Informacje
 • "Woda staje się w Polsce na wagę złota"

  28-06-2019 08:35 Konsekwencje zmian klimatu
  "Gęsi, które miały pierwsze lęgi, straciły je całkowicie" TVN24

  Niewłaściwe gospodarowanie wodą, brak wystarczających opadów i postępujące zmiany klimatyczne to niektóre czynniki odpowiadające za suszę w Polsce. Jak twierdzą eksperci, od wielu lat możemy mówić o permanentnej suszy letniej. Według Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, w najbliższych miesiącach z powodu braku wystarczających zasobów w wielu regionach mogą pojawić się problemy z zaopatrzeniem w wodę.

  Jak powiedział w kwietniu portalowi tvnmeteo.pl hydrolog profesor Roman Soja z Zakładu Geografii Fizycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, ze względu na niewielkie opady w sezonie zimowym możemy uznać, że suszę w Polsce mamy od początku tego roku. Według specjalisty mocniej popadało w grudniu, ale nie były to opady wystarczające dla poprawienia stanu polskich gleb. Teraz, latem, skutki suszy zaczynają być coraz bardziej widoczne.

  - Susza robi swoje - zaczyna się skręcać kukurydza. I jeżeli deszczu nie będzie, to kukurydza poleci po prostu - mówił Dariusz Szpelarski, rolnik z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Jak dodał, kiedyś susze nie były takim problemem jak teraz.

  Woda jak złoto

  Jak mówiła hydrolog profesor Renata Romanowicz, hydrolog z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, susza w Polsce będzie narastającym kłopotem ze względu na brak wystarczającej ilości naturalnych zbiorników gromadzenia wody oraz niewystarczającą ilość opadów. Problem leży także w dużej mierze w niewłaściwym zagospodarowaniu wody, czego konsekwencje widać chociażby w Skierniewicach w województwie łódzkim.

  - Woda staje się w Polsce coraz bardziej na wagę złota. Do połowy lat 90. susze w Polsce występowały przez wiele lat co pięć lat - takie dotkliwe susze. W tej chwili występują średnio co dwa lata, a możemy powiedzieć, że od kilku lat mamy permanentną suszę letnią - skomentował Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

  Susza - zmiana klimatyczna

  Skutki suszy widać w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim, łódzkim, wielkopolskim i dolnośląskim. Konsekwencje takiego stanu gleb będą poważne.

  - Główny problem dla rolnika to gorsze efekty produkcyjne, gorsze efekty ekonomiczne. To wpłynie prawdopodobnie na wzrost cen - ocenił Marek Zieliński z Państwowego Instytutu Badawczego Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Jak na razie sprzedawcy owoców i warzyw nie zaobserwowali drastycznych wzrostów cen towarów. Jest to jednak kwestia czasu, jeśli zmiany klimatyczne będą postępować w takim tempie.

  - Zmiany klimatu, których skutki dzisiaj obserwujemy, są spowodowane przez człowieka i to wiemy naukowo - potwierdza Karaczun.

  Stąd też apel środowisk akademickich, aby uznać kwestię kryzysu klimatycznego za priorytet.

  Pesymistyczne prognozy

  Fale afrykańskich upałów, które ostatnio przechodziły przez kraj, nie pozostawiają złudzeń, że sytuacja klimatyczna nie jest naturalna. Według prognoz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, najbliższe miesiące w wielu regionach upłyną pod znakiem problemów w zaopatrzeniu w wodę ze studni gospodarczych. Według zastępcy dyrektora RCB Grzegorza Świszcza, największe komplikacje pojawią się w województwach: zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, mazowieckim, lubelskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim.

  Jak można zauważyć na poniższej mapie, już pod koniec czerwca w wielu zbiornikach woda układa się w strefie stanu niskiego (oznaczone czarnym kolorem).

  Jak podają meteorolodzy, w Polsce średnia miesięczna temperatura w lipcu będzie większa o 1 stopień Celsjusza, przy jednoczesnym braku zwiększonej ilości opadów, co również może niekorzystnie wpłynąć na gospodarkę wodną.

  Okiełznać suszę

  Jak twierdzą eksperci, istnieje mnóstwo sposobów na unormowanie sytuacji gospodarki wodnej. Konieczne są jednak długofalowe działania.

  - Bardzo ważne jest odpowiednie gospodarowanie glebą. W Polsce mamy duży udział obszarów z glebami bardzo słabymi, piaskowymi, a więc tutaj szczególnie trzeba zwrócić uwagę na wzbogacenie tej gleby - mówił Zieliński.

  - Powinniśmy w Polsce zbudować program małej retencji, czyli budować na obszarach wiejskich małe zbiorniki retencyjne. Powinniśmy odtwarzać tereny podmokle, bagniste i je chronić - ocenił Karaczun.

  Jeśli działania nie zostaną podjęte wystarczająco szybko, konsekwencje rokrocznie powtarzających się susz mogą być nieodwracalne. Coraz częściej mówi się o pustynnieniu Europy. Polska także może stać się pustynią.

  Zobacz całość materiału Polska i Świat:

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Geoinżynieria
  Geoinżynieria robi swoje...
  ~luck /2019-06-28 11:08
 • za to ścieków i smieci
  cała masa
  ~dqwq /2019-06-28 11:06
 • ale nikt nic nie robi
  Od końca 2007 istnieje opracowanie zalecające małą retencję na różnych terenach (miasta, wsie, tereny rolne i leśne, górskie, nizinne, itp.), ale to tylko papier i nikt nie robi nic, żeby wdrożyć znajdujące się w nim zapisy...
  Nikt nic nie robi, bo wszystkim się wydaje, że to nie zdarzy się za ich życia (braki wody), ale jakie daje to świadectwo o ich trosce o dzieci?
  ~parowkozerca /2019-06-28 10:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...