Ulewny deszcz i burze. Ostrzeżenia w wielu regionach kraju

[object Object]
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/8

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami.

- W nocy wystąpią intensywne opady deszczu w pasie od Podlasia, przez centrum , po Dolny Śląsk i Śląsk. W ciągu 12 godzin może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Najtrudniejsza sytuacja będzie na Dolnym Śląsku, gdzie poziom wody w rzekach może szybko wzrosnąć. Możliwe są lokalne podtopienia - powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski.

ZOBACZ > Słońce może zmienić lek w toksynę. Kolejny skutek upalnej i burzowej pogody

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu oraz intensywnymi opadami deszczu z burzami.

Sprawdź, gdzie już pada:

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

INTENSYWNE OPADY DESZCZU Z BURZAMI

Alerty zostały wydane w województwach:

- dolnośląskim, gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 40-50 litrów wody na metr kwadratowy. Do północy miejscami występować będą burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia ważne będą do godz. 6 w środę;

- opolskim, gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 40-50 litrów wody na metr kwadratowy. Do północy miejscami występować będą burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia ważne będą do godz. 6 w środę;

- łódzkim, (we wszystkich powiatach poza: wieruszowskim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim, zgierskim, łęczyckim, łowickim, kutnowskim), gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 25-40 l/mkw. Do północy miejscami występować będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Istnieje prawdopodobieństwo 30 procent wystąpienia lokalnie opadów do 60 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą od godziny 22 we wtorek do godz. 7 w środę;

- mazowieckim, (we wszystkich powiatach poza: gostynińskim, płockim, Płock, płońskim, ciechanowskim, mławskim, żuromińskim, sierpeckim, przasnyskim, lipskim, zwoleńskim), gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-50 l/mkw. Z prawdopodobieństwem 30 procent lokalnie mogą wystąpić sumy opadów do 60 l/mkw. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego zachodu na północny wschód. Ostrzeżenia ważne będą od godziny 23 we wtorek do godz. 10 w środę;

- podlaskim, (we wszystkich powiatach poza: siemiatyckim, bielskim, hajnowskim), gdzie prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-50 l/mkw. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h. Z prawdopodobieństwem 30 procent istnieje ryzyko wystąpienia lokalnie sum opadów rzędu 60 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą od północy do godz. 13 w środę;

- warmińsko-mazurskim, (w powiatach: szczycieńskim, piskim, mrągowskim, kętrzyńskim, giżyckim, ełckim, oleckim, węgorzewskim, gołdapskim), gdzie prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-50 l/mkw. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h. Z prawdopodobieństwem 30 procent istnieje ryzyko wystąpienia lokalnie sum opadów rzędu 60 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą od północy do godz. 13 w środę;

- śląskim, (w powiatach: kłobuckim, częstochowskim, Częstochowa, myszkowskim, lublinieckim, tarnogórskim, Piekary Śląskie, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, gliwickim, mikołowskim, rybnickim, Rybnik, raciborskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój), gdzie prognozuje się opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. W okresie obowiązywania ostrzeżenia może spaść miejscami od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Podczas deszczu pojawią się burze z porywami wiatru do 60 km/h. Alert będzie obowiązywać od godz. 21 we wtorek do godz. 4 w środę;

- świętokrzyskim, (w powiatach koneckim i włoszczowskim), gdzie opady będą miały natężenie umiarkowane, okresami silne. Podczas obowiązywania ostrzeżenia spadnie miejscami od 20 do 40 litrów na metr kwadratowy. Niewykluczone są burze z porywami wiatru do 60 km/h. Alert będzie obowiązywać do godz. 4 w środę.

INTENSYWNE OPADY DESZCZU

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach:

- wielkopolskim, w powiatach: kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, Kalisz, kaliskim, gdzie wystąpią opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 25-40 l/mkw. Alerty ważne będą od godz. 22 we wtorek do godz. 7 w środę;

- łódzkim, w powiatach: wieruszowskim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim, zgierskim, łęczyckim, łowickim, kutnowskim, gdzie wystąpią opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 25-40 l/mkw. Alerty ważne będą od godz. 22 we wtorek do godz. 7 w środę;

- mazowieckim, w powiatach: gostynińskim, płockim, Płock, płońskim, ciechanowskim, mławskim, żuromińskim, sierpeckim, przasnyskim, gdzie wystąpią opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-40 l/mkw. Alerty ważne będą od godz. 23 we wtorek do godz. 10 w środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

BURZE

Alerty przed burzami zostały wydane w województwie podkarpackim, w powiatach Tarnobrzeg, tarnobrzeskim i mieleckim. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 60 km/h. Ostrzeżenia wygasają o godz. 22.30.

Opady deszczu w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com) | wideo bez dźwięku
Opady deszczu w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com) | wideo bez dźwiękuVentusky.com

Ostrzeżenia hydrologiczne

Synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski poinformował, że dość duże sumy opadów w nocy z wtorku na środę spowodują wzrost stanów rzek zwłaszcza na Śląsku ze stanów niskich lub średnich do stanów wysokich lub ostrzegawczych. Podkreślił, że gwałtowny wzrost stanów rzek skutkować może podtopieniami i uszkodzeniami infrastruktury.

