Informacje
 • Lot z epicentrum koronawirusa. Pasażerowie przeszli korytarzem sanitarnym

  23-01-2020 11:47 Nadzwyczajne procedury na włoskim lotnisku
  Mieszkańcy Hongkongu przejdą kwarantannę w jednym z osiedli Foto: PAP/EPA/TELENEWS | Video: Reuters

  Ponad 200 pasażerów z miasta Wuhan w Chinach, które jest epicentrum koronawirusa, wylądowało w czwartek na rzymskim lotnisku Fiumicino. Pasażerowie przeszli specjalnym korytarzem sanitarnym. Po raz pierwszy zastosowano wyjątkowe środki ostrożności. Nadzwyczajne kroki wobec pasażerów lotów z Chin podejmuje także Wielka Brytania.

  Samoloty chińskich linii z Wuhan przylatują na lotnisko Fiumicino trzy razy w tygodniu. Czwartkowy lot był pierwszym od chwili zastosowania nadzwyczajnych procedur z powodu szerzącego się koronawirusa. Kolejnych może w najbliższym czasie nie być, bo władze Wuhanu zadecydowały o wstrzymaniu do odwołania wylotów z miejscowego lotniska.

  >>> SPRAWDŹ NAJNOWSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE

  Zgodnie z wprowadzonymi procedurami po wylądowaniu wieża kontroli lotów kontaktuje się z kapitanem samolotu i pyta, czy w trakcie podróży u jakiegoś pasażera stwierdzono objawy choroby dróg oddechowych.

  Dopiero, gdy załoga poinformuje, że nie było takiego przypadku, można otworzyć drzwi maszyny i uruchomić procedurę opuszczania pokładu. Jeśli zaś zauważy się problemy zdrowotne u jakiegoś pasażera, ma on zostać przetransportowany na badania do stołecznego szpitala chorób zakaźnych Spallanzani.

  W ramach środków zarządzonych przez włoskie Ministerstwo Zdrowia, wszystkim przybyłym osobom z Wuhan skanerami zmierzono temperaturę. Jak poinformowano po przeprowadzonych kontrolach, stan żadnej z osób nie budził podejrzeń.

  Zaleca się przełożenie podróży

  Na rzymskim lotnisku ustawiono tablice informacyjne dla pasażerów udających się do Chin, na których można przeczytać o zagrożeniu koronawirusem. Znajduje się też tam zalecenie Ministerstwa Zdrowia mówiące o tym, aby rozważyć możliwość przełożenia podróży, jeśli nie jest ona konieczna.

  Koronawirus doprowadził do śmierci 25 osób. Według najnowszych informacji, liczba zakażonych osób wzrosła do 800. Poinformowano, że kraj jest "w najbardziej krytycznym stadium" walki z koronawirusem.

  Pasażerów sprawdzi też Wielka Brytania

  Wielka Brytania też podejmie specjalne środki sprawdzające stan zdrowia pasażerów przylatujących z Wuhan. Na londyńskim lotnisku Heathrow wyznaczony zostanie osobny obszar dla pasażerów z regionów dotkniętych koronawirusem. Natomiast pasażerowie przylatujący z Wuhan, będącego źródłem wirusa, będą poddawani kontroli medycznej na lotnisku.

  - Teraz rutynowo sprawdzamy wszystkie loty z Wuhan - oczywiście jest to ogromny niepokój dla świata, ale w szczególności dla tego miasta w Chinach, które, jak rozumiem, jest teraz zamknięte i oczywiście będziemy kierować się wszystkimi radami pochodzącymi od światowych władz ds. zdrowia, a także z dowodami napływającymi z samych Chin - powiedziała brytyjska minister biznesu Andre Leadsom w telewizji Sky News. - Epidemia nowego koronawirusa w Chinach jest ogromnym problemem dla świata - dodała.

  Pasażerów przylatujących bezpośrednio z Chin będzie sprawdzać też Abu Zabi i Dubaj w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jak poinformowały władze międzynarodowych portów lotniczych w Abu Zabi i Dubaju, trzeciego pod względem liczby pasażerów lotniska na świecie, pasażerowie będą poddawani kontroli temperatury ciała.

  Co wiemy o nowym koronawirusie:

  • Wirus nazywany jest 2019-nCoV i jest nowym, niezidentyfikowanym wcześniej typem koronawirusa;
  • Spośród wielu odmian koronawirusów jedynie sześć z nich potrafi atakować ludzi. Ten odkryty w Wuhan może być siódmym takim podtypem;
  • Naukowcy twierdzą, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi;
  • Zakażenie wywołane nowym koronawirusem może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu;
  • W związku z przypadkami zakażenia koronawirusem zaleca się, aby dobrze gotować mięso i jajka oraz unikać kontaktu ze zwierzętami i osobami, które wykazują objawy przeziębienia lub grypy.


Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...