wiatru wyniesie 30-40 km/h, a w porywach do 75 km/h. Trochę słabsze podmuchy odnotujemy na południu kraju. Na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego powieje średnio od 25 do 35 km/h, a w porywach do 70 km/h.

  Na Podkarpaciu mają również występować opady śniegu o natężeniu umiarkowanym. Pokrywa śnieżna może w tym czasie przyrosnąć o 10 cm, a w górach o 14 cm.

  Co oznacza ostrzeżenie?

  Alert meteorologiczny pierwszego stopnia mówi o tym, że "przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej."

  Zobacz rozmowę z fizyk atmosfery o pogodzie w najbliższych dniach:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • prognoza Tefałenu
  Czy województwo lubuskie też należy do Polski? Dlaczego nic się o nim nie mówi pod kątem pogody? Jak już nie spadnie śnieg i nie będzie mrozu to jest mało atrakcyjne by wspominać o tym w studio. Ech, dziennikarze:(
  ~Ben /2018-03-15 00:22

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Rozpoczęło się lato, a wraz z nim wakacje. "Jest bardzo prawdopodobne, że będą c...

Tomasz Wasilewski

alt

Przed nami bardzo ciepłe albo nawet gorące dni, ale upalne powietrze z Afryki na...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem niżu znad Białorusi....