Informacje
 • 18. ofiara koronawirusa w Chinach. To pierwszy przypadek śmiertelny poza epicentrum

  23-01-2020 18:11 Miasto Wuhan jest opustoszałe
  Czerwone strefy we Włoszech Foto: PAP/EPA/MAST IRHAM | Video: Reuters

  W Chinach w prowincji Hebei zmarła 18. ofiara nowego koronawirusa. To pierwszy przypadek śmiertelny poza prowincją Hubei, gdzie znajduje się miasto Wuhan - epicentrum wirusa. W kraju zakażonych jest ponad 630 osób. Na wielu światowych lotniskach obowiązują nadzwyczajne środki ostrożności. Dwa chińskie miasta - Wuhan i Huanggang - pozostają w izolacji, zawieszając transport miejski, kolejowy i lotniczy. Łącznie mieszka w nich niemal 19 milionów ludzi.

  Służby medyczne chińskiej prowincji Hebei poinformowały o kolejnej śmiertelnej ofierze nowego koronawirusa (2019-nCoV). Bilans ofiar wzrósł do 18 osób.

  Jak podaje agencja Reutera, 80-latek zmarł w środę, jednak służby czekały na potwierdzenie, że był zakażony. To pierwszy przypadek poza prowincją Hubei, w której leży miasto Wuhan, uznawane za epicentrum wirusa.

  Przypadki poza Chinami

  Liczba potwierdzonych zakażeń w kraju wynosi 634 osób.

  Po godzinie 14 agencja Reutera, powołując się na chińskie media, podała, że w Singapurze potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. 66-latek jest obywatelem Chin i mieszkańcem Wuhanu, który jest epicentrum koronawirusa.

  Po godzinie 15 potwierdzono dwa pierwsze przypadki koronawirusa na terenie Wietnamu. Kilka minut później Reuters przekazał, że w Arabii Saudyjskiej zakażona koronawirusem jest indyjska pielęgniarka. Po godzinie 18 indyjski konsulat zdementował tę informację podając, że kobieta zakażona jest wirusem MERS, który różni się od nowego koronawirusa z Chin.

  Jak podało BBC, w Szkocji u dwóch osób zdiagnozowano grypę, teraz są testowane na obecność wirusa. Trzy inne osoby sprawdzane są zapobiegawczo. Rzecznik premiera Borisa Johnsona poinformował, że do tej pory nie potwierdzono żadnych przypadków nowego koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O PRZYGOTOWANIACH POLSKI NA KORONAWIRUSA

  Środki ostrożności

  W środę 11-milionowy Wuhan zawiesił funkcjonowanie transportu publicznego i wstrzymał wyloty z miejscowego lotniska. Decyzję o zawieszeniu transportu miejskiego i kolejowego podjęły władze miasta Huanggang, graniczącego z Wuhanem. Mieszka w nim ponad 7 milionów ludzi.

  Z powodu rozprzestrzeniającego się w Chinach nowego koronawirusa w stolicy kraju odwołano publiczne wydarzenia z okazji Nowego Roku, który w tym kraju przypada na 25 stycznia.

  >>>CZYTAJ WIĘCEJ O ODWOŁANYCH OBCHODACH

  Na lotniskach w wielu chińskich miastach obowiązują nadzwyczajne środki ostrożności. Pasażerowie są między innymi poddawani bezdotykowemu pomiarowi temperatury.

  Jak dotąd poza Chinami potwierdzono 11 przypadków zakażenia - cztery w Tajlandii, dwa w Wietnamie i po jednym w Japonii, Korei Południowej, na Tajwanie, w USA i Singapurze.

  >>>KORONAWIRUS - CO TO JEST? CO O NIM WIEMY?

   

  W czwartek Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła nie ogłaszać Stanu Zagrożenia Zdrowia Publicznego o Znaczeniu Międzynarodowym (PHEIC). Nie jest jednak wykluczone, że ta decyzja się zmieni w kolejnych dniach.

  PHEIC oznacza nadzwyczajne zdarzenie, które może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez rozprzestrzenianie się choroby na skalę międzynarodową lub ewentualnie wymagające skoordynowanej interwencji międzynarodowej.

  Pochodzenie wirusa nie jest jeszcze ustalone, ale uważa się, że jego źródłem są nielegalnie sprzedawane dzikie zwierzęta na targu w mieście Wuhan.

  Co wiemy o nowym koronawirusie:

  • Wirus nazywany jest 2019-nCoV i jest nowym, niezidentyfikowanym wcześniej typem koronawirusa;
  • Spośród wielu odmian koronawirusów jedynie sześć z nich potrafi atakować ludzi. Ten odkryty w Wuhan może być siódmym takim podtypem;
  • Naukowcy twierdzą, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi;
  • Zakażenie wywołane nowym koronawirusem może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu;
  • W związku z przypadkami zakażenia koronawirusem zaleca się, aby dobrze gotować mięso i jajka oraz unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.

  Kolejki w sklepach, transport zawieszony

  W czwartek o godzinie 10 czasu lokalnego (nad ranem polskiego czasu) działanie transportu miejskiego w Wuhanie zostało zawieszone. Nie kursują autobusy, metro, promy i kolej. Lotnisko dla pasażerów wyruszających z miasta również miało zostać zamknięte, jednak - jak podaje agencja Reutera, powołując się na chińskie media - niektóre linie nadal wykonywały loty. Rząd prosi, aby mieszkańcy nie opuszczali miasta, chyba że jest to szczególnie konieczne.

  Mieszkańcy Wuhanu zaczęli masowo uzupełniać zapasy produktów żywnościowych, a półki w niektórych sklepach opustoszały błyskawicznie. Na stacjach benzynowych również pojawiły się długie kolejki.

  Według agencji Xinhua zarządzającym atrakcjami turystycznymi i hotelami polecono zawieszenie wszelkiej działalności wymagających dużych zgromadzeń ludzi. Biblioteki, muzea i teatry ograniczają działalność i odwołują imprezy i spektakle.

  Decyzję o całkowitym zawieszeniu od czwartku transportu miejskiego podjęły także władze miasta Huanggang, które graniczy z Wuhanem. Jak dotąd w Huanggang potwierdzono 12 przypadków zakażenia koronawirusem.

  Objawy koronawirusa

  Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i ich kontroli zakażeń. Jak mówiła na antenie TVN24 BiS Magda Górska, polska lekarka mieszkająca w Szanghaju, przede wszystkim trzeba dbać o higienę, starannie przygotowywać posiłki oraz nosić maseczki, których jednak brakuje w sklepach.

  >>> CZYTAJ WIĘCEJ

  Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które porównywane jest do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc, pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...