Ulewny deszcz i burze. Ostrzeżenia w wielu regionach kraju

[object Object]
Prognoza pogody na noctvnmeteo.pl
wideo 2/8

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami.

- W nocy wystąpią intensywne opady deszczu w pasie od Podlasia, przez centrum , po Dolny Śląsk i Śląsk. W ciągu 12 godzin może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Najtrudniejsza sytuacja będzie na Dolnym Śląsku, gdzie poziom wody w rzekach może szybko wzrosnąć. Możliwe są lokalne podtopienia - powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski.

ZOBACZ > Słońce może zmienić lek w toksynę. Kolejny skutek upalnej i burzowej pogody

Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem, intensywnymi opadami deszczu oraz intensywnymi opadami deszczu z burzami.

Sprawdź, gdzie już pada:

Ostrzeżenia pierwszego stopnia

INTENSYWNE OPADY DESZCZU Z BURZAMI

Alerty zostały wydane w województwach:

- dolnośląskim, gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 40-50 litrów wody na metr kwadratowy. Do północy miejscami występować będą burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia ważne będą do godz. 6 w środę;

- opolskim, gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 40-50 litrów wody na metr kwadratowy. Do północy miejscami występować będą burze z porywami wiatru do 70 kilometrów na godzinę. Ostrzeżenia ważne będą do godz. 6 w środę;

- łódzkim, (we wszystkich powiatach poza: wieruszowskim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim, zgierskim, łęczyckim, łowickim, kutnowskim), gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 25-40 l/mkw. Do północy miejscami występować będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Istnieje prawdopodobieństwo 30 procent wystąpienia lokalnie opadów do 60 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą od godziny 22 we wtorek do godz. 7 w środę;

- mazowieckim, (we wszystkich powiatach poza: gostynińskim, płockim, Płock, płońskim, ciechanowskim, mławskim, żuromińskim, sierpeckim, przasnyskim, lipskim, zwoleńskim), gdzie prognozuje się opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-50 l/mkw. Z prawdopodobieństwem 30 procent lokalnie mogą wystąpić sumy opadów do 60 l/mkw. W trakcie opadów deszczu będą występować burze z porywami wiatru do 65 km/h. Strefa opadów będzie przemieszczać się z południowego zachodu na północny wschód. Ostrzeżenia ważne będą od godziny 23 we wtorek do godz. 10 w środę;

- podlaskim, (we wszystkich powiatach poza: siemiatyckim, bielskim, hajnowskim), gdzie prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-50 l/mkw. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h. Z prawdopodobieństwem 30 procent istnieje ryzyko wystąpienia lokalnie sum opadów rzędu 60 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą od północy do godz. 13 w środę;

- warmińsko-mazurskim, (w powiatach: szczycieńskim, piskim, mrągowskim, kętrzyńskim, giżyckim, ełckim, oleckim, węgorzewskim, gołdapskim), gdzie prognozuje się opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-50 l/mkw. W trakcie opadów deszczu możliwe są burze z porywami wiatru do 65 km/h. Z prawdopodobieństwem 30 procent istnieje ryzyko wystąpienia lokalnie sum opadów rzędu 60 l/mkw. Ostrzeżenia ważne będą od północy do godz. 13 w środę;

- śląskim, (w powiatach: kłobuckim, częstochowskim, Częstochowa, myszkowskim, lublinieckim, tarnogórskim, Piekary Śląskie, Chorzów, Świętochłowice, Ruda Śląska, Zabrze, Gliwice, gliwickim, mikołowskim, rybnickim, Rybnik, raciborskim, wodzisławskim, Jastrzębie-Zdrój), gdzie prognozuje się opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. W okresie obowiązywania ostrzeżenia może spaść miejscami od 20 do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Podczas deszczu pojawią się burze z porywami wiatru do 60 km/h. Alert będzie obowiązywać od godz. 21 we wtorek do godz. 4 w środę;

- świętokrzyskim, (w powiatach koneckim i włoszczowskim), gdzie opady będą miały natężenie umiarkowane, okresami silne. Podczas obowiązywania ostrzeżenia spadnie miejscami od 20 do 40 litrów na metr kwadratowy. Niewykluczone są burze z porywami wiatru do 60 km/h. Alert będzie obowiązywać do godz. 4 w środę.

INTENSYWNE OPADY DESZCZU

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia w województwach:

- wielkopolskim, w powiatach: kępińskim, ostrzeszowskim, ostrowskim, Kalisz, kaliskim, gdzie wystąpią opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 25-40 l/mkw. Alerty ważne będą od godz. 22 we wtorek do godz. 7 w środę;

- łódzkim, w powiatach: wieruszowskim, sieradzkim, zduńskowolskim, poddębickim, zgierskim, łęczyckim, łowickim, kutnowskim, gdzie wystąpią opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 25-40 l/mkw. Alerty ważne będą od godz. 22 we wtorek do godz. 7 w środę;

- mazowieckim, w powiatach: gostynińskim, płockim, Płock, płońskim, ciechanowskim, mławskim, żuromińskim, sierpeckim, przasnyskim, gdzie wystąpią opady deszczu okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym o sumie 30-40 l/mkw. Alerty ważne będą od godz. 23 we wtorek do godz. 10 w środę.

Ostrzeżenia meteorologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

BURZE

Alerty przed burzami zostały wydane w województwie podkarpackim, w powiatach Tarnobrzeg, tarnobrzeskim i mieleckim. Prognozuje się tam wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami do 25 l/mkw. oraz porywami wiatru do 60 km/h. Ostrzeżenia wygasają o godz. 22.30.

Opady deszczu w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com) | wideo bez dźwięku
Opady deszczu w ciągu najbliższej doby (Ventusky.com) | wideo bez dźwiękuVentusky.com

Ostrzeżenia hydrologiczne

Synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski poinformował, że dość duże sumy opadów w nocy z wtorku na środę spowodują wzrost stanów rzek zwłaszcza na Śląsku ze stanów niskich lub średnich do stanów wysokich lub ostrzegawczych. Podkreślił, że gwałtowny wzrost stanów rzek skutkować może podtopieniami i uszkodzeniami infrastruktury.

IMGW wydał też ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia w województwach:

- dolnośląskim;

- łódzkim;

- śląskim;

- opolskim.

W wyniku występowania opadów burzowych możliwe są gwałtowne, krótkotrwałe wzrosty stanów wody zwłaszcza w zlewniach Sudetów i Przedgórza Sudeckiego, dopływów Warty i Prosny oraz zlewniach górnej Odry, a następnie na Odrze. Wzrosty możliwe są przede wszystkim na małych ciekach i w zlewniach zurbanizowanych. Alerty ważne będą do godz. 9 w środę.

Ostrzeżenia hydrologiczne IMGWtvnmeteo.pl za IMGW

Prognoza zagrożeń na środę

Synoptycy IMGW planują w środę wydać ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim oraz intensywnymi opadami deszczu w województwie mazowieckim.

Prognoza zagrożeń na środęIMGW / TVN Meteo

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym są ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia

Zgodnie z definicją IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie poniżej stanów ostrzegawczych, przy czym przewidywany jest gwałtowny wzrost stanu wody.

Czym jest prognoza zagrożeń?

Jak mówi definicja IMGW, prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.

Jak zachowywać się podczas burzy? (Maciej Zieliński/PAP)Maciej Zieliński/PAP

Autor: kw,anw/rp,aw / Źródło: IMGW

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Zimni ogrodnicy i zimna Zośka to zjawisko, które do środkowej Europy przynosi majowe przymrozki po okresie wiosennego ocieplenia. Czy w tym roku trzeba spodziewać się dużego chłodu? Gdzie najmocniej spadnie temperatura? Sprawdź na mapach.

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Idą zimni ogrodnicy i zimna Zośka. Będą przymrozki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Płoną chemikalia, z których unoszą się kłęby dymu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opracował model rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z tym pożarem.

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Pożar w Siemianowicach Śląskich. Zobacz na mapie, jak chmura zanieczyszczeń będzie się rozprzestrzeniać

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

W weekend jeszcze miejscami przelotnie popada deszcz. Później w całym kraju dopisze słoneczna aura, z każdym dniem będzie coraz cieplej. Temperatura wzrośnie do 24 stopni. Pojawią się też burze.

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Czeka nas powrót burz. Pogoda na 5 dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych trwa liczenie strat po burzach i tornadach, w których zginęły co najmniej trzy osoby. Tymczasem region w czwartek znów nawiedziły gwałtowne zjawiska.

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

"To był najgłośniejszy dźwięk, jaki kiedykolwiek słyszałam"

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w lesie położonym niedaleko miejscowości Żehrov w regionie Mlada Boleslav na północy Czech. Z żywiołem walczy 55 strażaków. W akcji w trudno dostępnym terenie brał udział śmigłowiec.

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Pożar w czeskim lesie. W akcji gaszenia bierze udział śmigłowiec

Źródło:
PAP

Mieszkańcy południowo-wschodniej Azji zmagają się z długą i intensywną falą gorąca. Termometry regularnie pokazują ponad 40 stopni Celsjusza. Tajlandzkie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że od początku roku upały spowodowały w kraju tym śmierć ponad 60 osób.

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Zmarło prawie dwa razy więcej osób niż rok temu

Źródło:
PAP, Reuters

Pogoda na dziś. Piątek 10.05 w części kraju przyniesie słabe opady deszczu. Termometry wskażą od 12 do 20 stopni Celsjusza. Lokalnie powieje silniejszy wiatr. Warunki biometeo będą zróżnicowane.

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Pogoda na dziś - piątek 10.05. Deszczowy dzień w części kraju

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bilans ofiar śmiertelnych powodzi w stanie Rio Grande do Sul na południu Brazylii przekroczył 100, a ponad 130 osób uznaje się za zaginione. Znów zaczął ulewnie padać deszcz, co utrudnia akcję ratunkową.

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

"Straciliśmy wszystko. Wydaje się, że to koniec"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Na kominie ciepłowni w Koszalinie wykluły się cztery pisklęta sokoła wędrownego. Spółka ogłosiła konkurs na imiona dla młodych ptaków. Internauci mogą wziąć udział w głosowaniu na stronie internetowej. Do wyboru jest po jednym żeńskim i męskim imieniu.

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Margot, Aurora, Sambor, Precel... Wybierają imiona dla młodych sokołów

Źródło:
tvn24.pl

Przymrozki nie odpuszczają. W ciągu kolejnych dni temperatura będzie spadać nocami do ujemnych wartości, zwłaszcza na północnym wschodzie i południowym wschodzie kraju. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

W tych regionach temperatura spadnie poniżej zera

Źródło:
IMGW

Strażacy ochotnicy z Wierzchowa razem z Państwową Strażą Pożarną w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie) uratowali konia, który utknął głęboko w bagnie i nie potrafił się sam wydostać. Do akcji użyto węży strażackich i traktora właściciela zwierzęcia.

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Koń utknął w bagnie. Uratowali go strażacy

Źródło:
tvn24.pl

Do końca czerwca ma wygasnąć zjawisko pogodowe El Nino - poinformowali w czwartek amerykańscy meteorolodzy. Według ich przewidywań, w drugiej połowie 2024 roku może pojawić się zjawisko La Nina.

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

El Nino dobiega końca. Co czeka nas dalej

Źródło:
PAP, Reuters

Na pewien ogród zoologiczny w chińskiej prowincji Jiangsu spadła fala krytyki po tym, jak na jednej z wystaw zaprezentowano psy przefarbowane tak, aby wyglądały jak pandy. Spotkało się to z oburzeniem odwiedzających. Nietypowej atrakcji bronią przedstawiciele zoo.

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Nietypowa atrakcja w chińskim zoo. Psy przefarbowano tak, by wyglądały jak pandy

Źródło:
Sky News, Global Times, tvnmeteo.pl

Powodzie na południu Brazylii wciąż trwają. Zginęło ponad 100 osób. Żywioł stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. W czwartek udało się uratować konia, który przez dwa dni tkwił na dachu zalanego domu.

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Uratowano konia, który spędził dwa dni na dachu zalanego domu

Źródło:
Reuters

Kaszaloty potrafią łączyć i modulować różne dźwięki, tworząc w ten sposób złożone odgłosy, budzące skojarzenia z ludzkim językiem. Wyniki badań zostały opublikowane na łamach czasopisma "Nature Communications".

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Sposób porozumiewania się tych zwierząt jest bardziej skomplikowany, niż sądzono

Źródło:
nature.com, PAP

La Corona stopniała szybciej, niż spodziewali się naukowcy. Zostały z niej tylko dwa hektary. Tym samym Wenezuela utraciła już wszystkie swoje lodowce.

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Wenezuela straciła ostatni lodowiec

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

W regionie metropolitarnym Chile spadł śnieg. To dosyć rzadko spotykane zjawisko w tym miejscu. Opady doprowadziły do przerw w dostawach prądu u kilkuset tysięcy odbiorców.

W tej stolicy takie opady to rzadkość

W tej stolicy takie opady to rzadkość

Źródło:
Reuters, ecuavisa.com

Za nami najcieplejszy kwiecień globalnie w historii pomiarów - poinformował unijny program Copernicus Climate Change Service (C3S). Był to 11. miesiąc z kolei, kiedy pobity został rekord temperatury na całym świecie. Niepokojące dane dotyczą także mórz i oceanów.

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Kwiecień to kolejny miesiąc, który pobił niechlubny rekord

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Copernicus C3S

Pierwszy załogowy lot misji Starliner od Boeinga nie obędzie się w piątek - przekazała NASA w oświadczeniu. Powodem zmiany daty jest wymiana zaworu ciśnieniowego. Według amerykańskiej agencji kosmicznej statek mógłby zostać wystrzelony najwcześniej 17 maja.

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Starliner nie ma dobrej passy. Jest nowa data próby startu

Źródło:
Reuters, NASA, tvnmeteo.pl

Drzewo przewróciło się we wtorek na jedną z najbardziej ruchliwych ulic w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne, uszkodzonych zostało także kilkanaście samochodów.

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Drzewo runęło w centrum miasta. Zginęła jedna osoba, ranni

Źródło:
Reuters

Wspinający się w weekend po górze Yandang w Chinach przeżyli długie chwile grozy. Na trasie doszło do korku z powodu zbyt dużej liczby turystów. Część z nich utknęła na klifie, mając za plecami przepaść.

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Utknęli na ponad godzinę nad przepaścią

Źródło:
CNN, tvnmeteo.pl

Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

"Było widać lekką panikę". Tumany piachu nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Jodła pospolita, która ma prawie 56 metrów wysokości i rośnie w Pienińskim Parku Narodowym, jest najwyższym rodzimym drzewem w naszym kraju. Ustalili to badacze z Katedry Bioróżnorodności Leśnej Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Oto najwyższe rodzime drzewo w Polsce

Źródło:
PAP

Na Mauritiusie odnotowuje się coraz więcej przypadków leptospirozy u ludzi - choroby zakaźnej, przenoszonej przez szczury. Od początku roku stwierdzono dwadzieścia zakażeń. Gryzonie uznawane są na wyspie za prawdziwą plagę.

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Leptospiroza na rajskiej wyspie. Coraz więcej przypadków zakażeń

Źródło:
PAP, defimedia.info

Gniazda trzmieli podgrzewają się na skutek zmian klimatycznych. Naukowcy z Belgii i Kanady przeanalizowali preferencje termiczne gatunków z całego świata i odkryli, że wiele z nich cierpi z powodu wzrostu temperatury. Zbyt gorące warunki w gnieździe mają poważny wpływ na rozwój larw i zdrowie dorosłych owadów.

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Trzmiele "gotują się" w gniazdach

Źródło:
The Guardian, Frontiers