IMGW wydał też ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia w województwach:

- dolnośląskim;

- łódzkim;

- śląskim;

- opolskim.

W wyniku występowania opadów burzowych możliwe są gwałtowne, krótkotrwałe wzrosty stanów wody zwłaszcza w zlewniach Sudetów i Przedgórza Sudeckiego, dopływów Warty i Prosny oraz zlewniach górnej Odry, a następnie na Odrze. Wzrosty możliwe są przede wszystkim na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Alerty ważne będą do godz. 9 w środę.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń na środę

Synoptycy IMGW planują w środę wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim oraz intensywnymi opadami deszczu w województwie mazowieckim.

Prognoza zagrożeń na środęIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak zachowywać się podczas burzy? (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Autor: kw,anw/rp,aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed spadkiem temperatury przy gruncie poniżej zera. Ostrzeżenia pierwszego stopnia obowiązują w 12 województwach. Sprawdź, gdzie tej nocy wystąpią przymrozki.

Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Ostrzeżenia IMGW w 12 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro. Nocą w części kraju będzie chłodno, pojawi się deszcz. Opady obejmą kolejne regiony w piątek 10.05. Na termometrach zobaczymy od 12 do 20 stopni Celsjusza. Miejscami może powiać silniejszy wiatr.

Pogoda na jutro - piątek 10.05. Nocą pogoda zacznie się psuć

Pogoda na jutro - piątek 10.05. Nocą pogoda zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to fenomen klimatyczny, który przypada rokrocznie na maj. Z prognoz wynika, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się niebezpiecznych dla ogrodników i botaników przymrozków. Jak nisko spadnie temperatura przy gruncie? Sprawdź na mapach, na co się przygotować.

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Gdzie dokuczą przymrozki?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Nadchodzące dni przyniosą więcej chmur i słabe opady deszczu. W weekend pogoda zacznie się poprawiać - powróci słońce. Po nim temperatura w najcieplejszym momencie dnia wyniesie do 23 stopni Celsjusza, ale za sprawą rozpogodzeń i powietrza z północy wieczorami i o poranku może być rześko.

Pogoda na 5 dni. Przed nami zmiana

Pogoda na 5 dni. Przed nami zmiana

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Brazylijski stan Rio Grande Do Sul zmaga się ze skutkami powodzi. W czwartek władze poinformowały, że żywioł zabił 107 osób, a ponad 130 uznaje się za zaginione. Udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Państwowa Straż Pożarna apeluje o ostrożność w związku z dużym zagrożeniem pożarowym w lasach. Jak poinformował jej rzecznik, starszy brygadier Karol Kierzkowski, ściółka w lesie jest bardzo sucha i podatna na najmniejsze źródło ognia, co może wywołać pożar. O trudnej sytuacji informuje też Instytut Badawczy Leśnictwa.

Wiele czerwonych plam na mapie Polski

Wiele czerwonych plam na mapie Polski

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Gwałtowne burze, tornada i gradobicia nawiedziły południowo-wschodnią część Stanów Zjednoczonych. Na skutek żywiołu zginęły dwie osoby w stanie Tennessee i jedna w Karolinie Północnej - podała w czwartek agencja Associated Press.

Spadł grad wielkości półdolarówki. Nie żyją trzy osoby

Spadł grad wielkości półdolarówki. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
Associated Press, Reuters, PAP

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

Tornado przetoczyło się przez miasto Kalamazoo położone w amerykańskim stanie Michigan. Kamera dzwonka do drzwi zarejestrowała moment, w którym żywioł przewraca drzewa.

Tornado w Michigan. Rozległ się szum, drzewa przewracały się jedno po drugim

Tornado w Michigan. Rozległ się szum, drzewa przewracały się jedno po drugim

Źródło:
Reuters

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W brazylijskim stanie Rio Grande do Sul trwa gigantyczna powódź. Zginęło co najmniej 100 osób, a ponad 100 jest zaginionych. Pod wodą znalazło się wiele miast. Zdjęcia i nagrania ze śmigłowca pokazują zalane lotnisko w mieście Porto Alegre, stolicy stanu.

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Lotnisko zamieniło się w jezioro

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

We wtorek w amerykańskim stanie Michigan przeszły burze z ulewami i silnym wiatrem, odnotowano kilka tornad. Żywioł uszkodził dach placówki firmy kurierskiej, około 50 osób było uwięzionych w budynku. Zniszczone zostały obiekty w parku domów mobilnych, kilkanaście osób zostało rannych. Władze i meteorolodzy ostrzegali przed groźnymi warunkami pogodowymi.

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w  budynku firmy kurierskiej

Tornada w Michigan. Kilkadziesiąt osób było uwięzionych w budynku firmy kurierskiej

Źródło:
PAP, CNN

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Oklahomy mają za sobą niespokojną noc. Przez stan przetoczyły się burze, wraz z nimi pojawiło się tornado. Zginęła jedna osoba, a wiele jest rannych. Żywioł niszczył domy i łamał drzewa. Gwałtowna pogoda nie oszczędziła też sąsiednich stanów. W Kansas wyładowaniom towarzyszyły opady gradu, który miejscami osiągał wielkość jabłek.

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Niebo ciemne jak atrament, grad wielkości jabłek. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
CNN, ABC News, tvnmeteo.pl

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers